Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Powiat pleszewski. Czekają nas spore podwyżki za śmieci!

› Aktualności 16 dni temu    30.11.2018
Redakcja
komentarzy 19 ocen 0 / 0%
A A A
Powiat pleszewski. Czekają nas kolejne podwyżki. Tym razem za wywóz śmieciPowiat pleszewski. Czekają nas kolejne podwyżki. Tym razem za wywóz śmieci

Powiat pleszewski. Podwyżki za śmieci. To praktycznie pewne. Od przyszłego roku niemal we wszystkich gminach powiatu pleszewskiego zapłacimy więcej za wywóz śmieci.

 

Wszystko w związku z systemową rewolucją, która nakazuje m.in. segregację odpadów biodegradowalnych - tzw. „z talerza”.

R E K L A M A

Nowe przepisy wprowadzone zostały w życie ponad półtora roku temu i są m.in. pokłosiem unijnej dyrektywy, która nakazuje Polsce dojść do recyklingu na poziomie 50 proc. A że do wspomnianych wskaźników jeszcze wiele nam brakuje, musimy dostosować się do nowych wytycznych, które pozwolą odzyskiwać więcej surowców wtórnych. Jednym z założeń jest m.in. segregacja odpadów biodegradowalnych - tzw. „z talerza”.

Teoretycznie wspomniane zmiany obowiązują od 1 lipca 2017 roku, jednak do tej pory nie odczuliśmy ich na własnej skórze i kieszeni - samorządy w całej Polsce mogły bowiem skorzystać z tzw. okresów przejściowych. Teraz jednak - po nowych przetargach - zmiany są nieuchronne. Dlatego w większości gmin z powiatu pleszewskiego - już od stycznia 2019 - czeka nas prawdziwa śmieciowa rewolucja. Zwłaszcza finansowa, bo trzeba będzie więcej płacić.

O jakiej skali podwyżek mówimy najlepiej świadczą liczby z najnowszego przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów w mieście i gminie Pleszew. Zamiast zakładanych ok. 8,2 mln zł, miasto będzie musiało wydać prawdopodobnie przez najbliższe dwa lata na gospodarkę śmieciową niemal 9,4 mln zł. W Dobrzycy z kolei już wiadomo, że ceny wzrosną - i to aż o 40 proc.

Czytaj także: Dobrzyca. Śmieci droższe o 40%. To była trudna decyzja

Skąd aż tak drastyczne wzrosty? Co mówią władze wymienionych wyżej gmin? Jak sytuacja wygląda ponadto w Choczu, Gizałkach, Czerminie i Gołuchowie? Jakie są roczne koszty ponoszone przez nasze gminy w związku z gospodarką odpadami?

PRZECZYTASZ O TYM W NAJBLIŻSZY WTOREK W PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (19)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rybak
14 dni temu ocena: 33%  19
Niech to będzie i 1000 zł na rok.......mordeczki tyle to nas chyba stać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomekw
14 dni temu ocena: 100%  18
Jestem ostatnim który by oddal głos na nowopanującego ale poczytajcie najpierw skąd te podwyzki i dlaczego? Jedyne co można mieć za złe dla A.P. ale i innych współkandydatów dlaczego w kampanii nie padło o tym za wiele lub wcale
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ refran
15 dni temu ocena: 100%  17
Po wyborach, to można wprowadzać podwyżki opłat i podatków, do następnych wyborcy zapomną i znowu wybiorą tych samych
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pleszewianin
15 dni temu ocena: 100%  16
A Ptaszek obiecał.............
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ na etacie
15 dni temu ocena: 80%  15
spokojnie my w budżetówce i mundurówce dostaniemy podwyżki, które wywalczyliśmy strajkami premie i 13 pensje natomiast cała reszta co robi u prywaciarzy musi sobie jakoś radzić ale co mnie to obchodzi?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ ktoś
16 dni temu ocena: 60%  14
Dobra zmiana coraz więcej kosztuje ,kiedy ludzie zrozumią że nie ma nic za darmo? Tylko jest jeden problem? Ci co biorą chyba nigdy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dociekliwa
16 dni temu ocena: 100%  13
W Pleszewie nie będzie podwyżki za śmieci - powiedziała mi Cyganka. Najpierw mieszkańcy dostaną obiecaną rekompensatę za skażoną w 2017 r. wodę o czym dyskutowano na sesji miasta i gminy : http://pleszew.naszemiasto.pl/...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ple - szef
16 dni temu ocena: 75%  12
Pytanie , skoro niby dyrektywa unijna obowiązuje od dawna, to dlaczego wszyscy kandydaci na wójtów, burmistrzów, radnych o tym nie informowali mieszkanców ? Po prostu okłamywali ich. To jest postępowanie chamskie. Uczciwość nakazywałby, o tym powiedzieć. Znowu zostaliśmy oszukani.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lew
16 dni temu ocena: 100%  11
Gdyby w gminach i powiecie były nowe władze / wójtowie, burmistrzowie/ do takich podwyżek by nie doszło. starzy mają nas wyborcó za przeproszeniem w nosie. A nowi żeby się pokazać może by naso obronili.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zyta
10 dni temu 10
Bez względu na to kto by był wójtem czy burmistrzem podwyżki by i tak były. Spowodowane jest to tym, że rosną koszty utylizacji śmieci i jeśli nie będzie podwyżek to samorząd musiałby dołożyć ze swojej kieszeni. Już i tak większość gmin wychodziła na zero płacąc za wywóz śmieci. Wystarczy trochę poczytać.
~ wozak
16 dni temu ocena: 100%  9
Jeżeli firma którą gminy utworzyły i finansowały jest za droga to może warto zatrudnić inną firmę np. z Radomia - może będzie tańsza
~ Śmieciarz
16 dni temu ocena: 83%  8
A co zrobiliby niby nowi włodarze? Odsyłam do przepisów prawa w szeczgolnosci do obowiązku, że system odbierania odpadów musi się samofinansować. Gmina na tym nie zarabia ani tez nie może dołożyć do odbioru śmieci!
~ antypowiat
16 dni temu ocena: 57%  7
Wydaje mi się,że powiaty należy jak najszybciej zlikwidować i utworzyć województwa jak było kiedyś.Najlepiej było jak Kalisz był miastem wojewódzkim.Taka reforma jest nieunikniona.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PPL
14 dni temu ocena: 0%  6
województwa stworzyli na wzór unijnych regionów. Praktyka pokazuję że nasze województwa powinny być mniejsze- bo jaki mamy związek z Poznaniem: niewielki ? Co do powiatów zgadzam się częściowo z sinusem jest to zbędny szczebel i inkubator karier dla samorządowych Misiewi..../ choć są też oczywiście przyzwoici urzędnicy /. Kariery powinno się robić w prywatnym sektorze na swój koszt, a w samorządach powinno być więcej pracy społecznej - może połączonej z bonusami podatkowymi, czy w ramach uproszczonych struktur np. stowarzyszeń /. Powiat powinny być związkiem / zrzeszeniem na wzór rad nadzorczych w firmach gdzie poszczególne udziały miałyby gminy .
~ sinus
16 dni temu ocena: 80%  5
Ja bym najpierw zlikwidował Kalisz, potem powiaty, pleszewski w pierwszej kolejności, a kompetencje przekazał gminom. .
~ duch puszczy
16 dni temu ocena: 100%  4
Trzeba będzie to się zapłaci......koniec i kropka
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kierowca
16 dni temu ocena: 100%  3
A ja mam pytanie kiedy miłościwie nam panująca Królowa Dróg Powiatowych, naprawi przepust lub chociaż jakiś znak ostrzegawczy ustawi na drodze powiatowej w kierunku Grabu na wysokości Skrzypni, Pieruch i Wieczyna? Czy musi ktoś zginąć, aby dopiero ktoś zauważył, że to są bardzo niebezpieczne miejsca i nawet przy poruszaniu się 50 km/h można spowodować tam wypadek? Panie Starosto i Panie Przewodniczący Rady Powiatu zróbcie coś z tym, bo później już tylko będziecie mogli kondolencje składać, a Policja stwierdzi niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomekw
16 dni temu ocena: 78%  2
było 500 plus, 300 plus teraz prąd plus śmieci plus wszystko w sklepach też plus :) pytanie dla pis wyborców : warto było ? z waszego 500zł pewnie już niewiele jak 400zł zostało bo inflacja wam to zjada za to z tymi deb.i.lami nikt w Unii nie chce rozmawiać poprzez to co wyczyniają z Polskim prawem. Przez to Unia nam dowala różne kary np za emisje CO2 albo te związane ze śmieciami stara ekipa jaka była taka była nie drożało wszystko w takim tempie a i Unia mogłaby pójść na ustępstwa i nie dawali by nam takich limitów co by sie nie przekładało na takie drastyczne podwyżki. Zapewniam że patrząc długofalowo to dopiero początek :) mega podwyżek np te prądu wykończą dużo firm których działalność opiera się głownie na prądzie co zapewne wpłynie na zwolnienia i likwidacje miejsc pracy i skończy się rozdawanie plus bo podatków mniej dostanie budżet. Zadam jeszcze raz pytanie : Czy było warto głosować na PIS dla marnych już 500 zł ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XY
16 dni temu ocena: 71%  1
Powiem jedno za PRL nas tak nie skubali z kasy
R E K L A M A
R E K L A M A