Konserwacja kotła CO po sezonie grzewczym. Co warto wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Konserwacja kotła CO po sezonie grzewczym. Co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ciepłe dni zagościły już na stałe i można wreszcie zakończyć sezon grzewczy. Większość właścicieli kotłów co na paliwa stałe ogranicza się do wygaszenia paleniska i wybrania popiołu. To największy błąd znacznie skracający żywotność kotła CO. Praktycznych porad udzielili nam specjaliści z firmy Kotły Białek - producent kotłów CO z Pleszewa.

Konserwacja kotła CO - dlaczego warto ją przeprowadzić po sezonie grzewczym?

Kotły centralnego ogrzewania są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i minimalizują ich obsługę, ale wiąże się to z ich coraz większymi cenami. To właśnie z tego powodu warto poświęcić trochę czasu na ich konserwację po sezonie. Dobrze zabezpieczony piec po sezonie będzie znacznie dłużej pracował i na dodatek bezawaryjnie. Dzięki temu można uniknąć także niemiłych niespodzianek na początku kolejnego sezonu. Przy okazji prac konserwacyjnych można również dokonać przeglądu najważniejszych elementów kotła CO.

Palenisko i popielnik w kotle CO

Najlepiej jest wypalić całe paliwo do końca i wtedy dokładnie wyczyścić ruszt z wszelkich pozostałości. Na ścianach paleniska przez cały sezon gromadziła się sadza i inne zanieczyszczenia. Najlepiej usunąć je za pomocą szczotki drucianej. Podobnie należy dokładnie usunąć popiół. Po zakończeniu prac wewnątrz paleniska powinno umieścić się w nim substancje pochłaniające wilgoć np. nielasowane wapno lub żel krzemionkowy w otwartych naczyniach. Drzwi kotła i wyczystek należy szczelnie zamknąć. W ten sposób kocioł jest zabezpieczony przed wilgocią, która jest najczęściej przyczyną jego korozji i potrafi skrócić jego działanie nawet o kilka lat.

System podający w kotle CO

Wyczyszczenia i opróżnienia z resztek opału wymaga także zasobnik i system podający, na których osadza się pył węglowy. Wyjęcie ślimaka z rury pozwoli sprawdzić jego stan techniczny oraz stan uszczelek. Do czyszczenia najlepiej używać suchej szmatki lub odkurzacza. Nie zaleca się stosować rozpuszczalników, które negatywnie wpływają na uszczelki.

Przewód kominowy w kotle CO

Na koniec należy pamiętać o wyczyszczeniu wyczystek i przewodu spalinowego. Na ich ścianach osadzają się przede wszystkim sadza i inne substancje powstające podczas spalania węgla lub innego opału. Przy tej okazji należy bezwzględnie sprawdzić szczelność przewodów kominowych, ponieważ ma to wpływ na bezpieczeństwo domowników.

Więcej na stronie Pleszewskiego producenta www.kotly-bialek.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE