Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Mieszkańcy tej wsi alarmują: - Od lat topimy się w błocie!

› Aktualności ponad rok temu    30.03.2018
Redakcja
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A

Gmina Pleszew. Suchorzew. - O widzi pan? To codzienność, nawet jak lekko popada - opowiadają ludzie, pokazując samochód, który utknął w błocie na ul. Przylesie w Suchorzewie. Mieszkańcy wsi od lat nie mogą doczekać się przebudowy trasy.

 

O problemie przy ul. Przylesie w Suchorzewie zaalarmowała nas niedawno jedna z kobiet, która próbowała zawieźć swoje dzieci do szkoły. No właśnie, próbowała. - Samochód utknął w błocie. I zablokowałam trasę niemal na środku - opowiadała nam „na gorąco” nasza czytelniczka. I prosiła o pomoc, ponieważ - jak zaznaczyła - to nie jest pierwsza taka sytuacja i ludzie czują się już po prostu bezsilni.

R E K L A M A

Natychmiast po jej telefonie jedziemy na miejsce. Faktycznie - już z daleka zamiast wspomnianej drogi widać wielkie błoto a na środku pojazd. Przy aucie zebrało się kilku mieszkańców. - Widzi pan? I jak ja mam teraz do pracy pojechać? A może burmistrz mi wypisze usprawiedliwienie dla dzieci do szkoły? - komentuje kobieta.

Inni dodają, że sytuacja nie jest nowa, powtarza się niemal za każdym razem gdy nieco popada. – Mówimy o tym od lat. Na zebraniach wiejskich. I nic, jak grochem o ścianę - opowiadają bezradni mieszkańcy wis. I wskazują.

- Proszę sobie teraz wyobrazić, że na miejsce ma w takich warunkach dojechać np. karetka. Mam w rodzinie chorą osobę i wiem jaki to jest strach - mówi jedna z osób. - Ile można prosić sąsiadów, żeby ciągnikiem wyciągali samochód? Przecież to jakaś chora sytuacja! - dodaje kolejna.

- Gdy zadzwoniłam do urzędu, powiedzieli, że przecież oni tego błota teraz mi na miejscu nie rozgarną – precyzuje nasza czytelniczka, która zwróciła nam uwagę na problem. - Tylko, że jak porządnie się za drogę nie wezmą, to niedługo będziemy musieli helikopterami do domów się dostawać - dodaje kolejna zdenerwowana osoba.

Przedstawiliśmy sytuację mieszkańców urzędnikom. Wprost zapytaliśmy, kiedy mogą liczyć na zajęcie się drogą, która de facto drogi - jak można zobaczyć na zdjęciach - nie przypomina. I co?

Usłyszeliśmy, że to gruntówka. I wiosną przy takiej nawierzchni zawsze są problemy.

- Wynika to z faktu, że grunt rozmarzł na głębokość ok. 30 cm, a głębiej jest cały czas zamarznięty. Woda, która się zgromadziła na powierzchni nie ma możliwości odpływu głębiej, co tworzy warstwę błota - opisuje rzeczowo Anna Bogacz, rzecznik urzędu.

Tylko, że to każdy wie. Ludzie chcą poznać datę remontu drogi.

- Do czasu osuszenia się terenu nie mamy możliwości rozpoczęcia prac remontowych. Jak tylko warunki pozwolą, przystąpimy do wyrównania i częściowego utwardzenia w zależności od potrzeb: żużlem, zmielonym gruzem lub tłuczniem. Jakiekolwiek działania obecnie nie przyniosą żadnych rezultatów, a tylko będą generować niepotrzebne koszty - dodaje rzeczniczka.

Konkretnej deklaracji co do kompleksowej przebudowy drogi urząd nie daje.

A sami mieszkańcy nie kryją zdenerwowania. - Czy naprawdę musi się cos komuś stać, żeby zajęto się sprawą?

