Budżet obywatelski 2018. Czas na wielkie głosowanie

Opublikowano:
Autor:

Budżet obywatelski 2018. Czas na wielkie głosowanie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Budżet obywatelski 2018. Impreza disco polo czy Misterium Męki Pańskiej? Nowy samochód dla strażaków czy nowy park rolkowy? 1 sierpnia w Pleszewie rusza głosowanie w budżecie obywatelskim. Zobacz aktualną listę projektów i dowiedz się, dlaczego na żaden z nich nie chce zagłosować wiceburmistrz...

 

Tegoroczne głosowanie w budżecie obywatelskim przebiegać będzie w całkiem nowej formule.

- Zmiany są dość radykalne, przede wszystkim wprowadzamy głosowanie internetowe i poprzez komórki. To efekt doświadczeń poprzednich edycji - wówczas wiele głosów było nieważnych, ponieważ ludzie - często nieświadomie - wybierali więcej projektów niż można było - przypomina wiceburmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Nowości jest jednak więcej. Na wniosek Młodzieżowej Rady Miasta wydzielono również część pieniędzy na projekty, na które głosować będą mogli tylko młodzi, nawet niepełnoletni mieszkańcy miasta i gminy. Ostatnią kwestią było także przeprowadzenie publicznej prezentacji wszystkich zakwalifikowanych projektów (odbyło się ono w miniony czwartek w ratuszu). - Część osób mówiła nam podczas ostatnich edycji, że de facto nie wie na co głosuje. Stąd spotkanie, na którym każdy wnioskodawca miał swoje pięć minut na prezentację dla mieszkańców - opowiada wiceburmistrz (niestety frekwencja na czwartkowym spotkaniu była słaba - pojawili się głównie sami wnioskodawcy).

 

No dobrze, to jak konkretnie będzie przebiegać głosowanie?

- Głosujemy elektronicznie za pomocą strony internetowej: www.pleszew.budzet-obywatelski.org - przypomina Anna Bogacz z pleszewskiego ratusza.

Wszystko ruszy dokładnie we wtorek, 1 sierpnia. Wystarczy wejść na stronę i intuicyjne postępować zgodnie ze wskazówkami. System zweryfikuje nas poprzez podanie swojego numeru PESEL (automatycznie przeniesie nas wtedy do pozycji dla osoby dorosłej lub mieszkańca niepełnoletniego). Maksymalnie oddać można dwa głosy - na projekt inwestycyjny i pozainwestycyjny.

Można będzie również głosować za pomocą telefonów komórkowych. Dostaniemy specjalny kod na telefon, ktory umożliwi zagłosowanie za jego pomocą do 5 razy. Nie więcej. 

Osoby bez dostępu do internetu i telefonów komórkowych będą mogły zagłosować osobiście w urzędzie miasta (w wydziale spraw obywatelskich) lub np. w szkołach (szczegóły również można znaleźć na stronie internetowej budżetu obywatelskiego).

Co ciekawe, jak opowiadał podczas czwartkowego spotkania wiceburmistrz, sam głosować nie zamierza. Dlaczego?

- Jestem emocjonalnie związany ze wszystkimi zadaniami, tak naprawdę każdemu projektowi życzę, aby przeszedł. Gdybym oddał głos na któryś z nich, nie byłoby to uczciwe wobec innych - tłumaczył Arkadiusz Ptak.

 

NA TE PROJEKTY MOŻESZ ODDAĆ GŁOS W BUDŻECIE OBYWATELSKIM:

Projekty inwestycyjne:

1. Zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz ze sprzętem dla OSP w Pleszewie. Koszt: 193 tys. zł

2. Modernizacja części budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 w Pleszewie. Koszt: 200 tys. zł

3. Modernizacja i przebudowa kina HEL w Pleszewie. Koszt: 200 tys. zł

4. Budowa Betonowego Parku Rolkowego w Pleszewie. Koszt: 200 tys. zł

5. Budowa chodników na Osiedlu "Wokół Wieży" w Pleszewie. Koszt: 200 tys. zł

Projekty pozainwestycyjne:

1. Organizacja obozów dla dzieci i młodzieży z Miasta i Gminy Pleszew. Koszt: 45 tys. zł

2. Pleszewski apetyt na życie (organizowane w bibliotece spotkania m.in. z kosmetyczką, trenerem personalnym, podróżnikami, warsztaty z samoobrony i fotografii, rajd). Koszt: 22 tys. zł

3. Street Soccer Pleszew 2018. Koszt: 45 tys. zł

4. Summer Festival Pleszew 2018 (wielka dwudniowa impreza z gwiazdami disco polo - m.in. Mario Bischin czy Shazza). Koszt: 45 tys. zł

5. Misterium Męki Pańskiej - widowisko plenerowe przed ratuszem. Koszt: 39,5 tys. zł

6. Piłka nożna w dmuchanych bańkach - Turniej „Bubble Soccer”. Koszt: 3 tys. zł

Projekty młodzieżowe:

1. Zajęcia z Krav Magi. Koszt: 10 tys. zł

2. Spotkania z Melpomeną - XV Jubileuszowe Szkolne Teatralia. Koszt: 10 tys. zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE