Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

16 pożarów sadzy. I to tylko w ciągu kilku tygodni!

› Aktualności 13 dni temu    13.02.2020
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Pleszew. Powiat pleszewski. 16 pożarów sadzy.

Od początku tego roku, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie otrzymało szesnaście zgłoszeń o pożarach sadzy. Ostatni z nich miał miejsce 9 lutego na Kaliskiej w Pleszewie.Mimo, że gaszenie tego typu pożarów jest dla strażaków stosunkowo proste i nie stanowi dla nich większego problemu, to samo zjawisko może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przypominamy, że główną przyczyną zapalenia się sadzy są zaniedbania, których dopuszczają się właściciele lub zarządcy budynków w kwestii regularnego czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych.mówi asp. Mariusz Glapa, rzecznik prasowy KP PSP w Pleszewie.

Do powstania pożaru sadzy przyczynia się także niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, np. wrzucanie do pieca materiałów, śmieci o złożonym składzie chemicznym, jak np. tworzywa sztuczne. Wytwarzają one wiele sadzy, która osiada na wewnętrznych ściankach komina i niewyczyszczona stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców domu.

 


Dlatego po raz kolejny apelujemy: sprawdzajmy przewody kominowe i dokonujmy czyszczenia zgodnie z ich stanem, a nie tylko z minimum wymaganym przez przepisy.

 przypomina asp. Glapa.

Należy również wiedzieć, że Państwowa Straż Pożarna zobowiązana jest do wystawienia mandatu, jeśli dojdzie do złamania przepisów Kodeksu Wykroczeń:

Art. 82.

§ 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na: pkt. 3) używaniu instalacji, urządzeń i narzędzi niepoddanych wymaganej kontroli lub niesprawnych technicznie albo użytkowaniu ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem lub warunkami określonymi przez producenta, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania ognia,

§ 2. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie dopełnia obowiązków polegających na: pkt.7) zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.

 

Pamiętajmy też, że dokonanie przeglądu przewodów dymowych, które powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w roku musi być potwierdzone stosownym dokumentem.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!