Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 NEONÓWKA 31.01-22.02 2019
R E K L A M A

Pleszew. Startuje Senioralne Centrum Wolontariatu

› Aktualności 8 miesięcy temu    11.07.2018
Ewa Andersz-Wanat
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Prezes Fundacji Animacja - Lucyna Roszak, wiceburmistrz Arkadiusz Ptak i bloggerka Irena Kuczyńska  opowiadali o senioralnym centrum wolontariatuPrezes Fundacji Animacja - Lucyna Roszak, wiceburmistrz Arkadiusz Ptak i bloggerka Irena Kuczyńska opowiadali o senioralnym centrum wolontariatu fot. Ewa Andersz-Wanat

Projekt Senioralnego Centrum Wolontariatu potrwa do końca roku. Do udziału w nim zostanie zaproszonych 100 seniorów w wieku 55+ oraz 20 koordynatorów z organizacji pozarządowych i instytucji. - Chcemy to rozkręcić i choć formalnie program jest do końca roku, my chcemy, żeby to w CWIO zostało - mówi Lucyna Roszak, koordynatorka projektu, szefowa pleszewskiego centrum wolontariatu, prezes Fundacji Animacja.

- Starszych ludzi jest coraz więcej. Pracujemy już z nimi jakiś czas. Wielu jest niestety takich, którzy tracą sprawność fizyczną. Nie wychodzą z domów, nie spotykają się z ludźmi, potrzebują kontaktu, rozmowy, albo po prostu pobycia z nimi. I właśnie do nich chcemy wysłać naszych seniorów-wolontariuszy - objaśniała na koferencji prasowej Lucyna Roszak. Z rozmów o sytuacji osób starszych oraz z dyskusji z tymi, którzy już przychodzą do Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich na rozmaite spotkania, warsztaty lub po prostu na herbatę - powstał właśnie pomysł senioralnego centrum.

Projekt ma zostać skierowany właśnie do osób, które chcą się włączyć w jakiekolwiek działania, choćby jeden raz. - Dla nich mamy szkolenia, aby dowiedzieli się, czym jest wolontariat. Będą także warsztaty uczące nowych umiejętności, aby ich dobrze przygotować do pomocy innym - wyjaśniała Lucyna Roszak. Drugą grupą będą właśnie potrzebujący wsparcia seniorzy. - Osoby, które mają ograniczoną możliwość poruszania się. To bardzo ważna grupa i zachęcamy do zgłaszania się do nas! - apelowała koordynatorka projektu. Trzecia grupa, do której jest skierowany projekt, to instytucje, organizacje pozarządowe, które mają pomóc w jego realizacji. - Aby znalazły miejsce dla seniorów podczas organizowania swoich wydarzeń, bo ludzie chcą, ale trzeba dać im zajęcie - podkreślała Lucyna Roszak.

W ramach projektu powstanie wypożyczalnia gier planszowych, zakupione zostaną dwa laptopy, tablety, program komputerowy do ćwiczenia pamięci, drobny sprzęt rehabilitacyjny, dwa rowery oraz zrobione pakiety motywujące wolontariuszy, takie jak: koszulka, nerka czy plecaczek. Zostanie wyremontowana kuchnia w CWIO oraz podłoga Planuje się także zorganizowanie 10 akcji społecznych i to nie tylko w mieście, ale również w gminach. - Dodatkowo zrobimy trzy koncerty na 100-lecie odzyskania niepodległości. Pierwszy będzie 27 lipca na rynku. Będziemy mieć artystów z operetki poznańskiej - informowala Lucyna Roszak.

Ambasadorką projektu jest Irena Kuczyńska, dawniej dziennikarka, dziś bloggerka. Ona zajmie się także prowadzeniem FB senioralnego centrum. - Osoby, które są już poza pracą zawodową, potrzebują jakiegoś zajęcia. Chcą gdzieś należeć, czuć swoją wartość. A z drugiej strony są ci seniorzy, którzy są zamknięci w domach z powodu - najczęściej - chorób. Do nich możemy iść, im i sobie możemy pomóc - mówiła Irena Kuczyńska. Wiceburmistrz Arkadiusz Ptak podkreślał, że 20-30 lat temu, gdy rodziny były wielopokoleniowe, takich potrzeb nie było. Dziś aktywizacja seniorów, których przybywa także w Pleszewie, jest wyzwaniem dla całej zachodniej Europy.

R E K L A M A

Biuro rekrutacji wolontariuszy-seniorów będzie w CWIO na ul. Krzywoustego 3. Będą je prowadzić Marika Włodarczyk i Emilia Golińska. - Można do nas przyjść w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek, od godz. 10.00 do 18.00. Wszystko wyjaśnimy, opowiemy, na czym polega wolontariat. Będziemy też poszukiwać osób, które pomocy potrzebują - we współpracy z organizacjami i instytucjami - wyjaśniała Marika Włodarczyk. Emilia Golińska podkreślała, że wolontariuszem może zostać każdy. A zajęcia, aktywności i warsztaty dla seniorów, którzy się zgłoszą, będą organizowane na bieżąco. - Nie trzeba decydować się na stałą współpracę z nami, można na przykład przyjść tylko raz lub dwa, zachęcamy! - podkreśla Lucyna Roszak. 

W projekt są zaangażowani: Lucyna Roszak, Emilia Golińska, Marika Włodarczyk, Anika Djoniziak, Irena Kuczyńska, Justyna Zawieja, UMiG Pleszew, PZERiI, PUTW, Pleszewska Rada Seniorów, PCPR, MGOPS. Przy pisaniu projektu pomogła Ania Skibińska z LGD z Czermina. Jest on dofinansowany przez Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej z funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Telefon kontaktowy: 519-555-974

Pierwsze szkolenia o wolontariacie: 1.08, 8.08, 22.08, 29.08 - godz. 14.00-16.00
 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A
R E K L A M A