Pleszew. Mieczysław Modzyniewicz pośmiertnie awansowany

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. Mieczysław Modzyniewicz pośmiertnie awansowany  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk. dypl. Mieczysława Modzyniewicza - dowódcę pleszewskiego 70. Pułku Piechoty w latach 1927-1935 - na stopień wojskowy generała brygady. W mieście odbędzie się w związku z tym specjalna uroczystość.

 

Inicjatorem pośmiertnego awansu pułkownika Modzyniewicza był Krystian Piasecki - dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, które dzisiaj ma swoją siedzibę właśnie w miejscu, gdzie niegdyś stacjonowało wojsko.

Pismo w tej sprawie trafiło do prezydenta za pośrednictwem sekretarza stanu Andrzeja Dery, który w kancelarii odpowiada m.in. za Biuro nominacji i odznaczeń.

- Kilka miesięcy temu podjąłem starania w tym względzie m.in. dlatego, że analizując dokumenty historyczne natrafiłem na wniosek awansowy przygotowany w roku 1946 przez gen. Tadeusza Kutrzebę w sprawie nadania pułkownikowi stopnia generalskiego - opisuje Krystian Piasecki.

Ostatecznie się udało. I teraz Centrum ma w planie specjalne uroczystości związane ze wspomnianym awansem pułkownika na generała.

- Zamierzamy w wyjątkowy sposób uczcić to wydarzenie. W tej chwili zaczynamy planowanie przebiegu uroczystości i chcielibyśmy zaangażować do tego nie tylko przedstawicieli różnych środowisk w Pleszewie, ale i również mieszkańców. Ponadto mam już potwierdzenie, że na uroczystości pojawi się syn pułkownika - Mirosław Mozdyniewicz, który na co dzień mieszka w USA. Jesteśmy w stałym kontakcie i wiem, jak bardzo ważne jest dla niego krzewienie pamięci o ojcu - tłumaczy Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

W sprawie pośmiertnego mianowania na stopień generalski płk. Mieczysława Mozdyniewicza został wysłany wniosek do Departamentu Kadr w Ministerstwie Obrony Narodowej przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uzasadnieniu ZOR przedstawił sylwetkę pułkownika, która zawiera życiorys i jego zasługi.

- Płk .dypl. Mieczysław Modzyniewicz - dowódca pleszewskiego 70 Pułku Piechoty w Pleszewie - jest postacią wyjątkową. To bohater, wybitny dowódca, patriota dowodzący dywizją w czasie walk nad Bzurą. We wrześniu 1939 roku trafił do niewoli niemieckiej, w której przebywał przez pięć lat. Tam również walczył z okupantem zarzucając Niemcom m.in. łamanie Konwencji Genewskiej. Za to wielokrotnie był surowo karany i skazywany na izolację w bardzo ciężkich warunkach - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

Dla Pleszewa płk. dypl. Mieczysław Mozdyniewicz jest postacią ważną. Podczas dowodzenia 70. Pułkiem Piechoty w latach 1927-1935 w dość innowacyjny, jak na ówczesne czasy, dowodził swoją kompanią. Mocno stawiał na dobre wyszkolenie fizyczne swoich podopiecznych, toteż z jego inicjatywy w Pleszewie powstał stadion sportowy usytuowany tuż obok koszar, gdzie funkcjonuje do dziś.

Jego żołnierze mieli nie tylko swoje obowiązki, ale i też dobrze zorganizowany czas wolny. Walczył z analfabetyzmem, dlatego uruchomił w pułku szkołę, do której chodzili również ci, którzy chcieli poszerzać swoją wiedzę. Zorganizował też teatr i bibliotekę, a dla miłośników tężyzny fizycznej-kółka sportowe.

Warto zaznaczyć, że to nie będzie pierwsza uroczystość organizowana przez Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie związana z postacią pułkownika Mozdyniewicza. W 2017 roku na froncie budynku, w którym niegdyś znajdował się sztab generalny wojska, a dziś administracja CKiW - umieszczono pamiątkową tablicę, oprócz tego pleszewska rada nadała placowi „Przy Armacie” jego imię.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE