Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 NEONÓWKA 31.01-22.02 2019
R E K L A M A

KGW Czermin: „Chcemy, żeby została pamiątka dla pokoleń”

› Kultura i Rozrywka 11 miesięcy temu    15.04.2018
Martyna Sobiejewska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Archiwum prywatne

KGW w Czerminie powstało w 1964 roku. Nie ma pewności, czyja to była inicjatywa. – Najprawdopodobniej kółka rolniczego, ale nie zachowały się żadne dokumenty – mówi Maria Doczekalska, która stoi na czele organizacji od maja 2005 roku.

R E K L A M A

 

Pierwszą przewodniczącą organizacji była Maria Grygiel. W kole działało wówczas 41 kobiet. Następnie, przez wiele lat przewodniczącą koła była Seweryna Makowiecka, która za swoją działalność otrzymała tytuł „Honorowej Członkini KGW”. Dziś w kole działają 43 panie, w tym aż 15 seniorek. – Niektóre z nich nadal chętnie przychodzą na różne uroczystości – mówi szefowa, Maria Doczekalska. I dodaje, że w ub. roku zmarła, w wieku 93 lat, pani Pelagia Kaczmarek. - Do końca uczestniczyła we wszystkim co organizowałyśmy.

Panie z KGW w Czerminie współpracują z radą sołecką, ośrodkiem kultury, szkołą, biblioteką, Środowiskowym Domem Samopomocy, OSP w Czerminie, Stowarzyszeniem Miłośników Sołectwa Czermin oraz z klubem motocyklowym ISKRA. Dzięki tej szerokiej współpracy w Czerminie odbywa się wiele imprez. - Na które przygotowujemy poczęstunek – mówi liderka koła.

Ważnym świętem we wsi są dożynki, które rozpoczynają się mszą, poświęceniem i rozwiezieniem do mieszkańców chlebków. - W godzinach popołudniowych wszyscy spotykają się w parku, aby obejrzeć przygotowaną przez ośrodek kultury część artystyczną, w której zawsze biorą udział czermińskie dzieci i młodzież – mówi Maria Doczekalska. I dodaje. – Kiedyś wystąpił zespół „Młodość” z Ukrainy. I jak mówi była to zasługa kierowniczki ośrodka kultury – Renaty Półtorak oraz jej męża. I jak na dożynki przystało nie może też zabraknąć przygotowanego przez panie z koła poczęstunku oraz zabawy tanecznej.Warto też wspomnieć, że członkinie koła biorą udział w wielu pokazach, szkoleniach i konkursach. Uczestniczyły na przykład w gminnym konkursie wyplatania wieńców dożynkowych.

Gospodynie od kilku lat organizują też andrzejki i sylwestra.– Do zabawy przygrywa DJ lub zespół. W imprezach tych uczestniczą mieszkańcy i osoby z poza gminy.A działaczki skrupulatnie rozliczają każdą imprezę. – Mamy swoją księgową – informuje pani Maria. I kontynuuje. – Chcemy mieć czyste sumienie, żeby nikt nam niczego nie zarzucił.Wszystkie ważniejsze wydarzenia dokumentowane są w kronikach, które koło prowadzi od 1983 roku. -Chcemy, pozostawić pamiątkę dla następnych pokoleń – tłumaczy Maria Doczekalska.

Panie z KGW z Czermina przepadają za wyjazdami. Wspólnie z ośrodkiem kultury organizują wycieczki np. do Zakopanego, Pragi, Kudowy-Zdrój, Szczawnicy. Jednak najbardziej ukochały góry. – Zdecydowanie wolimy aktywny wypoczynek – podkreśla Maria Doczekalska, szefowa koła.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (0)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  R E K L A M A
  R E K L A M A