Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Nieruchomość
R E K L A M A

Najgorszy był widok głodujących dzieci...

› Aktualności 8 miesięcy temu    11.09.2017
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Halina Krzyżak urodziła się w 1935 roku w Starym Oleścu w gminie Chocz. Po wojnie została nauczycielką, obecnie mieszka w Gołuchowie. Na zdjęciu prezentuje rodzinną fotografię pochodzącą z roku 1940.Halina Krzyżak urodziła się w 1935 roku w Starym Oleścu w gminie Chocz. Po wojnie została nauczycielką, obecnie mieszka w Gołuchowie. Na zdjęciu prezentuje rodzinną fotografię pochodzącą z roku 1940. fot. Jakub Nowak

Wspomnienia wojenne. - Pamiętam pierwszy niemiecki samolot przelatujący tuż nad naszym domem. Łomotanie do drzwi, gdy chciano nas wysiedlić, pokazowe rozstrzelanie na wsi... Najbardziej jednak pamięta się po latach widok dzieci - głodnych dzieci, które błagały choćby o kromeczkę popsutego chleba… - opowiada Halina Krzyżak z Gołuchowa. Miała cztery lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa.

 

R E K L A M A

- O, widzi pan? Ta dziewczynka tutaj, to ja - Halina Krzyżak pokazuje mi starą, czarno-białą fotografię rodzinną. Zdjęcie zrobiono ok. 1940 roku. Urodziła się w Starym Oleściu, koło Chocza. - Rocznik 1935. Gdy wybuchła wojna, miałam cztery lata… - rozpoczyna swoją opowieść…

Czytaj także: Horoszkiewicz: Przeżyłem choć zamordowano moje dzieciństwo

Pierwszy obraz wojny kojarzy się pani Halinie z widokami na niebie. - Pamiętam jak nad naszym domem w 1939 roku przelatywał niemiecki samolot. Czułam - jak to małe dziecko - strach, wołałam wtedy przerażona tatę krzycząc, że zaraz przewróci się nam komin - wspomina po latach kobieta.

Historię pani Haliny, jej wspomnienia wojenne i dalsze losy przeczytasz w najbliższym papierowym wydaniu "Życia Pleszewa" w ramach naszego historycznego cyklu.

R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A