Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

KGW Brzezie: działamy pokoleniowo

› Kultura i Rozrywka 8 miesięcy temu    2.01.2018
Martyna Sobiejewska
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Archiwum prywatne

Od sześćdziesięciu lat panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Brzezia wykazują się niezwykłą aktywnością. Główną założycielką i pierwszą przewodniczącą była Cecylia Zdunek.

 

R E K L A M A

Działają pokoleniowo

Przez sześć dekad reprezentantki organizacji były niezwykle aktywne. Kiedy powstało koło działało w nim 19 pań. Dziś jest ich o wiele więcej, bo aż 56. Przedział wiekowy gospodyń jest bardzo zróżnicowany. Są panie, które mają 25 lat i te, które są po 80-tce. – W naszym kole działamy pokoleniowo. Mamy wnuczki, córki i matki, co jest rzadkością w dzisiejszych czasach – mówi jedna z członkiń.

Przez cały rok panie z KGW mają dużo pracy. Uczestniczą w wielu imprezach i organizują sporo przedsięwzięć – od święta kobiet, po festiwale rodzinne, andrzejki, Wigilię czy zabawy karnawałowe. – Imprezy organizujemy przy współpracy z Kółkiem Rolniczym, sołtysem i radą sołecką, z Domem Kultury w Pleszewie i z miejscowym przedszkolem – wylicza pani Ewa. Gospodynie biorą też udział w organizacji dożynek. – W Brzeziu mamy swoją tradycję. W sobotę trzy panie z koła i trzech panów z Kółka Rolniczego rozwożą bryczką zaproszenia i chleby dożynkowe. A w niedzielę świętujemy dzień plonów – opowiada przewodnicząca koła. I dodaje. – Od kilkunastu lat jesteśmy współorganizatorem Festiwalu Wielkopolskiej Pyry, Gminnego Wypieku Ciasta Domowego czy Jesiennej Spiżarni.

Mają się czym pochwalić

Panie z KGW mają na swoim koncie liczne sukcesy. – Reprezentowałyśmy gminę w powiatowym konkursie wieńca dożynkowego, Festiwalu Smaków, Kulinariach Południowej Wielkopolski oraz Dniach Ziemniaka w Marszewie – mówi Ewa Kałużna. To oczywiście nie wszystko. Swoje zaangażowanie i aktywność na rzecz wsi pokazują biorąc udział w różnych innych konkursach: na najlepsze ciasto czy na najpiękniejszy ogród. Można tak wymieniać bez końca. – W niektórych konkursach uczestniczymy indywidualnie. Tak, jak na przykład, w konkursie na najpiękniejszy ogród - „Więcej Ogrodów, Kwiatów i Warzyw” – mówi Julita Słupianek, sekretarz organizacji. I dodaje. – Wtedy nagradzane są trzy pierwsze miejsca.

Jest też czas na przyjemności

Aktywność pań nie ogranicza się tylko do udziału w konkursach czy organizacji imprez. Jej przejawem jest także udział w różnego rodzaju biesiadach kół, wycieczkach czy pielgrzymkach. – Byłyśmy w zamku w Książu czy na Litwie. Pielgrzymowałyśmy też do Częstochowy, Obór, Rokitna czy krakowskich Łagiewnik – mówi Ewa Kałużna,

R E K L A M A
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A