Lek na koronawirusa? Osocze od ozdrowieńców może ratować innych zakażonych

Opublikowano:
Autor:

Lek na koronawirusa?  Osocze od ozdrowieńców może ratować innych zakażonych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Osocze krwi osób, które pokonały koronawirusa, może pomóc ciężko chorym na COVID-19. Terapię zatwierdziło już Ministerstwo Zdrowia.

 

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych m.in. wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV) czy wirusem grypy A (H1N1). 

 

KORONAWIRUS. NOWY LEK 

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie od początku kwietnia zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej rozwija projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19.

 

- Jest to projekt organizowany przy współpracy wszystkich Klinik i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA. Pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze już po Świętach Wielkanocnych. Jest to obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii. Równolegle podobne projekty rozpoczęły się w USA i we Włoszech, cieszy nas fakt, że będziemy jednym z pierwszych krajów, które będą mogły zaproponować tą metodę terapii pacjentom - czytamy w oświadczeniu CSK MSWiA. 

 

KORONAWIRUS. POBIERANIE KRWI 

Procedura pobierania krwi, dla celów wyodrębnienia osocza będzie prowadzona w stacjonarnych stacjach. Regionalne Kaliskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już przygotowuje się do przeprowadzenia takich procedur.

 

- Czekamy na ozdrowieńców, aczkolwiek to jest dopiero początek, to są nowe procedury, które  wdrażamy - mówi zastępca dyrektora kaliskiego centrum Wojciech Bachor. 

 

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Pleszew. Zmieniają się godziny otwarcia sklepów

 

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza.

 

Caly proces trwa zazwyczaj od 30-40 min. Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

 

Apelujemy do osób, które pokonały koronawirusa o zgłaszanie się i oddawanie krwi. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE