Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aosobus

Pleszew. Mieczysław Modzyniewicz pośmiertnie awansowany

› Aktualności 3 miesiące temu    10.07.2019
Redakcja
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Przemarsz wojska pod dowództwem Mieczysława Mozdyniewicza – dowódcy 70. Pułku Piechoty w latach 1927-1935. Rynek w Pleszewie, lata 30. XX wiekuPrzemarsz wojska pod dowództwem Mieczysława Mozdyniewicza – dowódcy 70. Pułku Piechoty w latach 1927-1935. Rynek w Pleszewie, lata 30. XX wieku

Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk. dypl. Mieczysława Modzyniewicza - dowódcę pleszewskiego 70. Pułku Piechoty w latach 1927-1935 - na stopień wojskowy generała brygady. W mieście odbędzie się w związku z tym specjalna uroczystość.

 

Inicjatorem pośmiertnego awansu pułkownika Modzyniewicza był Krystian Piasecki - dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, które dzisiaj ma swoją siedzibę właśnie w miejscu, gdzie niegdyś stacjonowało wojsko.

Pismo w tej sprawie trafiło do prezydenta za pośrednictwem sekretarza stanu Andrzeja Dery, który w kancelarii odpowiada m.in. za Biuro nominacji i odznaczeń.

- Kilka miesięcy temu podjąłem starania w tym względzie m.in. dlatego, że analizując dokumenty historyczne natrafiłem na wniosek awansowy przygotowany w roku 1946 przez gen. Tadeusza Kutrzebę w sprawie nadania pułkownikowi stopnia generalskiego - opisuje Krystian Piasecki.

Ostatecznie się udało. I teraz Centrum ma w planie specjalne uroczystości związane ze wspomnianym awansem pułkownika na generała.

- Zamierzamy w wyjątkowy sposób uczcić to wydarzenie. W tej chwili zaczynamy planowanie przebiegu uroczystości i chcielibyśmy zaangażować do tego nie tylko przedstawicieli różnych środowisk w Pleszewie, ale i również mieszkańców. Ponadto mam już potwierdzenie, że na uroczystości pojawi się syn pułkownika - Mirosław Mozdyniewicz, który na co dzień mieszka w USA. Jesteśmy w stałym kontakcie i wiem, jak bardzo ważne jest dla niego krzewienie pamięci o ojcu - tłumaczy Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

W sprawie pośmiertnego mianowania na stopień generalski płk. Mieczysława Mozdyniewicza został wysłany wniosek do Departamentu Kadr w Ministerstwie Obrony Narodowej przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uzasadnieniu ZOR przedstawił sylwetkę pułkownika, która zawiera życiorys i jego zasługi.

- Płk .dypl. Mieczysław Modzyniewicz - dowódca pleszewskiego 70 Pułku Piechoty w Pleszewie - jest postacią wyjątkową. To bohater, wybitny dowódca, patriota dowodzący dywizją w czasie walk nad Bzurą. We wrześniu 1939 roku trafił do niewoli niemieckiej, w której przebywał przez pięć lat. Tam również walczył z okupantem zarzucając Niemcom m.in. łamanie Konwencji Genewskiej. Za to wielokrotnie był surowo karany i skazywany na izolację w bardzo ciężkich warunkach - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

Dla Pleszewa płk. dypl. Mieczysław Mozdyniewicz jest postacią ważną. Podczas dowodzenia 70. Pułkiem Piechoty w latach 1927-1935 w dość innowacyjny, jak na ówczesne czasy, dowodził swoją kompanią. Mocno stawiał na dobre wyszkolenie fizyczne swoich podopiecznych, toteż z jego inicjatywy w Pleszewie powstał stadion sportowy usytuowany tuż obok koszar, gdzie funkcjonuje do dziś.

Jego żołnierze mieli nie tylko swoje obowiązki, ale i też dobrze zorganizowany czas wolny. Walczył z analfabetyzmem, dlatego uruchomił w pułku szkołę, do której chodzili również ci, którzy chcieli poszerzać swoją wiedzę. Zorganizował też teatr i bibliotekę, a dla miłośników tężyzny fizycznej-kółka sportowe.

Warto zaznaczyć, że to nie będzie pierwsza uroczystość organizowana przez Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie związana z postacią pułkownika Mozdyniewicza. W 2017 roku na froncie budynku, w którym niegdyś znajdował się sztab generalny wojska, a dziś administracja CKiW - umieszczono pamiątkową tablicę, oprócz tego pleszewska rada nadała placowi „Przy Armacie” jego imię.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gość
3 miesiące temu ocena: 67%  1
Zastanówcie sie Mdzyniewicz czy Mozdyniewicz. Szacunku trochę. Trzeba wiedzieć co się pisze i co się chce napisać i o kim a później jeszcze dobra rada - przeczytać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji