Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY

Budżet domowy a pożyczka gotówkowa, czyli jak mądrze zarządzać finansami

› Gospodarka 13 dni temu    16.03.2020
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Pixabay

Polacy niechętnie podchodzą do kwestii oszczędzania. Częściej pożyczają, niż odkładają gotówkę na przyszłość. Chęć kupienia drogiego produktu lub przeprowadzenia remontu wygrywa z gromadzeniem kapitału. Większość Polaków decyduje się na pożyczkę, ponieważ nie chce czekać, aż zaoszczędzi sumę potrzebną na sfinansowanie wydatków.

 

Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIK wynika, że prawie co drugi Polak (49%) jest zadowolony ze swojej sytuacji finansowej. Rozczarowanych jest 35% badanych, a 16% nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy są usatysfakcjonowani swoimi finansami w minionych miesiącach.

Za główne czynniki wpływające na zadowolenie z zasobów finansowych Polacy uznali m.in. fakt, że udało się im zaoszczędzić pieniądze (50%), brak niespodziewanych wydatków (47%), brak konieczności zaciągnięcia zobowiązania finansowego (37%), wyższe niż przewidywane zarobki (26%), spłacenie kredytów i pożyczek w terminie (23%) i programy socjalne od państwa (16%). Ankietowani wymienili także zmianę pracy na lepszą (15%) oraz inwestycje (12%).

Najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej Polacy mieszkają na Podlasiu (63%), a także na Lubelszczyźnie (56%), Mazowszu (54%) i Pomorzu Zachodnim (55%). Najmniej usatysfakcjonowani z domowych finansów są natomiast mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (36%) i lubuskiego (37%).

– Planowanie budżetu domowego jest bardzo ważne, pomaga uniknąć kłopotów finansowych, rozsądnie rozporządzać finansami, jest także przydatne w przypadku, gdy zamierzamy wziąć pożyczkę – wyjaśnia ekspert Vivus. – Dzięki kalkulacji dochodów i wydatków możemy łatwiej ocenić, czy w naszym budżecie znajdą się pieniądze na oszczędności lub spłatę zobowiązania finansowego. Dodatkowo planując budżet, zyskujemy większą kontrolę nad swoimi finansami. To pozwala wyeliminować niepotrzebne wydatki i zaoszczędzić pieniądze na przykład na przeprowadzkę, remont lub zakup sprzętu RTV, AGD – dodaje ekspert.

 

Jak mądrze planować budżet domowy?

Budżet domowy określany jest jako zestawienie przychodów i rozchodów w danym gospodarstwie domowym. To poprawna definicja, jednak samo sporządzenie takiej kalkulacji nic nie zmieni w rozporządzaniu dostępnymi środkami, jeśli nie dokonamy oceny naszego budżetu.

Zestawienie wpływów i wydatków do domowego budżetu trzeba tworzyć przez miesiąc z podziałem na tygodnie. W tabeli należy wpisywać wszystkie wydatki, rachunki, faktury, wartość zakupów oraz uzyskiwane przez wszystkich członków rodziny dochody. Następnie trzeba podliczyć wydane w miesiącu pieniądze.

Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy zostają nam jakieś wolne środki lub gdy sytuacja jest zrównoważona, czyli dochód pokrywa w całości wydatki. Za to najgorzej jest wtedy, gdy zarobki są niższe niż koszty codziennego życia. W takiej sytuacji trzeba znaleźć wydatki, na których możemy zaoszczędzić. Warto przeanalizować koszty, z których możemy zrezygnować, a które generują największe wydatki. Mogą to być karty kredytowe, z których nie korzystamy, a za które ponosimy opłaty, jedzenie poza domem lub korzystanie z auta zamiast komunikacji miejskiej. Możemy również planować zakupy codzienne – najlepiej robić je z listą przygotowaną w domu. W ten sposób unikniemy kupowania nadmiaru produktów, a przy okazji zaoszczędzimy. W zarządzaniu finansami przydatne mogą być aplikacje, arkusz kalkulacyjny lub zwykły zeszyt.

 

Planowanie budżetu a pożyczka

Planowanie budżetu domowego pomaga rozsądnie zarządzać dochodem i wydatkami, płynnie spłacać posiadane zobowiązania, pozwala również unikać nadmiernego zadłużania. Tworząc zestawienie, należy w pierwszej kolejności podliczyć rachunki, faktury, czynsz za mieszkanie oraz raty pożyczek – to tzw. koszty stałe, które trzeba uznać za regularne wydatki. Powinny one być zawsze płacone w pierwszej kolejności. Dopiero po odliczeniu ich od wynagrodzenia można zaplanować koszty codziennego życia związane z wyżywieniem, ubiorem czy też kosztami paliwa lub komunikacji miejskiej.

Mądre zarządzanie finansami wiąże się z dzieleniem wydatków na ważne i najważniejsze. Dzięki temu uda nam się uniknąć zadłużeń spowodowanych niespłacaniem zobowiązań lub wynikających z niepłacenia za telefon, mieszkanie oraz za prąd.

Dodatkowo planowanie budżetu domowego umożliwia oszczędzanie oraz przygotowanie się do wzięcia pożyczki. Dzięki temu wiemy, czy stać nas na spłatę nowego zobowiązania, a jeśli tak, to jaką kwotę możemy oddać pożyczkodawcy bez rujnowania domowego budżetu. Zatrzymajmy się nad tym na chwilę.

Koniecznie zadajmy sobie pytanie: czy pożyczka gotówkowa online jest dobrym rozwiązaniem w mojej sytuacji finansowej? Planowanie budżetu przed zaciągnięciem pożyczki nie jest powszechnie praktykowane, a szkoda. Pożyczki online są obecnie powszechnie dostępne, ale pamiętajmy, że możemy mieć problemy ze spłatą zobowiązania. Po odjęciu od kwoty wpływów miesięcznych całego gospodarstwa domowego wszystkich rachunków, opłat stałych i środków potrzebnych na codzienne funkcjonowanie powinna pozostać nam pewna kwota (przy innym wariancie nie ma co myśleć o pożyczce). Teraz tę kwotę trzeba tak podzielić, żeby jej część odłożyć lub pozostawić na awaryjne sytuacje. Pozostałą sumę możemy przeznaczyć na spłatę pożyczki.

Przy czym, jeśli planujemy zaciągnąć chwilówkę, musimy pamiętać, że trzeba będzie oddać całą jej kwotę w określonym w umowie terminie. Wtedy możemy wyjątkowo zrezygnować w danym miesiącu z odkładania środków i całą kwotę, jaka nam pozostała w budżecie, przeznaczyć na spłatę zobowiązania. W ten sposób dowiemy się, jaką sumę możemy pożyczyć, żeby nie trzeba było spłacać pożyczki ze środków przeznaczonych na inne cele. Dzięki temu unikniemy dziury w naszym budżecie i nie trzeba będzie zaciągać kolejnej pożyczki na bieżące wydatki.

Planowanie budżetu domowego ma wiele zalet. Pomaga zarządzać własnymi finansami, kontrolować wydatki, w tym także zobowiązania, a czasami również zaoszczędzić. Aby jednak zobaczyć efekty, trzeba skrupulatnie przestrzegać założonego planu i się do niego stosować. Tylko w ten sposób uda nam się odłożyć pieniądze lub rozsądnie zaplanować zaciągnięcie pożyczki.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!