Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Gmina Czermin. Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia!

› Aktualności 4 miesiące temu    7.09.2019
Redakcja
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A

Powiat pleszewski. Gmina Czermin. Do niezwykłego odkrycia doszło na terenie jednego z pól w gminie Czermin. Ekipa archeologów pochodzących z naszego regionu odkryła tu pozostałości po późnośredniowiecznej rezydencji rycerskiej.

 

- Według wstępnych ustaleń mamy do czynienia z późnośredniowiecznym gródkiem, który można roboczo nazwać siedzibą rycerską. Wstępnie może być datowana na XIV/XV wiek - relacjonuje Maksym Mackiewicz z wrocławskiej Fundacji Archeolodzy.Org.

To właśnie jego ekipa wspólnie z Fundacją Ochrony Zabytków w Poznaniu kierowanej przez pochodzącego z Pleszewa archeologa Grzegorza Szczurka - realizuje na naszym terenie projekt, który pozwala odkrywać pozostałości po pradziejowych i średniowiecznych osadach. - Celem projektu jest przede wszystkim kompleksowa inwentaryzacja i nieinwazyjne rozpoznanie grodzisk południowo-wschodniej Wielkopolski - przyznaje Grzegorz Szczurek.

Jak trafiono na odkrycie w Czerminie? Jak opisuje Maksym Mackiewicz, było to możliwe dzięki wcześniejszej analizie wyników laserowego skanowania terenu i zdjęć lotniczych. 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Olo
  4 miesiące temu ocena: 100%  1
  Ciekawe, że w kronikach nie było o tej budowli wzmianki.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji