Dobrzyca. Wernisaż nowej wystawy już w niedzielę!

Opublikowano:
Autor:

Dobrzyca. Wernisaż nowej wystawy już w niedzielę! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

„DLA PRZYJEMNOŚCI I Z KONIECZNOŚCI. NA SZLAKACH ZIEMIAŃSKICH PODRÓŻY W XIX I XX WIEKU”. KURATOR – STANISŁAW BOROWIAK. UROCZYSTY WERNISAŻ - 14.04.2019 GODZ. 14.00 MUZEUM ZIEMIAŃSTWA W DOBRZYCY.

Wędrówka jest stałym elementem historii ludzkości. Człowiek od zarania dziejów przenosił się z punktu do punktu w poszukiwaniu nowych doświadczeń i swojego miejsca na ziemi. Wybierano rozmaite formy i kierunki podróży – od sąsiedniego miasta, lub za granicę, czasowo bądź na stałe, do pracy lub na uczelnie, w celu odwiedzenia rodziny, lub przyjaciół, albo po prostu dla rekreacji. Podróże są więc nieodłączną częścią historii naszego kraju.

Wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy ma za zadanie pokazać, dlaczego i w jaki sposób podróżowali wybitni przedstawiciele rodów ziemiańskich. Za sprawą różnorodnej, nowoczesnej ekspozycji umieszczonej w pałacowych wnętrzach, odwiedzający przeniosą się w czasy XIX i XX wieku, gdzie będą mogli nie tylko poznać miejsca, które odwiedzali ziemianie, ale również wspólnie z nimi przygotować się do podróży.

Wystawa rozmieszczona zostanie w trzech salach na parterze dobrzyckiej rezydencji. W eleganckie i bogate w dekoracje malarskie wnętrza pałacowe, wpisane zostaną nowoczesne ekspozytory, gabloty oraz zaopatrzone w szeroki komentarz historyczny plansze, przystosowane w odbiorze zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych odwiedzających. Wytyczona trasa poprowadzi chronologicznie odbiorcę przez różne etapy odbywania dalekich wypraw – od zapakowania bagażu, wyboru środka transportu i dopełnienia formalności, po przez sam etap podróży i odnalezienie się w nowej kulturowo i etnicznie rzeczywistości.

Głównymi elementami wystawy będą zdjęcia w wielkich formatach, monitory dotykowe oraz oczywiście niepowtarzalne eksponaty, a wśród nich: stare bilety, listy przewozowe, dawne paszporty, toaletowe zestawy podróżne, przepastne kufry, pudła na kapelusze i cylindry, latarnie powozowe i oczywiście rożnego rodzaju mapy. Dzięki przeprowadzonym licznym kwerendom, kuratorom wystawy udało się pozyskać eksponaty z Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, a także z Muzeum miasta Zgierza, Muzeum Powozów w Galewicach i z wielu innych instytucji.

Słowo od kuratora: „Dla przyjemności i z konieczności. Na szlakach ziemiańskich podróży w XIX i XX w.”, stawia sobie za cel przybliżenie ogromnie zróżnicowanego i ciekawego świata dawnych wojaży podejmowanych przez mieszkańców dworów i pałaców. Pamiętać bowiem trzeba, że podróżowano wówczas nieustannie, zarówno po kraju, jak i przekraczając zaborcze kordony czy udając się za granicę do Niemiec, Francji czy Włoch. Wyjeżdżano i dla przyjemności, i z konieczności, a powodów było bez liku – sprawy rodzinne i towarzyskie, w interesy, działalność społeczna i polityczna, nauka szkolna dzieci, studia i związane z nimi peregrynacje uniwersyteckie, konieczność poratowania zdrowia czy chęć obcowania ze sztuką oraz życiem towarzyskim i kulturalnym ówczesnych metropolii. Różnorodne były jednak nie tylko cele podejmowanych wypraw i wyjazdów. W dobie gwałtownych przemian społeczno-gospodarczych i politycznych ewolucji ulegały również charakter i częstotliwość podróży oraz towarzyszące im zwyczaje. To, co jeszcze w początkach dziewiętnastego stulecia było zwykle długą i mozolną wyprawą pojazdami konnymi, w której zmagać się trzeba było z marnymi drogami i noclegami w nędznych karczmach, u końcu stulecia zmieniało się niejednokrotnie w szybką i wygodną podróż koleją, z noclegiem pełnym hotelowych luksusów. O wszystkim tym opowie ekspozycja, którą już wkrótce będzie można podziwiać w dobrzyckim pałacu" - Stanisław Borowiak

WERNISAŻ WYSTAWY JUŻ 14 KWIETNIA O GODZ. 14:00

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE