Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

28 proc. Polaków nie ma w domu żadnej książki [SONDA]

› Aktualności 10 miesięcy temu    9.04.2019
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Biblioteka Narodowa po raz kolejny przygotowała raport na temat stanu czytelnictwa w Polsce. 28 proc. badanych przyznaje, że w ich domu nie ma żadnej książki. 

 

Raport pt. "Stan czytelnictwa w Polsce" publikowany jest cyklicznie od wielu lat. Badanie przeprowadzane jest na zlecenie Biblioteki Narodowej. Jak wyglądało to w minionym roku?

Jak się okazuje główne wskaźniki pozostają jak na razie bez większych zmian. A to oznacza - niestety - nadal słaby poziom naszego czytelnictwa. Według badania 37 proc. badanych zadeklarowało przeczytanie co najmniej jednej książki. 

Jak czytamy w raporcie, różnica jednego punktu procentowego w porównaniu z poprzednim rokiem mieści się w marginesie błędu pomiaru. Na przestrzeni lat czytelnictwo jednak spadło i to sporo. Dlaczego?

To, że zainteresowanie czytaniem książek nie rośnie, ma zapewne wiele przyczyn; należą do nich m.in. style życia i sposoby spędzania czasu wolnego, popularyzacja rozrywki cyfrowej, niewielkie przełożenie czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy, a także fakt, że za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji. Znajduje to swoje odbicie w zmianie postaw względem czytania książek - czytamy w analizie stanu czytelnictwa za rok 2018.

Co ciekawe, według badania, książki, które czytamy najczęściej kupujemy. Udział książek wypożyczonych z biblioteki publicznej lub ofiarowanych w prezencie utrzymał się na poziomie z 2017 r., wzrósł jednak nieco udział książek wypożyczonych z bibliotek szkolnych, co potwierdzają wyniki badań prowadzonych wśród uczniów. 

Niepokojąca jest inna liczba. 35% respondentów w próbie ogólnopolskiej przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek lub są tylko podręczniki szkolne. Ci, którzy czytają nie mają z kolei bardzo okazałych zbiorów - 59% posiada do 50 woluminów (około dwie półki książek), 80% – nie więcej niż 100 woluminów.

Czytelnicy, co zrozumiałe, przeciętnie mają ich znacznie więcej, ale nawet oni niekoniecznie są posiadaczami wielkich księgozbiorów. Tylko 4% badanych z próby celowej czytelników ma w domu więcej niż 1000 książek - czytamy wprost w raporcie

 

Jak z kolei wygląda czytanie w Waszych domach? Czy lubicie w ogóle czytać książki? Jeśli tak - to jakich macie ulubionych autorów, jakie pozycje polecacie? Czy duże są biblioteki w Waszych domach?

ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA! NAJCIEKAWSZE OPINIE ZAMIEŚCIMY ZA TYDZIEŃ W WYDANIU PAPIEROWYM "ŻYCIA PLESZEWA"

Ile książek czytasz średnio w ciągu roku?

ankieta dodana 08.04.2019, ilość wszystkich głosów: 57
Nie czytam w ogóle książek
11%
Od 1 do 3
14%
Od 4 do 7
28%
Od 8 do 12
16%
Od 13 do 20
4%
Powyżej 20
28%
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!