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (12)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.
~ Gajowy
ponad rok temu ocena: 100%  12
A czy ta pani kiedy ściągnęła juz dziennikarzy ZPleszew powiedziała jak w tym miejscu fachowo usypuje się tzw muldy zwalniające dzięki którym robi się owe błoto Może sprawa należało by się zainteresować od drugiej strony
~ WielkiBossAndrej
ponad rok temu ocena: 89%  11
Tyle lat jesteście bez drogi to trzeba było zorganizować się z pobliskimi mieszkańcami tej drogi i złożyć się na utwardzenie np. aszką wiadomo to nie jest to samo jak asfalt ale „tyle lat” jesteście bez drogi to powinno się o czymś takim pomyśleć, a nie żerować na gminie, aż zrobią wam dróżkę. Śmiech na sali, a może frytki do tego XD poz...
~ Ja
ponad rok temu ocena: 100%  10
Nie chciałbym tam mieszkać.....błocko jak ta lala...drogi robi się gdzie indziej....
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 50%  9
Przecież byliście "krzykacze" na zebraniu wiejskim, burmistrz i sołtys powiedzieli kiedy Wam to zrobią, po co robicie dodatkowy szum.....
~ ego2007
ponad rok temu ocena: 88%  8
Było stać na takie działki, była kasa na budowę to sobie zróbcie zbiórkę i utwardźcie. Pobudować się na uboczach bo miło cicho, a od gminy wymagać. Nie jesteście sami w gminie.
R E K L A M A
~ Nickiminaj
ponad rok temu ocena: 100%  7
Dokładnie
~ gregor
ponad rok temu ocena: 92%  6
Ta droga nie pełni żadnej funkcji społecznej poza dojazdem do kilku prywatnych posesji. Kiedy się odralnia pola gruntowe, potem się je zabudowuje, nie należy się spodziewać, że do miejsca, do którego kiedyś dojeżdżał tylko traktor, od razu dobudują piękną asfaltówkę. Bo kilku mieszkańców tak chce. Pretensje należy kierować do sprzedawcy działek, który nie zapewnił godziwego dojazdu do sprzedawanych posesji, albo ... do samego siebie, za zachłanność która kierowała do zakupu działko w szczerym polu. Gmina nie ma własnych pieniędzy. Gmina dysponuje pieniędzmi mieszkańców. Nie czuję się zobligowany do płacenia podatków, które posłużą wyłącznie tym Państwu, skoro sam z tej inwestycji korzystać nigdy nie będę. Jeśli szanowni Państwo czują nieodpartą potrzebę posiadania cywilizowanego dojazdu do własnej posesji, powinni to zrobić na własny koszt. Burmistrz z pewnością wyrazi zgodę na takie prace. Wiem, bo ponad 10 lat temu miałem ten sam problem.
~ Jo
ponad rok temu ocena: 100%  5
W pełni popieram....buduje się w lesie.. A potem wójt zrób mi drogę..
~ bę.
ponad rok temu ocena: 0%  4
Proponuję pieniądze przeznaczona na koncert Disco Polo na osiedlu Mieszka przeznaczyć na remont tej drogi. Suchorzewianie - macie 45 000 zł do wzięcia z os. Mieszka I. Idzźie do UMiG Pleszew i walczcie.
~ ktoś
ponad rok temu 3
Tak jest w Polsce,urzędnicy wydają publiczne pieniądze bez sensu i bez odpowiedzialności . Wystarczy grunt zebrać na ok 50 cm i wysypać gruz na to tłuczeń drogowy dobrze zagęścić i nikt nie będzie się topił przez lata ewentualnie raz do roku wyrównać nawierzchnię. A tak co wiosnę temat powraca bez sensu. Czy stać nas na półśrodki? W efekcie takie zabiegi kosztują kilka razy drożej ale jak nikt za tego typu decyzje nie ponosi odpowiedzialności karnej to jest jak jest.
~ gregor
ponad rok temu ocena: 88%  2
Nic nie stoi nas przeszkodzie, by ten grunt zebrali i utwardzili dojazd na własny koszt sami zainteresowani. Do wykonania prac na terenie gminy wystarczy jeden wniosek i zezwolenie ze strony Gminy. To nie jest droga prowadząca do przedszkola, szkoły, przychodni czy dworca albo oczyszczalni ścieków. To jest droga prowadząca do 4 czy 5 w miarę nowo wybudowanych posesji w szczerym polu. Nikt inny im nie generuje tego błota jak oni sami. Jeśli widzą problem, powinni na czas roztopów odpuścić za wszelką cenę dojazd samochodem na własne podwórko, a parkować je w odległości z której zdrowo spacerkiem do domu mogą sobie dojść. Zimą śnieg, wiosną błoto, latem kurz. Zawsze jest i będzie źle. A wystarczyło zapłacić po 30 czy 40zł za metr więcej i kupić coś przy asfaltówce. Suchorzew, Orpiszewek Korzkwy czy Baranówek. Nie ma to żadnego znaczenia gdzie. To i tak okolice zapomniane przez Boga.
~ Jan
ponad rok temu ocena: 100%  1
Za mały elektorat tam mieszka. Ile mogą "przynieś" głosów.
R E K L A M A
R E K L A M A