Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY

Dobrzyca. Obawy przed szybką koleją. „Nie damy sobie podrzucić kukułczego jaja”

› Aktualności 15 dni temu    14.03.2020
Redakcja
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A

Gmina Dobrzyca. Plany związane z budową w przyszłości w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego - a co za tym idzie nowej sieci połączeń kolejowych także w Wielkopolsce - wywołał niepokój w gminie Dobrzyca. Wszystko przez to, że na jednej z wstępnych wersji map widać, że inwestycja przebiega przez część terenów - gminnych i prywatnych.

 

- Gdy spojrzałem szczegółowo na mapę, okazało się, że plany zakładają przebieg kolei… dosłownie za moim domem - twierdzi jeden z zaniepokojonych rolników ze wsi Karminiec w gminie Dobrzyca. I jak się okazuje, w swoich obawach nie jest odosobniony. Obawy wyrażają zresztą nie tylko mieszkańcy, ale także władze gminy… Sprawa była poruszona podczas ostatniej sesji rady.

O co konkretnie chodzi? O plany budowy w województwie wielkopolskim ok. 196 kilometrów nowych linii kolejowych. Wszystko w ramach ogromnego rządowego programu CPK - czyli budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi zarówno o nowe lotnisko w Polsce - między Łodzią a Warszawą - ale docelowo również linie kolejowe prowadzące do niego. Część kolejowa Programu CPK zakłada budowę w sumie aż 1.600 km nowych linii w całej Polsce - prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Kluczowe przy tej potężnej inwestycji są tzw. kolejowe „szprychy” - czyli odnogi prowadzące do CPK, które składać się mają z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej już infrastruktury.

I właśnie wspomniane plany budzą niepokój w gminie Dobrzyca, ponieważ - zgodnie z udostępnionymi mapami w ramach ogólnopolskich konsultacji społecznych - można zauważyć, że na jednym z projektów jest linia przecinająca kilka wsi w gminie Dobrzyca. I choć wszystko jest jeszcze dopiero szeroko zakrojoną wizą polskiego rządu - tzw. „horyzont czasowy” wszystkich prac sięga nawet roku 2040 - to mieszkańcy, którzy zapoznali się już z wstępnymi mapami nie ukrywają swoich obaw. Duże wątpliwości mają dziś zresztą same władze miasta. Sprawa była omawiana podczas niedawnej sesji rady.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ WKRÓTCE PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Tomek
9 dni temu ocena: 100%  8
Ciekawe jakie byłoby nastawienie do inwestycji naszego burmistrza gdyby z inicjatywą wyszło PSL zamiast obecnie rządzącej PIS...?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ St.
9 dni temu ocena: 100%  7
Odwrotne Tomek, odwrotne. To jest w oczywisty sposób korzystna dla gminy inwestycja, trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć.
~ Eda
14 dni temu ocena: 100%  6
Niepokojące jest to, że kilku mieszkańców Karmińca z władzą Dobrzycy nie podoba się to, że przez Dobrzycę i okolicę będzie prowadziła linia szybkich kolei. Czy wy chcecie, żeby Dobrzyca na wieki pozostała zadupiem ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PKP Dobrzyca
15 dni temu ocena: 95%  5
W 2014 Dobrzyca odzyskała prawa miejskie . Co to za miasto bez kolei ? Teraz mieszkamy w mieście Dobrzyca , by się nasze miasto rozwijało to linia nr 85 CPK owszem jeden warunek dworzec musi być . To przyczyni się do rozwoju Dobrzycy prócz Adrosu to my tu nic ciekawego nie mamy nawet niema czymś się pochwalić .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Michalek
2 dni temu ocena: 100%  4
Jak to nic nie macie ? Macie "piękny" pałac masoński z "sympatyczna" babeczką, "obrotnego" burmistrza, jesteście stolicą PSLu, "zaduszki" odprawiacie...
~ Fifarafa
9 dni temu ocena: 0%  3
Jaki rozwój jak stacji nie będzie? Same tory tylko i hałas za oknami.
~ Mieszkaniec
15 dni temu ocena: 100%  2
O kurna ale babol pustelnik?wybudujcie jemu puszczę oaze zpalmą bez wody i dostępu do cywilizacji
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nba
15 dni temu ocena: 100%  1
Jak się nie podoba żyć w Polsce, odgrodźcie się murem i wypiszcie z Polski. Zapiszcie się do Białorusi lub Rosji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji