Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AGoogle Projekt A1

Pieniądze z programu Mama 4+: dla kogo i ile? [ANKIETA]

› Aktualności 5 miesięcy temu    2.04.2019
Redakcja
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A

Program Mama 4 plus ma pomóc osobom, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci, ale nie zdołały wypracować sobie najniższej emerytury. Ile będzie można dostać w ramach Mama 4 plus? Jak się starać o pieniądze?

W uchwalonym projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. potwierdzono finansowanie emerytur dla matek. Projekt ustawy o tzw. matczynych emeryturach poznaliśmy kilka miesięcy temu (ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2019). Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy o emeryturach dla matek, świadczenie ma na celu uhonorowanie i docenienie okresu wychowywania dzieci.

Projekt ustawy jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego w części dotyczącej uhonorowania osób, które "wychowały co najmniej czworo dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Świadczenie ma być przyznane:

- matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci;

- ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci - w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę.

Jakie warunki trzeba jeszcze spełnić, by dostać Mama 4 plus?

Trzeba udowodnić, że nie posiada się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Należy mieszkać w Polsce i mieć tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia), a także posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo państw członkowskich EFTA i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce.

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające czyli Mama 4+, trzeba złożyć o nie wniosek. Do wniosku należy dołączyć:
- akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi, - informację o numerach PESEL dzieci, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Druki wniosku i oświadczenia znajdują się w salach obsługi klientów w placówkach ZUS oraz na www.zus.pl.

Ile pieniędzy dostaniemy z Mama 4 plus?

Jeśli nie pobieramy emerytury ani renty, Mama 4+ przysługuje w wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca 2019 r. wynosi ona 1.100 zł (co roku ta kwota będzie waloryzowana). Jeżeli mamy emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to Mama 4+ będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Oznacza to, że kwota jaką dostaniemy będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą, a wysokością pobieranej emerytury albo renty Wypłata przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS wydał decyzję, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym osiągnięto powszechny wiek emerytalny (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni).

O czym należy zawiadomić ZUS, jeśli pobiera się Mama 4+?

Osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, na przykład o:
- podjęciu zatrudnienia osiąganiu dodatkowych dochodów prawie do innego świadczenia.

Komu nie przysługuje świadczenie z programu Mama 4 plus?

Świadczenie Mama 4+ nie przysługuje osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której tę władzę ograniczył, a dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej. Nie dostanie go również osoba, która długotrwale zaprzestała wychowania małoletnich dzieci, na przykład z powodu odbywania kary pozbawienia wolności.

Co wy sądzicie o pomyśle rządu? Czy matkom, które urodziły 4 lub więcej dzieci należy się taka pomoc? Prosimy o udział w ankiecie i komentowanie.

Czy popierasz rządowy program Mama 4+?

ankieta dodana 02.04.2019, ilość wszystkich głosów: 51
Tak, zdecydowanie
45%
Nie popieram
51%
Nie mam zdania
4%
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ccc
5 miesięcy temu ocena: 0%  3
To ciekawa inicjatywa ale nieuczciwa wobec tych ktorzy murza ciezko tyrac na swoje zenujace emerytury...ok rozumiem, ze mialoby to wszystko sens gdyby Premier powiedzial, kazda kobieta ktora od dzisiaj urodzi 4 dzieci otrzyma taka eemryture i wowczas mialoby to sens, ilosc urodzonych dzieci byc moze by wzrosla a tak to zwykla kielbasa wyborcza, nieuczciwa wobec innych. PIS szuka sposobu by kupic sobie wyborcow i wymyslaja rozne preteksty...to jeden z nich. Opozycja jest zenujaca, skompromitowali sie przez ponad 8 lat rzadow i dlatego maja takie poparcie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mama czworki dzieci
5 miesięcy temu ocena: 71%  2
Wlasnie to jest nierozsadne rozdawanie pieniedzy osobom ktore cale zycie siedzialy w domu bo byly nygusami i nie odprowadzily do panstwa ani zlotowki.Ja mam czworo dzieci i cale zycie pracowalam przeciez sa zlobki i przedszkola trzeba tylko chciec a nie czekac na pomoc od panstwa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Córka matki pięciorga
5 miesięcy temu ocena: 67%  1
Moja mama pracowała i wychowała pięcioro dzieci. Teraz ma 1200 zł emerytury. Teściowa mojej siostry również wychowała pięcioro dzieci ale nie pracując i dostanie najniższą emeryturę. Gdzie tu sprawiedliwość? Dlaczego promuje się w naszym kraju pasożytowanie na uczciwie pracujących, którym nic się nie należy?