Famot otworzył nową halę XXL Machining [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Famot otworzył nową halę XXL Machining [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Jedna z najnowocześniejszych na świecie hal z branży obrabiarek oficjalnie została otwarta w pleszewskim Famocie. Wielomilionowa inwestycja to krok milowy dla firmy, który pozwoli znacznie zwiększyć możliwości produkcyjne. To szansa także dla miasta. Bo Famot zamierza rozwijać się nadal - właśnie w Pleszewie.

 

- Przyjazność dla środowiska naturalnego, efektywność energetyczna, redukcja dwutlenku węgla oraz automatyzacja i digitalizacja procesów produkcyjny - to były główne cele, które chcieliśmy osiągnąć budując tę halę - wyliczał podczas wielkiego otwarcia obiektu o nazwie XXL Machining, prezes Famotu Zbigniew Nadstawski.

Potężna hala - o powierzchni ok. 6,1 tys. m² to kolejny - po cyfrowej fabryce otwartej w minionym roku - krok milowy w rozwoju największej pleszewskiej firmy.

Nowe centrum obróbkowe jest w pełni zautomatyzowane i zdigitalizowane - ogromne, kilkudziesięciometrowe konstrukcje pozwalają na obróbkę korpusów do 40 ton. Poza innowacjami z branży hala spełnia także najwyższe kryteria efektywności energetycznej. System stabilizacji termicznej gwarantuje stałość temperatury 24/h, a oszczędność energii oraz emisji CO2 dzięki systemowi inteligentnego zarządzania obiektem sięga odpowiednio 772 tys. kWh i 512 t CO2!

Przypomnijmy: do druga tak wielka inwestycja Famotu w naszym mieście w ostatnim czasie - po niedawnym otwarciu cyfrowej fabryki. W sumie - dzięki zainwestowaniu ok. 100 milionów euro zakład zwiększy docelowo swoją powierzchnię do 50 tys. m² - a tym samym swoje możliwości produkcyjne - produkowanych będzie tu ponad 4 tys. zespołów wrzecion do tokarek i centrów obróbkowych, wiele kluczowych komponentów oraz 2 tys. samych obrabiarek finalnych.

Piątkowa uroczystość - czyli wielkie otwarcie nowego obiektu - była okazją do podziękowań. - Przede wszystkim dziękujemy naszym kontrahentom i wszystkim, którzy przyczynili się do zbudowania hali i rozwoju naszej firmy - wyliczał prezes Nadstawski.

ZOBACZ WIDEO:

 

Odnosząc się do rozwoju Famotu porównał dotychczasowy czas do meczu piłki nożnej.

- W mojej ocenie nieźle zagraliśmy w pierwszej połowie i mamy wielką szansę, by wygrać mecz. Ale wygrywają ci, którzy strzelają bramki. Nie wystarczy się starać, trzeba być skutecznym. Dlatego - dopiero, gdy wszystkie procesy będą wdrożone, będziemy mogli mówić o sukcesie - dodawał.

Podczas uroczystości prezes Nadstawski dziękował i wyróżniał wiele osób - m.in. pracowników, władze DMG MORI, zaprzyjaźnione firmy, kontrahentów, czy władze miasta. Szczególe podziękowania trafiły jednak tego dnia do Christiana Thönesa, prezesa zarządu DMG MORI. Bo - jak podkreślał kilkukrotnie Zbigniew Nadstawski - gdyby nie jego decyzja, tej wielkiej inwestycji w Pleszewie po prostu by nie było.

 

Sam Christian Thönes zaznaczał z kolei, że podjęcie decyzji o budowie trwało ok. 30 sekund.

- Odnosząc się do porównania o piłce nożnej - to sport zespołowy. Jestem przekonany, że mamy świetnych zawodników, dlatego możemy podejmować szybko ważne decyzje. Bo jeśli współpracujemy z właściwymi ludźmi, we właściwym miejscu i szybko podejmujemy decyzje - to efekty są widoczne. Nie możemy stanąć w miejscu, chcemy rozwijać się dalej - podkreślał prezes DMG MORI.

Jak dodawał, nowa fabryka nie byłaby możliwa bez zaangażowania Zbigniewa Nadstawskiego. - Jest on typem człowieka, który potrzebuje nowych wyzwań, więc musimy mu wciąż wyznaczać nowe zadania - żartował Christian Thönes.

Na koniec nie zabrakło też pochwał w stronę naszej gospodarki. - Polska jest doskonałym miejscem do rozwoju naszego biznesu - chwalił prezes DMG MORI.

Podziękowania - ze strony Zbigniewa Nadstawskiego - trafiły także na ręce burmistrza Arkadiusza Ptaka. A sam włodarz również podkreślał, że rozwój Famotu, to także rozwój Pleszewa.

- Nie ma dobrze funkcjonującego miasta bez dobrze funkcjonującego biznesu. To biznes płaci podatki, tworzy nowe miejsca pracy i dzięki niemu możemy w samorządzie inwestować i poprawiać warunki życia mieszkańców oraz tworzyć warunki do rozwoju przedsiębiorczości. Cieszę się, że Famot - dzięki zaangażowaniu DMG MORI - może rozwijać się i być w najlepszej drużynie branży obrabiarek - komentował Arkadiusz Ptak.

Pozostając w tematyce piłki nożnej podkreślał zdecydowanie, że Famot już wygrał. - Wygrał nie tylko pierwszą połowę, ale jestem przekonany, że wygrał cały mecz i cały turniej. I mówię nie tylko o mistrzostwach Europy, ale świata. Można dostać szansę, ale trzeba ją wykorzystać. I niewątpliwie pan prezes Nadstawski wykorzystał ją - nie tylko z korzyścią dla firmy, ale całego koncernu i całego miasta - dodawał burmistrz Pleszewa.

Zwieńczeniem otwarcia hali XXL Machining było symboliczne przecięcie wstęgi. Zrobić mógł to każdy z zaproszonych gości.

Na koniec warto zaznaczyć, że Famot kupił niedawno 5,3 hektara ziemi w mieście - pod kolejne inwestycje w Pleszewie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE