Pleszew. O tej chorobie się zapomina. A wirus wciąż jest niebezpieczny!

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. O tej chorobie się zapomina. A wirus wciąż jest niebezpieczny! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Walentynki, czyli święto zakochanych - okazały się doskonałą okazją do przypomnienia młodzieży z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, że wirus HIV wciąż czyha, a nieleczony może prowadzić do AIDS.

 

Wyjaśnienia różnic pomiędzy oboma zjawiskami, sposobami zapobiegania i metodami leczenia podjęły się przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pleszewie - Małgorzata Jóźwiak i Aleksandra Depczyńska. Spotkanie z uczniami odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji sanepidowskiej pod hasłem: „Bezpieczne Walentynki 2020” w Ośrodku Szkoleniowym Kasyno.

W Polsce o wirusie HIV i AIDS zaczęło być głośno w latach 90. ubiegłego wieku. Szeroko wówczas prowadzone kampanie społeczne informowały o ryzyku zakażenia, metodach zapobiegania i leczenia, które wówczas nie były tak skuteczne, jak dziś. Potem na lata o chorobie zapomniano. Nie oznacza to jednak, że przestała istnieć.

Wirus HIV wciąż jest bardzo niebezpieczny i co roku wielu ludzi na świecie dowiaduje się, że jest jego nosicielem. Co istotne - jest tak podstępny, że przez wiele lat nie daje żadnych objawów, chory nie ma więc pojęcia, że jego życie jest w niebezpieczeństwie. Jak podaje Krajowe Centrum do spraw AIDS, będące agendą Ministerstwa Zdrowia,na świecie żyje prawie 38,9 miliona ludzi zakażonych wirusem HIV. W Polsce jest ich 24.908, z kolei 3.734 ma AIDS, a 1.424 chorych zmarło. Nie wiadomo, ile osób nie ma pojęcia, że jest nosicielami wirusa.

- Walentynki to świetna okazja, aby przypomnieć młodym ludziom, że powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Temat HIV i AIDS już jakiś czas temu zszedł na dalszy plan i coraz rzadziej się o nim mówi. A to duży błąd, bo wiadomo, że choroba wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób mogą się zakazić. Dlatego cieszymy się, że odbywa się taka ogólnopolska akcja profilaktyczna zorganizowana przez sanepid - uważa Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

Podczas spotkania z przedstawicielkami PSSE młodzież dowiedziała się m.in. czego nie robić, aby się nie zakazić. Prelegentki mówiły również o tym, w jaki sposób można sprawdzić, czy jest się nosicielem wirusa.

- W dużym skrócie mówiąc - wirusem HIV można się zakazić przez kontakty seksualne, przez kontakt zakażonej krwi z uszkodzoną skórą czy podczas porodu, gdy matka jest nosicielką. Naszym zadaniem jest uświadomienie młodzieży, że choć o chorobie nie mówi się dzisiaj tak głośno, jak na przykład o koronawirusie - to ona wciąż istnieje i czai się w ukryciu. Jest bardzo podstępna i może upłynąć wiele lat, zanim okaże się, że dana osoba jest nosicielem - komentowała Małgorzata Jóźwiak, asystent do spraw oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia PSSE w Pleszewie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE