Co ze spowiedzią wielkopostną? Mamy odpowiedź

Opublikowano:
Autor:

Co ze spowiedzią wielkopostną? Mamy odpowiedź - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Powiat pleszewski. Nie ma spowiedzi przez środki komunikacji społecznej. Zaniechać zwyczaju całowania stuły.


Drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”. W polskiej tradycji istnieje zwyczaj, że dokonuje się to najczęściej w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji.

Specjalne zalecenia dla biskupów wydało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Co z niego wynika?

CZY BĘDZIE SPOWIEDŹ WIELKANOCNA 2020?

- Zachęcamy biskupów diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej. (...) W związku z epidemią - chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał – dopuszcza się spowiedź np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa - czytamy w przygotowanej instrukcji.

Specjalne wskazania wydała również Kuria Diecezji Kaliskiej:

- W obecnych warunkach możliwa jest celebracja sakramentu pokuty zgodnie z obrzędem pojednania jednego penitenta.

- Nie należy organizować nabożeństw pokutnych.

- Posługę kapłanów w konfesjonałach należy tak zorganizować, aby wierni mogli skorzystać ze spowiedzi nie tylko przed rozpoczęciem Mszy św., ale również w ciągu dnia. Ze względu na mogące wystąpić trudności w organizacji spowiedzi dekanalnych, wskazane jest na chwilę obecną, aby już wyznaczać dodatkowe dyżury spowiednicze w ciągu tygodnia, tak aby kapłani czekali na wiernych w konfesjonałach.

- Kratki konfesjonałów należy zabezpieczyć folią. Folię powinno się dezynfekować lub zmieniać codziennie. Do tego celu najlepiej wykorzystać przeźroczyste folie typu stretch, które są samoprzylepne i wytrzymałe.

- Jeśli to możliwe, do celów spowiedzi należy wykorzystać kaplice, które po odpowiednim przystosowaniu mogą dobrze służyć sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania, zapewniając także właściwą przestrzeń. Można także zaadoptować inne pomieszczenie, które zapewni właściwe warunki i służyć będzie powadze sprawowanego sakramentu z zachowaniem odpowiedniej odległości od spowiednika.

- Jeżeli gdzieś jeszcze jest zwyczaj całowania stuły po spowiedzi, należy go zaniechać.

- Wierni powinni oczekiwać na spowiedź zachowując odpowiednie odległości między sobą.


Konferencja Episkopatu Polski jednocześnie przestrzega przed różnymi nadużyciami związanych z sakramentem pojednania, jak np.: nieuprawnione korzystanie z rozgrzeszenia ogólnego. I co najważniejsze - nie jest możliwa spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE