Jutro Środa Popielcowa. O której msze?

Opublikowano:
Autor:

Jutro Środa Popielcowa. O której msze? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jutro Środa Popielcowa. Kościół katolicki rozpoczyna Wielki Post.

W Środę Popielcową w kościołach księża posypują głowy wiernych popiołem. Ksiądz wypowiada wtedy słowa „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Czasem można spotkać się także ze sformułowaniem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Katolicy rozpoczynają czterdziestodniowy post, który ma ich przygotować do najważniejszego święta – Zmartwychwstania Pańskiego.

Dlaczego akurat 40?

Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Skąd popiół?

Zwyczaj posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową wprowadził papież Urban II w 1091 roku. W tym czasie ustalono także, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Głównym celem Środy Popielcowej oraz obrzędu posypywania głów popiołem jest przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.



Post ścisły. Co to znaczy?

W Popielec, inaczej Środę Popielcową, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia.
 

W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek



wyjaśnia ks. kan. Marian Ostach, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Czerminie.
 

O której msze święte?

Parafia św. Floriana w Pleszewie

godz. 7.00, 9.00, 16.30 i 18.00 (msze święte w kościele Matki Bożej Częstochowskiej)
 

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie

godz. 6.30, 8.00, 9.30, 16.00 i 18.00

Franciszkanie w Choczu

godz. 9.00, 16.30 i 18.00 oraz w Kuźni – godz. 18.00

Parafia Wniebowzięcia NMP w Gołuchowie

godz. 8.30, 10.30 (dla uczniów szkoły podstawowej) i o godz. 17.00

Parafia św. Trójcy w Kucharkach

godz. 9.00, 17.00 i 19.30

Parafia św. Jakuba Apostoła w Czerminie

godz. 9.00, 11.00 i 17.30

Sanktuarium Matki Bożej w Lutyni

godz. 17.00 i 19.00

Sanktuarium Matki Bożej w Kuczkowie

godz. 9.00 i 17.00

Sanktuarium Matki Bożej w Tursku

godz. 11.00 i 17.00
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE