Jak wykryć i jak reagować na uzależnienie?

Opublikowano:
Autor:

Jak wykryć i jak reagować na uzależnienie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Pleszew. OHP w Pleszewie. Czteroosobowa grupa wykładowców, która na co dzień zajmuje się osadzonymi w areszcie śledczym w Ostrowie Wlkp. szkoliła kadrę wychowawczą z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Pleszewa. 

 

Zajęcia odbywały się pod kątem rozpoznawania symptomów i reagowania na uzależnienia. Zajęcia były prowadzone przez por. Katarzynę Iwasieczko (psycholog), szer. Malwinę Perz-Kowalczyk (mł. psycholog), kpt. Joannę Tarasewicz (st. psycholog) i ppor. Michała Łuczkanina (mł. psycholog).

Wszyscy na co dzień mają kontakt z więźniami, którzy oprócz tego, że odsiadują wyroki pozbawienia wolności za przestępstwa, często borykają się z uzależnieniami od alkoholu, narkotyków czy leków.

– Do naszego aresztu trafiają też osoby młode - 18-czy 19-latkowie. To rówieśnicy tych, którzy uczą się w Centrum. Dlatego mogliśmy się wymienić spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat pewnych zachowań, które w określonych kręgach społecznych są powtarzalne - wyjaśnia ppor. Michał Łuczkanin, psycholog z aresztu śledczego w Ostrowie Wlkp.

Podczas szkolenia poruszono również temat - samobójstwa i okaleczania się wśród młodzieży.

- Bywa, że osoby myślące o samobójstwie już wcześniej sygnalizują o swoich problemach i szukają pomocy. I rolą opiekunów jest szybka reakcja i zapobieżenie realizacji takiego zamiaru. Nie inaczej jest w zakładach karnych, w których często więźniowie skazani na wieloletnie wyroki rozważają na przykład samobójstwo - komentuje Justyna Nowicka, pedagog szkolny pracujący z młodzieżą z CKiW OHP w Pleszewie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE