Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AWOZNY A1

Gołuchów. Pierwszy odpust ku czci Maryi

› Aktualności› Wydarzenia 3 miesiące temu    12.08.2019
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

15 sierpnia w gołuchowskim kościele zostanie odprawiona po raz pierwszy suma odpustowa ku czci NMP Wniebowziętej – Głównej Patronki parafii w Gołuchowie.

Tego dnia Kościół Katolicki obchodzi uroczystość upamiętniającą jeden z dogmatów wiary, mówiący, że Maryja po śmierci została wzięta do nieba zarówno z duszą jak i ciałem. Powszechnie święto to znane jest jako Matki Boskiej Zielnej, opiekunki bujnej roślinności i zbiorów. Wierni przynoszą wtedy do świątyni bukiety zrobione najczęściej z ziół, zbóż i polnych kwiatów.

Pierwszy odpust

W gołuchowskiej parafii odpust będzie obchodzony po raz pierwszy. - Do tej pory obchodzone były 2 odpusty – ku czci współpatronów gołuchowskiej parafii - św. Walentego – 14 lutego oraz św. Anny, który był odprawiany w niedzielę przypadającą w okolicy 26 lipca – mówi proboszcz – ks. Rafał Rydliński. 28 października ubiegłego roku Ks. Biskup Edward Janiak, poświęcił nowy, główny ołtarz, który został zrekonstruowany według przedwojennych fotografii. - Stary ołtarz zniszczony został wraz z całym kościołem na przełomie września i października 1941 roku przez hitlerowców – przypomina proboszcz.

Wniebowzięta

W nowym ołtarzu umieszczono obraz NMP Wniebowziętej, który znajdował się także w starym - przedwojennym ołtarzu oraz obraz Matki Bożej Śnieżnej, który do tej pory znajdował się w bocznej kaplicy a po renowacji i otrzymaniu nowej ramy, jest umieszczony również w ołtarzu głównym. - Wota, jakie znajdowały się na tym obrazie oraz srebrne sukienki świadczą o tym, iż wizerunek ten w przeszłości musiał cieszyć się wielką czcią wiernych, a jak czytamy w parafialnej kronice, był uznawany za cudowny – obraz ten datowany jest na I poł. XVII wieku – przyozdobiony sukienkami w wieku XVIII – podkreśla ks. Rafał Rydliński.

Zgoda biskupa

- Podczas uroczystości poświęcenia zrekonstruowanego nowego głównego ołtarza, na moją prośbę, Ordynariusz Diecezji Kaliskiej swoją biskupią władzą, ustanowił główny odpust na dzień 15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP – mówi proboszcz gołuchowskiej parafii. - Pozostałe dwa odpusty ku czci współpatronów naszej parafii – św. Walentego i św. Anny, będą obchodzone ipsa die – dodaje. Oznacza to, że uroczystości te będą obchodzone dokładnie w dniu, w którym przypadają w kościelnym kalendarzu – a więc 14 lutego i 26 lipca. - Jako duszpasterz gołuchowskiej parafii, w imieniu swoim oraz moich Parafian, serdecznie zapraszam na uroczystą, odpustową Eucharystię 15 sierpnia o godz. 12.00, której przewodniczył będzie ks. kanonik Rafał Sobieraj – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jarocinie – zaprasza ks. Rafał Rydliński.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!