Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Dobrzyca. Wernisaż nowej wystawy już w niedzielę!

› Aktualności 10 miesięcy temu    13.04.2019
Ewa Andersz-Wanat
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

„DLA PRZYJEMNOŚCI I Z KONIECZNOŚCI. NA SZLAKACH ZIEMIAŃSKICH PODRÓŻY W XIX I XX WIEKU”. KURATOR – STANISŁAW BOROWIAK. UROCZYSTY WERNISAŻ - 14.04.2019 GODZ. 14.00 MUZEUM ZIEMIAŃSTWA W DOBRZYCY.

Wędrówka jest stałym elementem historii ludzkości. Człowiek od zarania dziejów przenosił się z punktu do punktu w poszukiwaniu nowych doświadczeń i swojego miejsca na ziemi. Wybierano rozmaite formy i kierunki podróży – od sąsiedniego miasta, lub za granicę, czasowo bądź na stałe, do pracy lub na uczelnie, w celu odwiedzenia rodziny, lub przyjaciół, albo po prostu dla rekreacji. Podróże są więc nieodłączną częścią historii naszego kraju.

Wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy ma za zadanie pokazać, dlaczego i w jaki sposób podróżowali wybitni przedstawiciele rodów ziemiańskich. Za sprawą różnorodnej, nowoczesnej ekspozycji umieszczonej w pałacowych wnętrzach, odwiedzający przeniosą się w czasy XIX i XX wieku, gdzie będą mogli nie tylko poznać miejsca, które odwiedzali ziemianie, ale również wspólnie z nimi przygotować się do podróży.

Wystawa rozmieszczona zostanie w trzech salach na parterze dobrzyckiej rezydencji. W eleganckie i bogate w dekoracje malarskie wnętrza pałacowe, wpisane zostaną nowoczesne ekspozytory, gabloty oraz zaopatrzone w szeroki komentarz historyczny plansze, przystosowane w odbiorze zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych odwiedzających. Wytyczona trasa poprowadzi chronologicznie odbiorcę przez różne etapy odbywania dalekich wypraw – od zapakowania bagażu, wyboru środka transportu i dopełnienia formalności, po przez sam etap podróży i odnalezienie się w nowej kulturowo i etnicznie rzeczywistości.

Głównymi elementami wystawy będą zdjęcia w wielkich formatach, monitory dotykowe oraz oczywiście niepowtarzalne eksponaty, a wśród nich: stare bilety, listy przewozowe, dawne paszporty, toaletowe zestawy podróżne, przepastne kufry, pudła na kapelusze i cylindry, latarnie powozowe i oczywiście rożnego rodzaju mapy. Dzięki przeprowadzonym licznym kwerendom, kuratorom wystawy udało się pozyskać eksponaty z Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, a także z Muzeum miasta Zgierza, Muzeum Powozów w Galewicach i z wielu innych instytucji.

Słowo od kuratora: „Dla przyjemności i z konieczności. Na szlakach ziemiańskich podróży w XIX i XX w.”, stawia sobie za cel przybliżenie ogromnie zróżnicowanego i ciekawego świata dawnych wojaży podejmowanych przez mieszkańców dworów i pałaców. Pamiętać bowiem trzeba, że podróżowano wówczas nieustannie, zarówno po kraju, jak i przekraczając zaborcze kordony czy udając się za granicę do Niemiec, Francji czy Włoch. Wyjeżdżano i dla przyjemności, i z konieczności, a powodów było bez liku – sprawy rodzinne i towarzyskie, w interesy, działalność społeczna i polityczna, nauka szkolna dzieci, studia i związane z nimi peregrynacje uniwersyteckie, konieczność poratowania zdrowia czy chęć obcowania ze sztuką oraz życiem towarzyskim i kulturalnym ówczesnych metropolii. Różnorodne były jednak nie tylko cele podejmowanych wypraw i wyjazdów. W dobie gwałtownych przemian społeczno-gospodarczych i politycznych ewolucji ulegały również charakter i częstotliwość podróży oraz towarzyszące im zwyczaje. To, co jeszcze w początkach dziewiętnastego stulecia było zwykle długą i mozolną wyprawą pojazdami konnymi, w której zmagać się trzeba było z marnymi drogami i noclegami w nędznych karczmach, u końcu stulecia zmieniało się niejednokrotnie w szybką i wygodną podróż koleją, z noclegiem pełnym hotelowych luksusów. O wszystkim tym opowie ekspozycja, którą już wkrótce będzie można podziwiać w dobrzyckim pałacu" - Stanisław Borowiak

WERNISAŻ WYSTAWY JUŻ 14 KWIETNIA O GODZ. 14:00

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!