Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 NEONÓWKA 31.01-22.02 2019
R E K L A M A

Dobrzyca. Wszystkie księgowe w jednym miejscu. Dyrektor szkoły protestuje

› Aktualności 6 miesięcy temu    9.08.2018
Ewa Andersz-Wanat
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A

Już kilka miesięcy temu burmistrz Jarosław Pietrzak zapowiadał, że wszystkie księgowe z szkół i jednostek podległych urzędowi będą się mieścić w jednym miejscu, specjalnie na ten cel wygospodarowanym w jego siedzibie. Sprawa wróciła na ostatnich komisjach łączonych.

Wiceburmistrz Ewa Wasielewska poinformowała, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, gmina ma możliwość zapewnienia wspólnej obsługi administracyjno-finansowej oraz organizacyjnej swoim jednostkom. - Obecnie prowadzimy obsługę księgowo-płacową dla żłobka. Sytuacja, jaką mieliśmy w okresie dwóch poprzednich lat, pokazała potrzebę wprowadzenie wspólnej obsługi także dla GOPS, w zakładzie komunalnym też mieliśmy problemy księgowe. Te ostatnie sytuacje pokazały, że ciężko znaleźć zastępstwa za księgowe, które odchodziły, akurat u nas, na urlopy macierzyńskie. Dlatego chcieliśmy też wspólną obsługą objąć szkoły - wyjaśniała.

Ewa Wasielewska przyznała, że wie o obawach dyrektorów szkół, jeśli chodzi o wspólną księgowość. - Ale nasze problemy kadrowe, jeśli chodzi o księgowe, motywują nas do takiego działania. Dziewczyny są młode, wiemy, że będą się jeszcze starać o dzieci lub nie daj Boże ktoś np. zachoruje, a o zastępstwo jest bardzo trudno, dlatego chcemy zapobiec takim kłopotom z obsługą księgową na przyszłość - tłumaczyła wiceburmistrz. I rzeczywiście, obecny na komisjach dyrektor SP w Dobrzycy - Zenon Lisiak. - Rozumiemy te usprawnienia, ale one są dla nas bardzo niekorzystne. My już tak kiedyś mieliśmy, że księgowy był w urzędzie i z każdym dokumentem trzeba było spacerować. To nie było dobre rozwiązanie - mówił szef dobrzyckiej podstawówki.

TZenon Lisiak argumentował, że w zespole szkół jest 60 pracowników, a budżet wynosi grubo ponad 3 miliony. - Pół tysiąca uczniów, codziennie spływające rachunki, pięć obiektów, którymi zarządzamy. Brak księgowego, to duże utrudnienie. Technicznie, to można ustalić, spiąć informatycznie, nam chodzi o miejsce pracy księgowego, tak, żebyśmy codziennie nie wędrowali do urzędu, aby uzgadniać sprawy - mówił Zenon Lisiak. Zastanawiał się też nad jakością pracy księgowych w takich warunkach, że będą siedzieć w ileś osób w jednym biurze i jeszcze co chwile ktoś ma ich nachodzić. - To jest praca wymagająca skupienia - przypomniał. Uznał, że powrót do rozwiązania, które już kiedyś było i się nie sprawdziło, jest niepotrzebny.

Obawy dyrektorów podzielił radny Bartłomiej Rogala, który także szefuje w szkole, ale już poza naszym powiatem, w Borzęcicach. - Nie dziwię się dyrektorom. Ja mam taką sytuację, że główny księgowy znajduje się w urzędzie i ma on wydelegowaną osobę do obsługi oświatowej. Jest to duże utrudnienie. Z każdym uzgodnieniem, z każdą jedną rzeczą musimy tam jeździć. Wiem, jak to jest mieć księgowego na miejscu, sprawy załatwia się wtedy od ręki - mówił radny. Wiceburmistrz upierała się przy swoim - aby zrobić jednego głównego księgowego dla wszystkich. - Nie będzie wtedy problemu, aby jedną osobę zastąpić. Kiedy w każdej jednostce jest główny księgowy, to już to przerabialiśmy, nie miał kto pracować - argumentowała. - Strach ma wielkie oczy - podsumowała Ewa Wasielewska.

R E K L A M A

Dyrektora Lisiaka broniła też radna Lidia Parysek, na co dzień nauczycielka w dobrzyckiej podstawówce. - Chodzi o to, żeby nie wyprowadzić tej księgowej ze szkoły. Ja też czasem korzystam z pewnych dokumentów, które musi zobaczyć księgowa i nie wyobrażam sobie, aby każdy z 60 nauczycieli miał z tym biegać do urzędu. A wspólna obsługa finansowa nie ma z tym nic wspólnego - mówiła radna. Ewa Wasielewska zapewniała, że głównie chodzi o to, aby księgowe umiały jedna, drugą zastąpić i wiedziały, jak pracować w szkole, czy w GOPS, czy też w GCK. Burmistrz Jarosław Pietrzak uznał, że rozwiązanie: jeden główny księgowy i pozostałe osoby mu podległe, musi zafunkcjonować. - Co do rozwiązania, jak to ma wyglądać w technicznie, jeśli chodzi o to, gdzie, kto ma pracować, możemy się dogadać. Na korzyść szkoły - zakończył dyskusję. 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Wyborca
6 miesięcy temu ocena: 90%  1
Koniec demokracji i powrót komuny? A co z innymi szkołami?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A