Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY

Jak wygląda pogrzeb w czasach koronawirusa? Kuria odpowiada

› Aktualności› Wydarzenia 7 dni temu    26.03.2020
Redakcja
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A

Koronawirus. Pogrzeb. Jak powinny wyglądać uroczystości pogrzebowe po ostatnich zarządzeniach w Polsce w związku z walką z epidemią koronawirusa? Ile osób może uczestniczyć w pogrzebie? Jest odpowiedź Kurii.


Kuria Diecezjalna w Kaliszu wydała wskazania dotyczące celebracji sakramentów i sakramentaliów w związku ze stanem epidemii.

CZYTAJ TAKŻE: Co ze spowiedzią wielkopostną? Mamy odpowiedź


Część z nich dotyczy m.in. pogrzebów.

JAK MA WYGLĄDAĆ POGRZEB PO ZMIANACH?

Biskup Diecezji Kaliskiej wydał 24 marca specjalny komunikat - w zwiazku z nowymi wytycznymi rządu

- Mając na uwadze wprowadzenie od dnia 25 marca br. nowych ograniczeń co do liczby uczestników zgromadzeń liturgicznych przypominam, że duszpasterze są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania postanowień władz państwowych - zaznacza biskup kaliski Edward Janiak

Zgodnie z nowymi wytycznymi - w pogrzebie będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 5 osób - nie licząc osób sprawujących posługę - czyli kapłana i np. ministrantów. Biskup zaznacza przy tym, że liczba osób czyniących posługę ma być ograniczona do minimum. Nie są liczeni również pracownicy zakładu pogrzebowego.

- W liturgii pogrzebowej nie wlicza się osób z obsługi zakładu pogrzebowego. Jeżeli okoliczności za tym przemawiają, to za zgodą rodziny można rozważyć ograniczenie pogrzebu do stacji przy grobie, a Mszę św. w intencji zmarłego odprawić w późniejszym terminie np. po ustaniu epidemii - czytamy w komunikacie biskupa

CZYTAJ TAKŻE: Czy komunie zostaną przesunięte? Znamy stanowisko kurii

W odniesieniu do liturgii pogrzebowej należy zrezygnować z organizacji konduktów (między kościołem a cmentarzem). Należy pamiętać o nieotwieraniu trumny.
 

CZYTAJ TAKŻE: Co ze święceniem pokarmów w Wielkanoc? Jest odpowiedź Episkopatu

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ korona
7 dni temu 1
Jak to 5 osób na pogrzebie? Przecież nawet najbliższa rodzina jest większa! I po drugie kto zabroni i kto to będzie sprawdzał?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji