Od stycznia Karta Dużej Rodziny przysługuje bez względu na wiek

Opublikowano:
Autor:

Od stycznia Karta Dużej Rodziny przysługuje bez względu na wiek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Odchowałeś co najmniej trójkę dzieci? To złóż wniosek i korzystaj ze zniżek!
Wiek przestał mieć znaczenie. Przynajmniej jeśli chodzi o uzyskanie Karty Dużej Rodziny. Od teraz wszyscy rodzice, którzy odchowali co najmniej trójkę dzieci - nawet ci, którzy są obecnie seniorami - mogą złożyć wniosek o przyznanie dokumentu, który uprawniania do różnych zniżek.


Karta Dużej Rodziny należy się rodzicom, którzy - kiedykolwiek - mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Tak mówią nowe przepisy. Wiek przestał więc mieć znaczenie – co oznacza, że także dzisiejsze babcie i dziadkowie mogą starać się o system zniżek w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. – Karta przysługuje rodzicom bez względu na ich wiek oraz sytuację materialną – komentowała niedawno minister - Elżbieta Rafalska.

Jak to wygląda w praktyce? - Od 1 stycznia prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci - przyznaje Justyna Zawieja, szefowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie. - Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka - dodaje. Warto też zaznaczyć, że prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje samym dzieciom: do 18. roku życia lub do 25. roku życia – w przypadku tych uczących się w szkole lub szkole wyższej. W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności nie ma ograniczeń wiekowych. Jedyny warunek - w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci.

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy wypełnić specjalny wniosek. Wszystko załatwić można w ośrodku pomocy społecznej. Kiedy można go składać? - W każdym czasie, w godzinach pracy naszej placówki od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku - informuje Justyna Zawieja. Wniosek można również złożyć nie wychodząc z domu - elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia. - Ten sposób jest o wiele wygodniejszy i łatwiejszy, gdyż wniosek wypełniany jest przez system po wprowadzeniu odpowiedzi na umieszczone w kreatorze pytania - dodaje szefowa pleszewskiego opieki społecznej. Tu jednak konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego - można go założyć online za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banku PKO BP, Inteligo, ING Banku Śląskiego, Millennium, Pekao S.A., Envelo, mBANK. Należy wejść na stronę: www.empatia.mrpips.gov.pl i wybrać moduł eWnioski. Tam znajduje się instrukcja i szczegóły. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE