Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Pleszew. Pośmiertny awans Mieczysława Mozdyniewicza [ZDJĘCIA, WIDEO]

› Aktualności 4 miesiące temu    3.10.2019
Redakcja
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A

Pleszew. Pułkownik dyplomowany Mieczysław Mozdyniewicz, dowódca pleszewskiego 70. Pułku Piechoty w latach 1927-1935, został pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady. W związku z tym w Pleszewie odbyła się wielka uroczystość - z udziałem wojsk, władz samorządowych, państwowych oraz rodziny generała.

 

Płk.dypl. Mieczysław Mozdyniewicz - dowódca pleszewskiego 70. Pułku Piechoty w Pleszewie - jest postacią wyjątkową. To bohater, wybitny dowódca, patriota dowodzący dywizją w czasie walk nad Bzurą. Zapisał się także w historii Pleszewa - jako dowódca 70. Pułku Piechoty.

11 marca tego roku - na wniosek Ministra Obrony Narodowej - prezydent RP Andrzej Duda mianował pośmiertnie pułkownika Mieczysława Stanisława Mozdyniewicza na stopień generała brygady - w uznaniu zasług na rzecz obronności państwa. Warto przypomnieć, że dokonało się to m.in. dzięki staraniom dyrektora Centrum OHP w Pleszewie, Krystiana Piaseckiego. - Podjąłem starania w tym względzie m.in. dlatego, że analizując dokumenty historyczne natrafiłem na wniosek awansowy przygotowany w roku 1946 przez gen. Tadeusza Kutrzebę w sprawie nadania pułkownikowi stopnia generalskiego - opisywał już na naszych łamach Krystian Piasecki.

W związku z pośmiertnym awansem Mieczysława Mozdyniewicza - w Pleszewie zorganizowano wielką uroczystość - m.in. z udziałem Wojska Polskiego, władz państwowych, samorządowych oraz rodziny generała. Wszystko rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Po niej odbył się uroczysty przemarsz w asyście reprezentacji Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych na plac przy Centrum OHP.

ZOBACZ WIDEO:

 

Na początku dokonano oficjalnego wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły pomnik generała Mieczysława Modzyniewicza, który stanie przed OHP.

ZOBACZ WIDEO:

>

 

Warto dodać, że w ramach uroczystości odsłonięto także pamiątkową tablicę na budynku należącym do Centrum OHP - upamiętniającą wspomniane wydarzenie. - Tablica znajduje się na budynku sztabu, który był miejscem funkcjonowania pułku - wyjaśniał dyrektor Krystian Piasecki.

Główne uroczystości - w tym oficjalne wręczenie aktu postanowienia prezydenta RP o pośmiertnym awansie Mieczysława Mozdyniewicza - miały charakter niezwykle podniosły.

ZOBACZ WIDEO:

 

- To nominacja za dowodzenie 17. Dywizją Piechoty podczas wojny obronnej w roku 1939 - komentował Andrzej Dera, sekretarz stanu, który reprezentował w Pleszewie Kancelarię Prezydenta.

- Generała Mozdyniewicz zapisał piękną historię swoim życiem. Ta pamięć należy się panu generałowi - i ta pamięć jest tutaj pielęgnowana. Pan generał jest bohaterem naszej niepodległości - podkreślał Andrzej Dera.

W uroczystości brała udział rodzina Mieczysława Mozdyniewicza - córka Ewa Morell, wnuk Piotr Wróblewski oraz Robert Kusz, który reprezentował syna generała - Mirosława, który obecnie żyje w USA.

- Dziadek był bohaterem ojczyzny. Jako wnuk jestem szczęśliwy i zaszczycony, że mogę być w tej miejscowości - gdzie mój dziadek mógł służyć Polsce. To jest wielka chwila - komentował Piotr Wróblewski.

- Mój ojciec często wspominał swój 8-letni pobyt w Pleszewie jako najszczęśliwszy okres w swoim życiu. Tu założył rodzinę, tu zawarł wiele znajomości - napisał z kolei w swoim liście, który odczytywał Robert Kusz - syn generała - Mirosław Mozdyniewicz.

Burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak podkreślał z kolei, że nominacja generalska doskonale wpisuje się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dziękował jednocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do pośmiertnego awansu.

- To rozważna i ze wszech miar zasłużona nominacja - zaznaczał Ptak.

 

ZAPRASZAMY TAKŻE DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z TEGO WYDARZENIA 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ komentator
  4 miesiące temu ocena: 93%  2
  Kurde... daleko od mi od osoby nie pamiętającej o przeszłości. Bardzo interesuję się historią, szczególnie II Wojny Światowej, można nawet powiedzieć, że nią żyję wielokrotnie rozwiązując zagadki przeszłości bo mam takie hobby ALE... czy budowa pomnika dla Mozdyniewicza, który przez 8 lat był dowódcą pleszewskiej jednostki, a później był jednym z wielu dobrych dowódców kampanii wrześniowej to nie jest grube przegięcie? Serio, trzeba się nad takim posunięciem grubo zastanowić bo to po prostu nie ma sensu. Już lepiej byłoby postawić pomnik upamiętniający pleszewskie ofiary gestapo w pierwszych dniach wojny albo tym wszystkim mieszkańcom Pleszewa, którzy ofiarowali się za darmo pomóc Mozdyniewiczowi w rozbudowie koszar. Ja rozumiem, że rodzina przyleciała ze stanów, że podniosła atmosfera ale zachowajcie zdrowy rozsądek w stawianiu pomników.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Szarak - robol
  4 miesiące temu ocena: 25%  1
  Elity stawiają pomniki elitom czyli swoim, np królom, generałom, burmistrzom, prezydentom.... ty jako szarak i przeciętny zjadacz chleba możesz wyjść z inicjatywom wybudowania pomnika dla szaraków swojego pokroju, którzy we wojnę oddali życie lub wspomagali kraj. Działaj chłopie! Ja jako szarak wspomogę Cię!