Dobrzyca. Ludzie lawinowo oszukują przez internet

Opublikowano:
Autor:

Dobrzyca. Ludzie lawinowo oszukują przez internet - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

- Przestępczość ogólnie nam spadła - poinformował dobrzyckich radnych asp. Przemysław Gajewski, kierownik dobrzyckiego posterunku policji, podsumowując ubiegły rok. - Choć ja bym z rezerwą podchodził do tych cyferek, ponieważ w 2017 było np. mniej oszustw. Niestety, zweryfikował to początek 2018 roku, bo lawinowo ludzie zaczęli zgłaszać oszustwa internetowe przez allegro, olx, a nawet przez instagram - mówił funkcjonariusz.

Wykrywalność przestępstw w 2017 roku w gminie Dobrzyca to 80%, przy 85% rok wcześniej. - Najwięcej na terenie Dobrzycy - 14, w Koźmińcu - 6, w Fabianowie i Sośnicy - po 5. Polskie Olędry, Galew, Izbiczno, Trzebowa, Strzyżew - było przestępstw po 1, a Lutynia, Karminek, Karmin, Czarnuszka, Sośniczka, Gustawów, Ruda - zero - informował asp. Przemysław Gajewski. Jeśli chodzi o wykroczenia w 2017 roku przeprowadzono 59 czynności, z czego do sądu skierowano 20 wniosków o ukaranie. - Rok wcześniej było wykroczeń dwukrotnie więcej - 106 - a do sądu trafiło 48 wniosków - mówił kierownik posterunku. Tłumaczył to przekazaniem w roku 2016 roku spraw dotyczących np. zdjęć z fotoradarów od straży miejskich do policji. W wykroczeniach także dominuje Dobrzyca.

Zdarzeń drogowych w gminie Dobrzyca było 67, gdzie 10 osób doznało uszkodzeń ciała. - Mieliśmy jeden wypadek śmiertelny, ale na pograniczu z powiatem jarocińskim i tej osoby w naszych statystykach nie odnotowujemy - wyjaśniał asp. Przemysław Gajewski. Zatrzymano 2 prawa jazdy i 26 dowodów rejestracyjnych. Niebieskich kart sporządzono w 2017 - 8. Na dwie osoby skierowano wnioski do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o przymusowe leczenie odwykowe. - Nie chciałbym mówić, że gmina Dobrzyca jest gminą bezpieczną, bo zrobiłem tak rok temu i po dwóch dniach wyleciał w powietrze bankomat. Teraz nie będą zapeszał - żartował kierownik posterunku.

Radni pytali, jak zakończyły się dwie ważne sprawy kryminalne z ubiegłego roku: wysadzenie bankomatu i napad na stację paliw - obydwie miały miejsce w Dobrzycy. - Jeśli chodzi o stację, wiadomo, jeden sprawca nie żyje, drugi został zatrzymany. W sprawie bankomatu do tej pory nie mamy informacji, czy sprawcy zostali wykryci. Z praktyki wiem, że w takich sytuacjach jest ciężko udowodnić winę. Nawet, jeśli sprawcy zostaną zatrzymani przy okazji innego napadu na bankomat, a są złapane trzy czy cztery takie grupy, to trudno będzie im udowodnić, że akurat nasz bank zrobili oni - opowiadał aps. Gajewski. - Oni się bardzo dobrze zabezpieczyli, nie zostawili żadnych śladów biologicznych: mieli rękawiczki i koszule z długimi rękawami obwiązane taśmą, żeby się nawet włos nie wydostał. Fachowcy - dodał.

"Czy w gminie są dilerzy narkotyków?" Takie pytanie także padło ze strony radnych. - Mamy takie sygnały. Na początku roku były prowadzone przeszukania w mieszkaniach na terenie gminy Dobrzyca, ale nic nie znaleźliśmy. Natomiast mamy 99% przekonanie, że te osoby trudnią się rozprowadzaniem substancji odurzających. Wszelkie sygnały, jakie otrzymują dzielnicowy na temat domniemanych miejsc przekazywania narkotyków są przekazywane do komendy w Pleszewie. Tam jest sekcja, która się typowo tym zajmuje - mówił kierownik dobrzyckiego posterunku. Radni zwrócili też uwagę, że stacja paliw w wolne niedziele stała się centrum handlowym. - Pielgrzymki tam chodzą, wiadomo, po co - żartowali.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE