Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 NEONÓWKA 31.01-22.02 2019
R E K L A M A

KGW Krzywosądów: Dopinamy wszystko na ostatni guzik

› Kultura i Rozrywka ponad rok temu    4.03.2018
Martyna Sobiejewska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Był 1960 rok kiedy Franciszek Czubak, kierownik szkoły w Krzywosądowie postanowił powołać do życia miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. – Właściwie to nasze koło składa się z pań z Krzywosądowa i Żychlina, a kiedyś działały w nim także mieszkanki Kuczkowa, które dziś mają już swoją organizację – mówi Aldona Dobrzyńska, szefowa KGW w Krzywosądowie.

R E K L A M A

Od początku kołem kierowało w sumie sześć pań – Władysława Umińska, Paulina Bierła, Jadwiga Otto, Cecylia Kieliba, Kazimiera Stasiak i obecnie – od 2007 roku – właśnie pani Aldona. – Najdłużej, bo aż 28 lat pełniła rolę przewodniczącej pani Kazimiera. Stała za sterami do samej śmierci – podsumowuje Aldona Dobrzyńska.

Panie w Krzywosądowie aktywnie włączają się w życie wsi i organizacji. Chętnie pomagają we wszystkim i zawsze dopinamy wszystko na ostatni guzik – twierdzi Aldona Dobrzyńska. Tylko zadania się zmieniają. - Kiedyś koła rozprowadzały kurczaki, paszę. Organizowane były kursy gotowania, a dziś skupiamy się głównie na przygotowywaniu imprez – odpowiada.

Dzień Kobiet, to oczywiście jedno z ważniejszych wydarzeń we wsi. Panie świętują w towarzystwie panów. – Naprawdę chętnie przychodzą – twierdzi nasza rozmówczyni. I nic dziwnego. – Co roku staramy się umilić czas jakąś atrakcją – kiedyś był kabaret Malina, rok temu śpiewała nam Katarzyna Zawada, która i w tym roku wystąpi – zdradza liderka koła. Nie może też zabraknąć drobnego upominku dla wszystkich kobiet.

Bardzo ważnym świętem dla pan z KGW jest Wigilia i związane z nią tradycje. – Co roku pan Mariusz Muszalski sponsoruje nam między innymi choinkę, którą później przystrajamy i to zawsze w białych barwach - mówi pani Aldona. I kontynuuje. – Za wystrój sali głównie odpowiadają nasze dwie członkinie – Krystyna Kubiak i Renata Antczak, ale oczywiście pomagamy im – tłumaczy. Z kolei w kuchni prym wiedzie Stefania Kubiak. Jak na wieczór wigilijny przystało każda z pań otrzymuje prezent. – Na pierwszej Wigilii – w 2009 roku – każda z członkiń otrzymała bombkę – wspomina szefowa organizacji.

Mieszkańcy Krzywosądowa lubią się bawić, dlatego gospodynie szykują różnego rodzaju wieczorki – ostatnio Sylwester. – Impreza cieszy się dużym powodzeniem, przyszły 74 pary – informuje Aldona Dobrzyńska. Do białego rana zebranym przygrywał do tańca DJ.

KGW z Krzywosądowa przy współpracy z innymi organizacjami – głównie z OSP organizują wycieczki. Tak zwiedzano już Malbork, a w planach jest rzydniowy wyjazd do Kudowy-Zdroju. – Wycieczka ma się odbyć w maju – zapowiada Aldona Dobrzyńska.

Gospodynie z Krzywosądowa to mistrzynie kuchni. I w tej kulinarnej dziedzinie mają się czym pochwalić. – Podczas powiatowego konkursu na najlepsze ciasto domowego wypieku w Żegocinie nasza członkini – Mariola Kubiak – zdobyła pierwsze miejsce. Wyróżnieniem mogła się wtedy pochwalić również Dorota Przybylska – chwali liderka koła, która sama tego dnia uzyskała tytuł „Kobiety Roku”. Szczęście dopisało gospodyniom także w Choczu. – W 2009 roku za wypleciony przez nas wieniec otrzymałyśmy wyróżnienie oraz nagrodę – podsumowuje Aldona Dobrzyńska.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A
R E K L A M A