Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M APIASECKI ROWERY

Pleszew. 13 mln zł luki. Będą zwolnienia nauczycieli

› Aktualności 7 miesięcy temu    18.08.2019
Redakcja
komentarzy 29 ocen 0 / 0%
A A A
Ilu nauczycieli będzie musiało pożegnać się z pracą w pleszewskich szkołach od 1 września?Ilu nauczycieli będzie musiało pożegnać się z pracą w pleszewskich szkołach od 1 września? fot. fotolia.pl

Gmina Pleszew. 13 mln zł „luki oświatowej” w pleszewskim budżecie, drastycznie spadająca liczba uczniów,  zwolnienia nauczycieli... Taki obraz może przywitać nas w pleszewskich szkołach od 1 września. Problem oświaty trwa jednak nie od dziś. A władze miasta mówią wprost: stoimy w obliczu jednego z największych problemów. Bo ciągłe dokładanie ogromnych pieniędzy do oświaty ma przełożenie na wszystko: choćby na brak środków na budowę dróg czy chodników.

 

Ok. 39 mln zł - to suma wydatków na szeroko rozumianą oświatę w budżecie Pleszewa. Suma - warto podkreślić - największa jeśli chodzi o skalę wydatków w całym ok. 141-milionowym budżecie. By jeszcze bardziej zobrazować sytuację - to kwota większa niż wszystkie wydatki na transport, gospodarkę komunalną i kulturę razem wzięte, ba, większa nawet od pomocy społecznej, w którą wliczane są w końcu m.in. rządowe miliony złotych na program 500+…

Rosnące z roku na rok wydatki na oświatę dla samorządu oznaczają de facto jedno - drastyczne powiększanie się tzw. „luki oświatowej”, czyli różnicy między tym co dostajemy w ramach subwencji oświatowej od rządu, a tym co samorząd musi dokładać.

W Pleszewie w minionym roku wspomniana „dziura do załatania” osiągnęła swoje apogeum - 13 mln zł. A - niestety - może być jeszcze gorzej… - Będziemy musieli brać to pod uwagę przy uchwalaniu budżetu na rok 2020 - zaznacza wprost burmistrz Arkadiusz Ptak.

Mówiąc wprost: pieniądze, które mogłyby trafić choćby na inwestycje takie jak nowe drogi czy chodniki - muszą być często przerzucane na oświatę. A jak ostrzegają władze miasta - może być jeszcze gorzej. - Stoimy w obliczu jednego z większych - jeśli nie największego - problemów, czyli dość istotnej korekty zadań finansowania oświaty - komentował wprost - podczas niedawnej - czerwcowej sesji rady miasta - Arkadiusz Ptak.

Włodarz, który wcześniej przez lata nadzorował pleszewską oświatę jako wiceburmistrz zaznacza przy tym, że sytuacja nie jest nowa - jak przypominał system oświaty generalnie jest w Polsce - mówiąc delikatnie - mało stabilny. A co za tym idzie - powoduje to duże kłopoty finansowe dla samorządów.

Jak ostatecznie może wyglądać sytuacja w pleszewskiej oświacie od 1 września? Ilu nauczycieli straci pracę, a ilu nie będzie miało pełnego etatu? Ile Pleszew musi dokładać do subwencji? Ilu mamy konkretnie uczniów, a ilu nauczycieli? Jak wyglądają ich zarobki na tle kraju?

PRZECZYTASZ O TYM W DUŻYM OŚWIATOWYM RAPORCIE, JAKI ZNAJDZIESZ W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (29)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ionteresant
7 miesięcy temu ocena: 100%  29
Nie słyszałem nigdy, że szykują się zwolnienia w administracji państwowej i samorządowej, a w pleszewskiej absolutnie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ janusz
7 miesięcy temu ocena: 29%  28
ci co zostaną zwolnieni w końcu pójdą do normalnej pracy i zobaczą jak to jest pracować a nie bąki zbijać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwator
7 miesięcy temu ocena: 100%  27
Ta, od razu. Zostaną zwolnieni.
~ Czytelnik
7 miesięcy temu ocena: 100%  26
Tak się kończy kiedy edukację i np. służbę zdrowia próbuje poddać się regułom wolnego rynku (wolnej amerykanki). Tego nie da się pogodzić.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert
7 miesięcy temu ocena: 0%  25
Czytelniku, a do czego teraz pijesz? Przecież szkoły są i szpitale też, nikt ich nie zamknął. Jesteś pasjonatem biedy i komunizmu? Chcesz mieć tanich wyrobników? Niewolnictwo chcesz wprowadzić? Nie rozumiem.
~ ld
7 miesięcy temu ocena: 88%  24
Tak tak, bo szkoła ma działac i zarabiać na siebie jak jakaś korporacja... Jeśli polityk, samorządowiec próbuje nam wmówić, że edukacja to tylko kłopot finansowy, to powinien dać sobie spokój ze swoim zajęciem... Służba zdrowia niestety też nierentowna... Może pozwalniamy lekarzy? Chrzanić pacjentów, przecież elity sobie poradzą w prywatnych klinikach...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ok
7 miesięcy temu ocena: 38%  23
Odwalcie się od nauczycieli.Zobaczcie jakie przywileje mają policjanci to się za glowę złapiecie a jeszcze miasto im doklada pieniędzy.Oni sa świętymi krowami.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rodzice uczniów
7 miesięcy temu ocena: 73%  22
Poproś,żeby Cię zwolniono i zatrudnij się w policji.
~ Pleszewiak
7 miesięcy temu ocena: 100%  21
Jaki skarbnik taki budżet.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pracodawca
7 miesięcy temu ocena: 70%  20
spokojnie jest dużo wolnych etatów dla bezrobotnych nauczycieli - tylko, że tu trzeba pracować a nie w ch walić i nie ma 3 miesięcy wakacji, więc nie wiem czy im będzie pasowało - pewno nie i będą strajkować!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nocka
7 miesięcy temu ocena: 88%  19
Widzę, że w gabineciku pana burmistrza woda zaczyna wrzeć... . Ciekawe kogo poparzy pierwszego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ urbach
7 miesięcy temu ocena: 65%  18
Jezu w końcu, niech tylko wywalą tych co powinni wywalić... tych najbardziej szalonych. Można by wymieniać z nazwisk... albo wiem. Niech Życie Pleszewa urządzi ankietę, w której znajdą się imiona i nazwiska nauczycieli wraz z przedmiotem jakiego uczą którzy będą mogli być nominowani. :-) Obstawiam, że niektórzy germaniści mogliby zacząć się bać, a ankieta byłaby na pewno o wiele bardziej interesująca niż te bzdury o tym co Pleszewianie sądzą o lotach tego miernego ale wiernego Kuchcińskiego i jego rodziny czy też o LGBTQWERTY i ich paradach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miron
7 miesięcy temu ocena: 88%  17
Niech zwalniają moga podjąć pracę gdzie indziej nie tylko czy Pan Arus za dużo pracownic u siebie nie ma ? Mundurki założyć A nie rewia mody u niego na ryneczku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ interesant
7 miesięcy temu ocena: 100%  16
To prawda z tym "och i ach" niektórych urzędniczek.Brak dyscypliny w ratuszu.
~ Maja
7 miesięcy temu ocena: 73%  15
Ale nad czym tu płakać.Gdy zamykano zakłady pracy nikt nie reagował.Ludziom doradzano,że mogą się przekwalifikować.Dlatego nie rozumiem dlaczego taka rozpacz nad nauczycielami.Podobno nie ma bezrobocia,pracy jest dużo.Urząd Pracy czeka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ UM
7 miesięcy temu ocena: 79%  14
Oklaski dla Mai. ps. zauważa się, że pan burmistrz już trzęsie portkami
~ Lato
7 miesięcy temu ocena: 78%  13
W Pleszewie nie ma ani na oświatę ani na chodniki,taka jest żałosna prawda.poprostu w całym kraju jest wzrost gospodarczy,lepiej się wiedzie ludziom tylko Pleszew ma problemy.Coś tu nie gra...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ topola
7 miesięcy temu ocena: 92%  12
Najlepiej w Pleszewie udaje się wycinka drzew.
~ *_ *
7 miesięcy temu ocena: 87%  11
Wystarczy obejrzeć sesję Rady Miasta i wszystko będzie jasne dlaczego taka nędza jest w mieście i gminie /na You Tube lub na stronie internetowej Pleszew Miasto i Gmina Portal
~ UM
7 miesięcy temu ocena: 83%  10
Może by tak ograniczyć wydatki na kulturę, bo obserwując ludzi w niej pracujących dostrzega się ich nadmiar /biblioteka, muzeum,dom kultury (ze wzrostem) "festiwale" g.warte, tłumy zatrudnionych w parku wodnym..., A może by tak Pan Burmistrz zrobił redukcję etatów w urzędzie miasta..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rodzice uczniów
7 miesięcy temu ocena: 72%  9
Uwaga ! W roku szkolnym 2019 / 2020 będzie tylko 188 dni, w których odbywa się nauka w szkołach. Średnio oznacza to, że każdy nauczyciel chodzi do pracy tylko przez ok.pół roku, przy pensum 18 godz/tydzień /tj.72 godz/miesiąc/.Czas pracy w Polsce wg kodeksu pracy wynosi 40 godz/tydzień. Niech mi nikt tutaj nie mówi, że nauczyciele nie są grupą uprzywilejowaną.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ och ach
7 miesięcy temu ocena: 86%  8
Marian - nie zgadzam się z Tobą. Uważam, że stary nauczyciel, to dobry nauczyciel, bo z doświadczeniem, zaś młody to niedoświadczony i nieporadny z uczniami,
~ ooo
7 miesięcy temu ocena: 39%  7
Doucz się lepiej, może dowiesz się wtedy, że pensum to nie jest to samo co czas pracy i że gdy uczniowie mają wolne to nie znaczy, że nauczyciele też. Radzę zgłębić temat przed powielaniem bzdur.
~ Marian A
7 miesięcy temu ocena: 33%  6
Pozabierać przywileje. Zatrudnić mlode aktywne nauczycielki na których można oko zawiesić. A nie stare wypalone zawodowo dla których nie warto chodzić na lekcje
~ jarock
7 miesięcy temu ocena: 71%  5
Niech burmistrz nie liczy,że któryś z nauczycieli sam się zwolni... ale na strajk jak najbardziej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji