Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1

Pleszew. Co z bonifikatą za przekształcenie użytkowania wieczystego?

› Aktualności 3 miesiące temu    15.03.2019
Redakcja
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A

Pleszew. Z początkiem tego roku - z mocy prawa - staliśmy się właścicielami gruntów, na których stoją nasze bloki lub domy, w których mieszkamy. Rząd skończył bowiem z użytkowaniem wieczystym - dając nam jednocześnie prawo do przekształcenia. Jednak nie za darmo.

 

Aby nabyć prawo własności należy co roku - przez dwie dekady (lub jak kto woli - od razu z góry za 20 lat) - wpłacić tzw. opłatę przekształceniową. Stawki są indywidualne - w zależności od metrażu itd., jednak generalnie opłata ta odpowiada wysokości rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste - obowiązującej w dniu przekształcenia, czyli 1 stycznia 2019 roku.

Aby nieco ulżyć właścicielom lokali wprowadzono ulgi za przekształcenie - w przypadku użytkowników gruntów Skarbu Państwa są obligatoryjne - przewidziano bonifikatę w wysokości 60 proc. - w przypadku jednorazowej zapłaty od razu za 20 lat. W kolejnych latach bonifikata maleje - o 10 procent rocznie. Drugi rodzaj ulgi dotyczy gruntów należących do samorządu - tu jednak decyzja czy ulgę wprowadzić czy nie - zależy już od samego samorządu. Stawki w Polsce są różne: od 98 proc. ulgi w Warszawie, po 60 proc. ulgę w Łodzi czy Katowicach.

Są jednak i takie miejscowości, gdzie ulg nie ma wcale. W Pleszewie ewentualne przekształcenia obejmują ok. 849 osób.

CZY BĘDĄ BONIFIKATY? CO O SPRAWIE MÓWIĄ WŁADZE MIASTA? PRZECZYTASZ O TYM WE WTOREK W PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obywatel
3 miesiące temu ocena: 100%  2
Ja mam nadzieję, że nasz samorząd nie udzieli ulgi i pieniądze wpłyną do budżetu i skorzystają z tego wszyscy mieszkańcy gminy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obywatel lokalny
3 miesiące temu ocena: 0%  1
Mam nadzieję, że nasze samorządy nie będą działały na szkodę swoich mieszkańców i ulga przebije nawet Warszawę /99%/. Gdyby było inaczej, to byłoby to swoiste kuriozum.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji