Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1

Nowe święto państwowe. Czy będzie dniem wolnym od pracy?

› Aktualności› Wydarzenia 3 miesiące temu    3.03.2019
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Chrzest Polski, współczesny fresk w GnieźnieChrzest Polski, współczesny fresk w Gnieźnie fot. Encyklopedia Naukowy.pl

14 kwietnia w Polsce ma zostać ustanowione nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polski. Sejm przyjął stosowną uchwałę w tej sprawie.

Projekt poparło 279 posłów, przeciw było 125 posłów, wstrzymało się 14. Nowe święto ma upamiętnić chrzest księcia Polan Mieszka I w 966 r. Wydarzenie to zapoczątkowało proces wprowadzania na ziemie polskie religii chrześcijańskiej w miejsce rodzimych wierzeń pogańskich i jest dziś uznawane za symboliczny początek państwa polskiego.

W ustawie czytamy, że powstała ona: "W celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości".

W ustawie nie przewidziano wprowadzenia 14 kwietnia dnia wolnego. W tym roku nowe święto będzie przypadać w niedzielę.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!