Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Niniew. Gospodynie z pasją

› Kultura i Rozrywka 11 miesięcy temu    11.01.2018
Redakcja
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Archiwum prywatne

Zaczynały 20 listopada 1961 roku. Na czele Koła Gospodyń Wiejskich w Niniewie stanęła wówczas Maria Sobczak. Jednak nie prowadziła organizacji długo, bo już w styczniu następnego roku stery objęła Janina Taczała. Po niej liderek było jeszcze kilka, a dziś gospodyniom szefuje Katarzyna Szymańska.

R E K L A M A

 

KGW z Niniewa skupia 52 panie. Większość aktywnie angażuje się prace organizacji. Wspólnie ze strażą, sołtyską, radą sołecką, byłą radną -Bogumiłą Majdecką oraz obecną radną – Ewą Ferenc – KGW organizuje wszelkiego rodzaju imprezy na wsi. Przede wszystkim Dzień Kobiet. – To jest fajna impreza z konkursami – zdradza Katarzyna Szymanska, szefowa KGW Niniew.

Atrakcje dla całych rodzin

Panie rzeczywiście są kreatywne, jeśli chodzi o wymyślanie zadań, którym później stawiają czoła. - Na przykład konkurs trzepania białek, kiedyś wymyśliłyśmy rywalizację na najlepszy deser, który odpowiednio wcześniej trzeba było przygotować w domu – opowiada Katarzyna Szymańska. Warto wspomnieć, że tego dnia panie mogą czuć się naprawdę wyjątkowo - jak księżniczki z bajek, bo są obsługiwane przez miejscowych strażaków! Mało tego dostają od nich po kwiatku czy drobnym upominku. Kolejnym ważnym świętem we wsi jest Dzień Dziecka. – Przygotowujemy dla dzieci dużo konkurencji i atrakcji – mówi pani Katarzyna. A za przykład podaje dmuchańce, zabawy z animatorem. W tym roku święto najmłodszych zmieniło się w festyn rodzinny. – Oprócz atrakcji dla dzieci były tańce, więc i każdy dorosły mógł się pobawić – mówi liderka koła.

W kuchni z pasją

Panie z Niniewa to również mistrzynie kuchni. Zresztą gotują z taką pasją, że ich przysmakom nie mogą oprzeć się jurorzy na wszelkiego rodzaju konkursach kulinarnych. – W Dobrzycy zajmowałyśmy już wszystkie miejsca na podium. Byłyśmy pierwsze, drugie i też kiedyś trzecie – mówi szefowa KGW. I dopowiada. – Stoisko nasze również jest tam oceniane, więc staramy się, by wszystko było dopracowane. A co panie gotują? – Kiedyś miałyśmy schab wędzony ze śliwką i żurawiną, innym razem gzik z kwaśną polewką. Był chleb ze smalcem i ogórkiem. Naprawdę różne pyszności – wylicza Katarzyna Szymańska.

Podziękowanie za plony

Gospodynie z Nieniewa aktywnie uczestniczą również w dożynkach. – Obsługujemy stoiska i oczywiście wyplatamy wieńce – zaznacza nasz rozmówczyni. I kontynuuje. – Nasze wieńce są wysyłane na konkursy powiatowe, w których również zajmujemy wysokie miejsca. W sierpniu, co było pomysłem niedawno zmarłej sołtyski - Alicji Jerchy - odprawiana jest msza dziękczynna za plony. – Zbierają się mieszkańcy całej wsi – mówi pani Katarzyna. A po niej gospodynie z Niniewa zapraszają na poczęstunek. – Przygotowujemy wszystko same i zapraszamy mieszkańców na naszą salę – wyjaśnia szefowa KGW z Nieniewa.

Może teatr?

Jak mówi Katarzyna Szymańska działaczki z Niniewa na wycieczki raczej nie jeżdżą. – Raz byłyśmy w Licheniu. To była niedziela, było bardzo ciepło, więc byłyśmy zadowolone – wspomina pani Katarzyna. Może jednak zaczną podróżować. W planach mają wyjazd do teatru.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ J
11 miesięcy temu ocena: 100%  1
KGW w Niniewie istniało już w 1938 r. a jedną z członkiń była pani Jadwiga Burchacka. W 1938 roku odbył się kurs pieczenia ciast w mieszkaniu przewodniczącej Pani Pelagii Łuczak. Na tym kursie uczestniczyły panie; Maria Łuczak, Pelagia Łuczak, Jadwiga Burchacka, Józefa Taczała, Władysława Nowaczyk, Kazimiera Burchacka, Katarzyna Sobczakówna, Anna Majdecka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A