30. rocznica obrad Okrągłego Stołu

Opublikowano:
Autor:

30. rocznica obrad Okrągłego Stołu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Okrągły Stół. Dokładnie 30 lat temu - 6 lutego 1989 roku - w Pałacu Namiestnikowskim rozpoczęły się rozmowy tzw. "Okrągłego stołu".

 

 

Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu, tzw. wybory czerwcowe w 1989 roku.

Do jednego stołu zasiadły wówczas rządzące władze komunistyczne, opozycja z przedstawicielami "Solidarności" na czele oraz przedstawiciele Kościoła.

Postanowieniami okrągłego stołu było przede wszystkim utworzenie Senatu z liczbą 100 senatorów; wybory większościowe (po 2 senatorów z każdego województwa, a w woj. warszawskim i katowickim po 3). Utworzenie urzędu Prezydenta PRL, wybieranego przez Zgromadzenie Narodowe na 6-letnią kadencję. Zwiększenie roli Sejmu jako naczelnego organu państwa, likwidacja Rady Państwa. Dokonano zmian w prawie o stowarzyszeniach, co umożliwiło rejestrację NSZZ „Solidarność”, NSZZ RI „Solidarność”, NZS. Zwiększono kompetencje Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Postanowienia okrągłego stołu umożliwiły także dostęp opozycji do mediów - raz w tygodniu półgodzinna audycja w TVP, reaktywowanie „Tygodnika Solidarność”, powstanie dziennika opozycyjnego - Gazety Wyborczej i przyjęcie „Stanowiska w sprawie polityki społecznej i gospodarczej oraz reform systemowych” jednak bez większych konkretów w sprawie reform gospodarczych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE