Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

KGW. W Karminku dużo się dzieje

› Aktualności 10 miesięcy temu    14.04.2019
Ewa Andersz-Wanat
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Panie z KGW Karminek niedawno obchodziły Dzień KobietPanie z KGW Karminek niedawno obchodziły Dzień Kobiet

Koło Gospodyń Wiejskich w Karminku od samego powstania - w 1962 roku - działało prężnie i nadal panie są bardzo aktywne. Organizują Dni Kobiet, Dzień Seniora, Dzień Dziecka, dożynki, zabawy taneczne, a najnowszym pomysłem są andrzejki.

KGW Karminek powstało w listopadzie 1962 roku. Pierwszą szefową była Zofia Reszel, skarbnikiem - Helena Koperska, którą już po roku zastąpiła Bronisława Kaczor, a sekretarzem - Helena Komorniczak. Zapisało się do organizacji 36 pań.

 Już dwa lata od powstania koło było wyposażone w naczynia na 50 osób, które wypożyczano, a także: szatkownicę do kapusty, wałki do malowania, sprzęt do naciągania firan, maglownice oraz stoły i ławki, które również mieszkańcy wypożyczali na większe imprezy rodzinne. KGW było wspierane finansowo przez SKR-y i radę sołecką. Koło zajmowało się rozprowadzaniem: kurczaków, czekolad i słodyczy na święta, a nawet środków higienicznych. - Każdy należał, bo z tego korzystał - wspomina Urszula Kula, od 1977 roku kolejna przewodnicząca koła. W czasie, gdy szefowała organizacji należało do niej ponad 50 pań. Były kursy: haftu, szycia, gotowania, pieczenia, garmażeryjne, przyrządzania surówek.

W czasie żniw KGW organizowało także tzw. "dzieciniec". - Przyjeżdżali nauczyciele i zajmowali się dziećmi, od rana do popołudnia - wspomina pani Urszula. Odbywały się wieczorki taneczne, także "pod chmurką". Panie z KGW Karminek dużo podróżowały. Prawie do roku odbywały się wycieczki: do Łodzi, Niepokalanowa, Lichenia, Częstochowy i wiele innych. W 1987 roku w sali w Karminie koło z Karminka obchodziło 25-lecie. Byli na nim gminni oficjele oraz wielu zaproszonych gości, a występy zapewniły dzieci ze szkoły.

Panie spotykały się w domach, ale także w prywatnej salce u jednego z mieszkańców. Kiedy zlikwidowano szkołę w Karminku, w 1996 roku członkinie dostały jedną klasę do zagospodarowania, potem drugą - na kuchnię. Teraz w szkole jest wyremontowana sala wiejska z zapleczem, wokół plac zabaw, siłownia zewnętrzna, grill. Teren jest ogrodzony. To tam odbywają się Dni Dziecka, Dzień Seniora, dożynki i inne imprezy.

Skład prezydium koła zmienił się w 1972 roku. Wtedy szefową została Bożena Michalak, skarbnikiem - Maria Tomaszewska, a sekretarzem - Kazimiera Tokarz. Kolejna zmiana nastąpiła w 1977 roku. Wówczas na przewodniczącą wybrano Urszulę Kaczor, na skarbnika - Władysławę Burdę, a na sekretarza - Kazimierę Kaźmierczak. Koło nadal organizowało swoje sztandarowe imprezy, także wigilijne dla dzieci. Wyposażenie kuchni, od 1978 roku, wzrosło do 100 zestawów. Koło zakupiło także nowe meble dla uczniów w szkole.

Od 2003 roku szefową koła została Danuta Potarzycka, zastępcą - Renata Duda, sekretarzem - Anna Matuszak, a skarbnikiem - Grażyna Duda. W 2004 roku zakupiono kompletną i nową zastawę na 80 osób. Panie jeżdżą na konkursy np. do Żegocina. Cztery lata temu zajęły tam I miejsce za sernik, a w ubiegłym roku II miejsce - za omlety. Brały udział także w kulinariach w Dobrzycy, gdzie w 2015 roku zajęły I miejsce. Organizowały baliki karnawałowe. W tym roku odbyły się kolejne wybory. Przewodniczącą jest Krystyna Kula, zastępcą - Danuta Potarzycka, sekretarzem - Anna Matuszak, a skarbnikiem - Grażyna Duda.

Obecnie KGW Karminek liczy 18 członkiń, ale na imprezy, które organizuje, przychodzi nawet 40 pań. - Planujemy nowe spotkanie: andrzejkowe. Tak, aby każdy przyniósł swoje pokazowe danie i będziemy się wymieniać przepisami. Mam nadzieję, że będą chętni na taką imprezę - mówi Krystyna Kula, nowa szefowa koła. Chwali panie ze swojego koła za zaangażowanie i chęci do każdej pracy. - Mam taką żelazną ekipę 10 osób, które zawsze pomogą. Ostatnio dużą grupą pojechaliśmy na konkurs ciast do Żegocina i bardzo dobrze się bawiłyśmy. Nie zawsze przecież chodzi o to, żeby wygrać - uważa Krystyna Kula.

W planach jest remont kuchni i zaplecza sali, ale to już kwestia przyszłego roku. Ma być też zamontowana klimatyzacja. - Zeszłoroczne dożynki wiejskie bardzo nam się udały. Było mnóstwo ludzi. Także Dzień Dziecka, to fajna impreza. Przyjeżdża do nas pani Lidka Parysek z Dobrzycy ze swoim zespołem teatralnym i mają takie świetne spektakle. Dzieci oglądają z zapartym tchem, śmieją się. Są także dla zabawy, zawody dla najmłodszych - opowiada Krystyna Kula. Chwali współpracę z radą sołecką. Ma nadzieję, że w Karminku dalej będzie się dużo działo. - W tym roku chcielibyśmy jeszcze zrobić wycieczkę do Warszawy. Ale to razem z Trzebową, Karminem i Karmińcem - mówi szefowa koła. Planuje także szkolenie z wykonywania kartek świątecznych.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!