Masowy odstrzał dzików. Ochrona przed ASF? [CO WY NA TO? ANKIETA]

Opublikowano:
Autor:

Masowy odstrzał dzików. Ochrona przed ASF? [CO WY NA TO? ANKIETA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nie powiódł się pomysł z bioasekuracją, która miała chronić stada świń przed Afrykańskim Pomorem Świń. Według ekologów, to własnie bioasekuracja, czyli m.in. działania podejmowane przez rolników, którzy powinni zabezpieczać swoje hodowle świń (szczelne zamykanie obór, budowa ogrodzenia wokół gospodarstwa czy regularna dezynsekcja). Ale wdrożenie zaleceń nie jest wcale tak łatwe, ani tak tanie jak zakładali pomysłodawcy. Więc wydano wyrok śmierci na dziki zamieszkujące polskie lasy. W nich ministerstwo rolnictwa upatruje przyczynę rozprzestrzeniania się ASF.

Masowe polowania na dziki rozpoczną się już w najbliższy weekend. Polowania, które rekomendują ministerstwa środowiska i rolnictwa, są elementem walki z ASF. Ekolodzy biją na alarm: to koniec gatunku dzika w Polsce. Przeciwni masowej depopulacji są nawet niektórzy myśliwi. - Jeżeli nie dokonamy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń (ASF), to choroba nie zostanie opanowana - powiedział minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. I zwrócił się do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o ograniczenie liczby dzików w Polsce. Sam pomysł odstrzału tych zwierząt pochodzi od Głównego Lekarza Weterynarii.

Zbiorowe, wielkoobszarowych polowań w dniach 12-13, 19-20 oraz 26-27 stycznia. Paść ma ponad 200 tys. dzików - w tym ciężarne lochy i młode.

- Rozumiemy potrzebę walki z wirusem ASF, ale też apelujemy o rozwagę. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek drastycznych działań wszelkie możliwe rozwiązania problemu powinny być dokładnie przeanalizowane. Być może zamiast eksterminować populację dzików w Polsce, warto byłoby zacząć od zorganizowanej, skoordynowanej i wielkoobszarowej kampanii edukacyjnej o bioasekuracji, skierowanej do rolników. Uniknęlibyśmy wówczas zaburzenia funkcjonowania ekosystemu i ograniczyli koszty, które państwo ponosi na eksterminacji dzików - proponuje Piotr Chmielewski z WWF Polska.

A co wy sądzicie na ten temat? Zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie i komentowanie!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE