Kotły CO - jaki wybrać, na pellet czy ekogroszek?

Opublikowano:
Autor:

Kotły CO  - jaki wybrać, na pellet czy ekogroszek? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

W sezonie grzewczym koszty ogrzania domu jednorodzinnego stanowią poważną pozycję w budżecie domowym. Decydując się na wymianę kotła praktycznie mamy do wyboru pellet lub ekogroszek. Tylko kotły na te paliwa stałe są w stanie spełniać normy ekologiczne. Mimo letniego okresu, już teraz warto pomyśleć o kolejnym sezonie grzewczym.

Pellet i ekogroszek - podstawowe różnice

Już od 2020 roku będzie można używać wyłącznie kotłów 5 klasy, które gwarantują niską emisję spalin do atmosfery. Do tego roku wszystkie stare kotły muszą być wymienione. Obecnie do wyboru właściwie są tylko pellet i ekogroszek. Pellet  to produkt całkowicie ekologiczny, powstający z biomasy, a więc odnawialnego źródła energii. Najczęściej do jego produkcji wykorzystuje się trociny, słomę, łuski słonecznika, które poddawane są granulacji. Do ogrzewania domów jednorodzinnych używany jest przede wszystkim pellet drzewny. Jego największą zaletą jest ekologiczny charakter. Dym wydzielający się z komina zawiera minimalne ilości tlenku węgla. Pellet spala się prawie w całości, ilość popiołu jest minimalna (3kg z 1 tony) i można wykorzystać go jako nawóz naturalny.

Ekogroszek produkowany jest z lepszego jakościowo węgla. Poddany zostaje procesowi oczyszczania, głównie odsiarczaniu. Następnie jest osuszany i granulowany. Choć produkowany jest z węgla to jednak podczas spalania wydziela znacznie mniej tlenku węgla, dwutlenku siarki i pyłów zawieszonych.

Fot. Kotły CO 5 klasy producenta Kotly-Bialek.pl z Pleszewa 

 

Zalety i wady pelletu i ekogroszku

Porównując oba paliwa trudno jest dokonać jednoznacznego wyboru, każdy z nich ma swoje zalety i wady w zależności od stosowanego kryterium. Kotły CO na ekogroszek są całkowicie zautomatyzowane i nie wymagają obsługi, nawet proces rozpalania i wygaszania odbywa się bez udziału człowieka. Dodatkowym atutem jest czystość w kotłowni, pellet bowiem nie pyli. Pellet musi być pakowany w foliowe worki, które chronią go przed wilgocią. W przypadku ekogroszku może być on pakowany nie tylko w worki foliowe, ale także jutowe lub sprzedawany luzem. To niestety powoduje pylenie w kotłowni i konieczność sprzątania. Z ekogroszku pozostaje także więcej popiołu, który trzeba wywieźć i nie da się go wykorzystać. 

Bardzo istotne jest porównanie obu paliw pod kątem ekonomicznym. Pellet jest nieco mniej kaloryczny od ekogroszku, ale tego dobrej jakości, więc trzeba go więcej spalić. Jest również trochę droższy, ale różnicę 100-150 zł na tonie rekompensuje wygoda prze cały sezon. Trzeba się także na przyszłość liczyć z podwyżką cen na ekogroszek w związku z wprowadzeniem norm jakościowych i certyfi8katów dla paliw stałych.


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE