Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

KGW Ludwina. Dawniej darły pierze, dziś ćwiczą fitness

› Aktualności 3 miesiące temu    16.05.2019
Ewa Andersz-Wanat
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Pożegnanie i podziękowanie za wieloletnią pracę Genowefie Miaskowskiej, szefowej KGW w latach 1983-2019Pożegnanie i podziękowanie za wieloletnią pracę Genowefie Miaskowskiej, szefowej KGW w latach 1983-2019

Kiedyś panie z KGW w Ludwinie zbierały się na darciu pierza, czyli "pierzawce". Były także kursy i rozmaite szkolenia. Teraz organizują Dzień Dziecka, mikołajki, spotykają się na kawie z okazji Dnia Kobiet. A ostatnio także ćwiczą fitness.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ludwinie powstało 27 października 1967 roku. Na początek zapisało się do niego 15 pań. Pierwszą przewodniczącą była Maria Mizerkiewicz, a w zarządzie pomagały jej: Regina Rzepka i Wanda Galbierska. W 1967 roku szefową została Bożena Jura, a pięć lat później - Teresa Bartoszek. Od 1983 roku do 2019 przewodniczącą była Genowefa Miaskowska. Kilka tygodni temu zastąpiła ją po 36 latach, Mariola Talaga. Skarbnikiem jest teraz Anna Twardowska, a sekretarzem - Janina Szczepaniak.

Panie z Ludwiny, jak w większości kół, organizowały wiele kursów: gotowania, pieczenia, robótek ręcznych czy haftu. Organizowały także zabawy czy wieczorki taneczne połączone z degustacją potraw. - Wszystkie te spotkania odbywały się w domach gospodyń, przede wszystkim Władysławy Walerowicz. Dzisiaj spotykamy się już w sali wiejskiej - opowiada Mariola Talaga, nowa szefowa koła.

W latach 70-tych i 80-tych modne były robótki na drutach. Wtedy często organizowano kursy z tym związane. Kobiety spotykały się także na darcie pierza, czyli "pierzawce". W latach 90-tych panie brały udział w wielu konkursach, przyjeżdżając z nagrodami, np. w 1992 roku pierwsze miejsce w konkursie "Więcej owoców, warzyw i kwiatów" zajęła Janina Szczepaniak, a drugie - Genowefa Miaskowska.

W roku 2012 koło w Ludwinie obchodziło 45-lecie. Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych przyznał wtedy kilku członkiniom odznaczenia. Otrzymały je: Maria Mizerkiewicz, Teresa Bartoszek, Bożena Jura i Genowefa Miaskowska. Koło zawsze angażowało się i nadal pomaga przy organizacji dożynek. Panie przez wiele lat gromadziły także naczynia do wypożyczalni. KGW organizuje Dni Dziecka, Dzień Kobiet czy mikołajki dla najmłodszych.

Członkinie z Ludwiny lubią też brać udział w pokazach i konkursach kulinarnych. - Ostatnio zrobiłyśmy dla mieszkańców degustację dań z kurczaka. Wszystkim bardzo smakowało - opowiada przewodnicząca. Nagrody fundował sołtys wsi Andrzej Mizerkiewicz. - Opiekujemy się także naszą salą wiejską od tego roku. Przydałby się już w niej remont, a przede wszystkim kuchni, bo ciasno tam mamy

Do KGW w Ludwinie zapisuje się coraz więcej młodych kobiet. Obecnie organizacja liczy 16 pań. Ostatnio wydały one folder z imprezami, jakie odbywają się w Ludwinie. Za dochód z jego sprzedaży kupiły "skakańca" dla miejscowych dzieci. - Zorganizowały także zajęcia fitness w sali. Przychodzi bardzo dużo ludzi, cała sala pełna, także dzieci - mówi Mariola Talaga. Ma nadzieję, że młodsze członkinie będą miały coraz to nowsze pomysły na rozwój koła.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ myszka
3 miesiące temu ocena: 0%  1
Jan Dziedziczak do Parlamentu Europejskiego!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji