Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

KGW Piła. „Jest duża różnica w działalności”

› Kultura i Rozrywka 8 miesięcy temu    8.05.2018
Martyna Sobiejewska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Archiwum prywatne

Od ponad 30 lat paniom w Kole Gospodyń Wiejskich w Pile przewodniczy Anna Drążek. Wcześniej liderką była Mirosława Małyjasiak, a w 1975 roku – kiedy powoływano organizację do życia - na jej czele stała Maria Latańska.

R E K L A M A

Funkcjonowanie KGW w Pile znacznie zmieniło się na przestrzeni lat. – Jest duża różnica w działalności – twierdzi Anna Drążek, szefowa organizacji. I argumentuje. – Kiedyś naprawdę więcej się na wsi działo. Rozprowadzałyśmy kurczaki albo drzewka i krzewy. Wspomina też, jak Jadwiga Dziatkiewicz, koordynatorka kół w gminie organizowała też kursy gotowania, haftowania. - Do dziś nasze panie mają zachowane pamiątki po tamtych latach – zauważa Anna Drążek. Jakby tego było mało panie zajmowały się także wynajmem naczyń. – Na początku działalności robiłyśmy zabawy taneczne, a za zarobione pieniądze kupowałyśmy naczynia – wspomina nasza rozmówczyni. I dodaje. - Mamy je do dziś, ale nie są już tak używane. Powodem jest to, że dziś najczęściej ludzie organizują przyjęcia w restauracjach.

Nadal świętują

Jak twierdzi Anna Drążek gospodynie nie działają już tak prężnie jak kiedyś, ale nadal angażują się w życie wsi. Co roku organizują święto kobiet i mężczyzn. W tym roku była dodatkowa okazja do zabawy. – Nasza członkini, Janina Orkowska, świętowała swoje setne urodziny – zaznacza Anna Drążek. Jak opowiada życzeniom i śpiewom nie było końca, a najpiękniejsze były wiersze i piosenki zaśpiewane przez jubilatkę i Janinę Rybarczyk. - Bo to było wspomnienie młodości – mówi liderka koła. Ponadto panie od trzech lat przygotowują również spotkanie opłatkowe. – Dbamy, aby na stołach były wigilijne potrawy: pierogi, łazanki, zupa grzybowa czy barszczyk, karp. Nie brakuje także ciasta – wylicza Anna Drążek. Warto wspomnieć, że na uroczystości działaczki same przygotowują poczęstunek. – Wszystkie nasze imprezy odbywają się, dzięki uprzejmości naszej radnej Ani Koniewicz-Kruk, na terenie agroturystyki „Mirabelka Bon Séjour” – zaznacza szefowa koła. I precyzuje. – My z kolei staramy się odpłacić pani Ani pomocą w czasie organizowanego przez nią festynu na pożegnanie lata. Jak? Otóż gospodynie przygotowują smalec i ogórki kiszone. – Tu chciałabym również wspomnieć o tym, że dobrze układa nam się współpraca z naszym sołtysem – Kazimierzem Wajchertem – zaznacza pani Anna.

Wypiekają, wyplatają

Z ochotą panie przystępują do udziału w konkursie na najsmaczniejsze ciasto domowego wypieku, które organizuje Patrycja Woźniak-Konecka, dyrektor GOK w Choczu. – W ubiegłym roku zdobyłyśmy drugie miejsce za „delicję śliwkową” – mówi pani Anna i jak skromnie przyznaje była jego autorką. Sukcesem, którym mogę się pochwalić działaczki jest ponadto drugie miejsce za potrawę przygotowaną na dożynki powiatowe. – To był pasztet z żurawiną, karkówka pieczona i sałatka ze szpinakiem i sosem musztardowym.

Plany?

W planach panie mają remont przydrożnej kapliczki. Jest to ważne miejsce, ponieważ przez cały maj mieszkańcy spotykają się przy niej, aby uczcić miesiąc maryjny. – Spotkanie modlitewne prowadzi nasza członkini – Czesława Rybarczyk – mówi na koniec Anna Drążek.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A
R E K L A M A