ABC wyboru kompresora

Opublikowano:
Autor:

ABC wyboru kompresora - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Można powiedzieć, że kompresor, to element wyposażenia każdego garażu, bagażnika czy też ogrodowej szopy, nie wspominając już o takich miejscach jak warsztaty samochodowe czy lakiernicze. Kompresory nie należą do łatwo psujących się elementów wyposażenia i raczej cieszą się wysoką żywotnością, ale – tak jak każdy sprzęt – mają swój okres przydatności, który w końcu wygasa. Stajemy wtedy przed zadaniem wyboru nowego kompresora i nie jest ono tak łatwe, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.
 

 


Wysyp opcji potrafi przytłoczyć - zwłaszcza, gdy zależy nam na rozwiązaniu praktycznym i długotrwałym. Oczywiście, jeśli myślimy o sprzęcie głównie do użytku prywatnego, najlepiej wybrać sprzęt w jak największym stopniu uniwersalny – by można było użyć go zarówno do prostszych, zwyczajowych czynności, jak i tych bardziej okazjonalnych. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Różnorodność opcji zmusza nas do zawężenia poszukiwań, co bywa nad wyraz problematyczne. Często musimy się borykać z ryzykiem kupna nieodpowiedniego kompresora, który nadszarpnie nasze fundusze, a jednocześnie nie spełni oczekiwań. Jak ustrzec się przed taką sytuacją?

Olejowy czy bezolejowy?

Naszą przygodę z wyborem kompresora powinniśmy zacząć od zastanowienia się, czy zależy nam na sprzęcie bardziej profesjonalnym czy amatorskim. Kompresory olejowe częściej spotkamy w oficjalnym warsztacie, na przykład oferującym usługi lakiernicze, niż u miłośnika domowego majsterkowania. Oczywiście bardziej popularne w prywatnych garażach kompresory bezolejowe odznaczają się nieco niższą ceną i prostszą budową, jednak równocześnie cierpi na tym jakość wykonywanej przez nie pracy oraz jej precyzja. Kompresory olejowe są doceniane przez pracujących z nimi profesjonalistów, między innymi ze względu na ich długi czas pracy. Jest to cecha nie bez znaczenia w takich miejscach, jak na przykład warsztaty samochodowe. Bezolejowe zaś idealnie nadają się do zadań krótkich, ponieważ ich długotrwałe użytkowanie może grozić między innymi przegrzaniem, a co za tym idzie - zniszczeniem sprzętu. Jeśli nie chcemy więc zepsuć nowo zakupionego kompresora, przed transakcją musimy zastanowić się, jakie zadania dla niego przewidujemy.

Wielozadaniowość kompresora

Wybór kompresorów jest naprawdę ogromny, ponieważ cieszą się one wszechstronnym zastosowaniem – możemy to zaobserwować choćby na stronie jednego z popularnych sklepów Jula: https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/pneumatyka/kompresory-i-pompy-prozniowe/kompresory/. Oczywiście, kompresory z ich przeróżnymi zastosowaniami – od malowania po pompowanie opon – różnią się takimi parametrami  jak na moc silnika, pojemność czy wydajność. Ze wzrostem ilości możliwych zastosowań rośnie także ilość opcji, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu. Jeśli na przykład zależy nam na wygodnym i lekkim kompresorze do użytku samochodowego – możemy śmiało ograniczyć swoje poszukiwania wykluczając raczej duże i trudniejsze w transporcie kompresory o ogromnej mocy przerobowej, konstruowane na przykład specjalnie do celów budowlanych. Decyzja o pełnionej funkcji lub ich zwiększonej ilości u naszego kompresora jest więc jedną z kluczowych. Od tego powinniśmy zacząć poszukiwania.

Ceny kompresorów

Większa ilość możliwych zastosowań sprzętu równa się też oczywiście wzrostowi ceny. Jeśli potrzebujemy prostego kompresora do podstawowych, rutynowych czynności, takich jak pompowanie opon, nie musimy obawiać się wydatku większego niż kilkaset złotych. Jednak jeśli szukamy solidnego sprzętu do długotrwałego użytku w warsztacie czy ogrodzie, możemy spodziewać się, iż ceny gwałtownie podskoczą. Nie jest to w tym wypadku niczym dziwnym – płacimy za moc, wydajność i czas, jaki zaoszczędzimy na sprawnie działającej maszynie. Oczywiście nie bez znaczenia jest też wybrana marka naszego kompresora. Znaczącym wyznacznikiem ceny jest też stojąca za nią oferowana przez producenta żywotność sprzętu – dlatego na nią zawsze warto zwrócić dużą uwagę.

Inne parametry urządzenia

Są też oczywiście inne właściwości kompresorów – często równie istotne przy wyborze, a rzadziej wspominane w ich prezentacjach. Należą do nich między innymi poziom hałasu generowanego przez urządzenie, czas nabijania jego butli oraz sama jej pojemność. Są to oczywiście problemy drugorzędne, ale nie możemy zapomnieć o ich istnieniu. Nie zawsze sprzedawcy piszą o tych parametrach w opisie produktu, wychodząc z założenia, że są one mniej istotne, jednak zwrócenie na nie uwagi już przed kupnem sprzętu, może znacząco umilić nam późniejszą pracę z nim i ustrzec nas przed nieprzyjemnymi niespodziankami.

Jak widać spraw, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o kupnie kompresora, jest naprawdę sporo. Oczywiście to, na co się zdecydujemy, zależeć będzie od naszych indywidualnych preferencji. Jednak dzięki rozsądnemu rozpatrzeniu tych kilku kwestii, będziemy mieć pewność, że wybrany przez nas sprzęt odpowiednio spełni swoją rolę i nie okaże się zmarnowaną inwestycją.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE