Pleszew. To ostatni taki sezon. Po 60 latach będą zmiany na basenie

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. To ostatni taki sezon. Po 60 latach będą zmiany na basenie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Basen miejski czeka wielka modernizacja. Obiekt, który istnieje od niemal 60 lat ma zostać kompletnie przebudowany - prace rozpoczną się już w przyszłym roku.

 

Co się konkretnie zmieni? To - jak zapowiada miasto - ma zależeć m.in. od samych mieszkańców Pleszewa.

Burmistrz zapowiada bowiem szerokie konsultacje społeczne w tej sprawie, które mają rozpocząć się wczesną jesienią jeszcze tego roku.

– Chcemy zapytać mieszkańców, czego oczekują po nowym basenie, jaką infrastrukturę by tam widzieli – tłumaczy burmistrz Arkadiusz Ptak.

Nowy obiekt powstanie na miejscu obecnego. Ma być zaaranżowany głównie pod kątem relaksu i wypoczynku.

 

A MY JUŻ TERAZ ZAPRASZAMY WAS DO KOMENTARZY. JAK WEDŁUG WAS POWINIEN WYGLĄDAĆ NOWY BASEN? JAKICH ATRAKCJI OCZEKUJECIE? PISZCIE W KOMENTARZACH!

 

Przy okazji warto także przypomnieć historię pleszewskiego basenu. 

Historia budowy pleszewskiego basenu sięga 25 maja 1955 r., kiedy to odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne Społecznego Komitetu Budowy i Odbudowy Obiektów Sportowych. W pierwszych latach działalności komitet doprowadził do wyremontowania sali gimnastycznej przy Pl. Kościuszki oraz trybuny głównej na stadionie.

Od roku 1956 skoncentrował już swoje działania tylko a budowie basenu. By zdobyć na to pieniądze organizowano różnego rodzaju zbiórki - były więc m.in. różne zabawy, podczas których zbierano środki, sprzedawano też „cegiełki” na ten cel. Od 1958 roku przewodniczącym komitetu został Kazimierz Jenerowicz (wcześniej funkcję tą pełnili Arkadiusz Marciniak i Bolesław Stróżyński), który pozostał nim aż do czasu rozwiązania komitetu w 1963 r. Projekt techniczny basenu zatwierdzono 28 listopada 1958 roku (dokumentację projektową wykonał zespół projektantów inż. Madejczaka z Poznania). A rok później - 29 września 1959 r. podpisano umowę z wykonawcą – Poznańskim Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych.

Budowę rozpoczęto na terenie zajmowanym przez Jednostkę Wojskową, która posiadała tam tor przeszkód i strzelnicę. Ostatecznie prace przy basenie o powierzchni 1.000 m² oraz brodziku o powierzchni 180 m² zakończono 20 lipca 1960 roku. Równocześnie z budową basenu w ramach „czynów społecznych” urządzono plażę trawiastą, położono chodniki wokół basenu, ułożono sieć wodno – kanalizacyjną i wykonano opłotowanie.

Sam basen został - mimo niesprzyjającej pogody - uroczyście przekazany do użytku 24 lipca 1960 r. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej , działacze związków sportowych oraz redaktor Tadeusz Paczkowski – legenda wielkopolskiego dziennikarstwa sportowego. Uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia basenu dokonał zastępca przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej w Poznaniu Bogdan Zgodziński.

1 sierpnia 1962 roku eksploatację basenu przejął Ośrodek Sportu i Turystyki w Pleszewie. Całość kosztów związanych z budową basenu i pawilonu zamknęła się kwotą 2.711.521,90 zł (warto dodać, że komitet w roku 1960 uzyskał też dotację w wysokości miliona złotych od Totalizatora Sportowego na budowę budynku obsługi basenu).

Nie zabrakło też dotacji z Prezydium Powiatowej Rady Narodowej na popieranie czynów społecznych. Członkowie komitetu wszystkie prace wykonywali jednak bezpłatnie. Za zaangażowanie i pracę społeczną w komitecie Kazimierz Jenerowicz – przewodniczący komitetu i Edmund Sikorski – sekretarz komitetu - otrzymali wyróżnienie w postaci medalu „Brązowy Dysk”. Sam komitet zakończył z kolei swoją działalność 21 grudnia 1963 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE