Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aosobus
R E K L A M ASprzedam nieruchomość B1

Powiat pleszewski. Kolejna rewolucja w gospodarce odpadami. Czekają na spore podwyżki za śmieci?

› Aktualności 21 dni temu    25.09.2019
Redakcja
komentarzy 16 ocen 1 / 100%
A A A
Jak zaznaczają urzędnicy, mamy do czynienia z drugą Jak zaznaczają urzędnicy, mamy do czynienia z drugą "rewolucją śmieciową". W praktyce oznacza to także... podwyżki opłat

Powiat pleszewski. Kolejna rewolucja w przepisach oraz… podwyżki za śmieci. I to prawdopodobnie spore. Tak może wyglądać najbliższa przyszłość w praktycznie każdej z gmin powiatu pleszewskiego. - Czeka nas druga rewolucja śmieciowa - mówią wprost sami urzędnicy.

 

Nastał czas wielkich zmian w przepisach związanych z gospodarką odpadami. Wprowadzona 6 września ustawa diametralnie zmieniała dotychczasowe „zasady gry”. Co to oznacza? Dla mieszkańców - przede wszystkim - zdecydowany wzrost opłat za wywóz śmieci.

- Przechodzimy drugą rewolucją śmieciową - nie owija w bawełnę Andrzej Jędruszek, wiceburmistrz Pleszewa.

Jak komentuje, wrześniowa ustawa spowodowała szereg zmian, które niosą za sobą także określone konsekwencje. - Gminy mają 12 miesięcy na dostosowanie obecnych systemów gospodarki odpadami do obowiązujących przepisów, czyli do 31 sierpnia 2020 - zaznacza.

Podstawową zmianą jest poniekąd „wymuszenie” segregacji na wszystkich mieszkańcach. Segregować mają od tej pory - ustawowo - wszyscy. A osoby, które tego nie będą robić muszą liczyć się z kosztami - od dwu- do nawet czterokrotności opłaty podstawowej. - Nie będzie możliwości wyboru zbiórki odpadów jako niesegregowanych. Rada będzie musiała dostosować wzór deklaracji - wyjaśnia Jędruszek.

Dla gmin z kolei zmieniono drastycznie tzw. normy recyklingowe. Na tyle, że większość z nich może nie być w stanie - przynajmniej z dnia na dzień - ich spełnić. - Miasto i Gmina Pleszew, która za 2018 r. osiągnęła ponad 70 proc. poziom recyklingu, za 2020 r. może osiągnąć wskaźnik na poziomie ok. 35 proc. - obrazuje zmiany wiceburmistrz Andrzej Jędruszek. A trzeba przy tym dodać, że brak osiągnięcia wskaźników (czyli 50 proc. recyklingu) oznacza dla gmin… kary finansowe. 

W praktyce wszystko sprowadza się do jednego: podwyżki są nieuchronne. 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ W AKTUALNYM PAPIEROWY WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA", KTÓRY MOŻESZ NABYĆ TAKŻE ONLINE

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (20)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Konfederat
20 dni temu ocena: 17%  20
Odzyskiwanie materiałów z recyklingu i wykorzystywanie ich do dalszego przeznaczenia jest droższe niż nowy gotowy produkt to jak z tego całego recyklingu ma być Profit ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łopata
20 dni temu ocena: 100%  19
Biznesmen żal mi ciebie i nie dam Tobie satysfakcji przeczytać co o tym myślę bo do pustego kartonu się nic niezmieści
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szetyn
20 dni temu ocena: 80%  18
Jachira i Pszoniak - oto wizerunek PO i jakiegoś tak KO . Macie się czym szczycić. Obrzydliwe nacie twarze. Feeee
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Biznesmen z Pleszewa
20 dni temu ocena: 30%  17
Janusze by chciały zarabiać coraz więcej ale żeby ceny w sklepach czy usługi nie drożały - co z was za debile jeśli piekarz zamiast 2000 zarobi 4000 to chleb podrożeje tak samo jest ze wszystkim - ludzie myślcie tanio było jak żeście za miske ryżu robili teraz te czasy się skończyły, byle obszczymór przy łopacie chce 20zł / h i trza mu dać bo jak nie to nie będzie robił
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Konsument
20 dni temu ocena: 60%  16
Pis niektórym tylko dołożył ele za podwyżki zapłacimy krocie i to wszyscy popatrzcie jak podskoczyły ceny produktów a tak miało być dobrze robi się nieciekawie!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Leon
21 dni temu ocena: 47%  15
Śmieci , Prąd , Woda, Żywność , Paliwo itd itp - witamy w pislamie!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ olo
20 dni temu ocena: 52%  14
Do Analityk: Afera Get Back, wycinka puszczy, głosowanie sejmu poza salą sejmową, likwidacja trybunału, milion samochodów elektrycznych, macierewicz i jego chłopcy misiewicze, uciekający berczyński i przetarg na śmigłowce...
~ ooo
20 dni temu ocena: 52%  13
Do Analityka: PIS: zabiera resztę pieniędzy z OFE, afera Srebrna, SKOKi, premie "nam się to po prostu należało", makijaże Beatki za 50 tys, miliony dla Rydzyka, wycinka puszczy, wypadki limuzyn rządowych, nieodzykanie Tupolewa, Igor Stachowiak, nielegalne ułaskawienie Kaminskiego, loty Kuchcińskiego i innych, brak leków w aptekach, podwyżki cen żywności, tragedia w oświacie i kolejna w ochronie zdrowia, totalna inwigilacja każdego z nas, milcząca Pierwsza Dama, ziemia i ukryte miliony Morawieckiego, kamienica na godziny Banasia, zorganizowani hejterzy w Ministerstwie Sprawiedliwości, mam wymieniać dalej?
~ Vtv
20 dni temu ocena: 64%  12
Ścieki Trzaskowskiego zalały ci mózg ?!
~ Mieszkaniec
21 dni temu ocena: 56%  11
Rządy Pis-u to jedna wielka afera, nie przebiją jej wszystkie afery w naszym kraju po 1989. Szkoda, że sympatycy Pis są bezkrytyczni wobec władzy. Dodatkowo są chorobliwie przekonani, ze każdy kto krytykuje Pis jest wrogiem Polski
~ Analityk
21 dni temu ocena: 67%  10
Żegnaj POszustow i POmatolstwa A oto kilka waszych afer: Oddajcie ukradzione pieniądze z OFE, oddajcie zwiększone podatki /VAT na 23 proc/, zmmniejszone zasiłki pogrzebowe, skradzione z budżetu miliardy z VAT, afera Amber Gold, afera reprywatyzacyjna w Warszafce, , Gawlowscy, Neummany, Tuski, Rostowscy, Smoleńsk i bratanie się z Putinem, podpisanie skandalicznej umowy z Gazpromem, wydłużenie obowiązku pracy , osłabienie służby zdrowia, próba sprzedaży Lasów Państwowych, gigantyczne zadłużenie kraju, afera taśmowa Sowa i Przyjaciele, zanieczyszczenie Wisły i Bałtyku i wiele innych
~ On
21 dni temu ocena: 88%  9
Czyli gminy sobie nie radzą tylko kombinują, a jak nie wychodzi to podwyżki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Konsument
21 dni temu ocena: 96%  8
Holandie od Polski dzieli inna epoka i kultura dlatego musi jeszcze potrwać jakiś czas mamy gminy partnerskie gdzie władze jadą się gościć za nasze pieniądze.Jedzcie drodzy nasi włodarze jak to się nazywacie uczyć gospodarki i kultury aby wprowadzać tą gospodarkę u nas a nie się tylko gościć!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
21 dni temu ocena: 100%  7
Ale czy polityka segregacji i odzyskiwania materiałów nie powinna przynosić profitów gminie poprzez wykorzystanie wtórnie materiałów - rozumem ze to sprzedają a nie przechowują a nie podnoszenie cen bo co? Niech więcej śmieci sprowadzają z zachodu do polski a potem utylizują podpalając. Segregacja przez wszystkich rozumiem jestem jak najbardziej za żeby jeszcze bardziej wyśrubować podział materiałów ale to suma summarum powinno obniżyć koszty a nie zwiększyć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ no
21 dni temu ocena: 78%  6
Najwyższy czas, żeby PO KO zaczęła segregować śmieci znajdujące się w ich środowisku, takim jak między innymi jak nijaką Jachira, kandydatkę do sejmu RP z tej koalicji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
21 dni temu ocena: 11%  5
Gdybyś Ty wiedział o czym piszesz, samodzielne myślenie nie boli.
~ Mieszkaniec
21 dni temu ocena: 100%  4
Jak rewolucja to nie podwyżki i na odwrót piszcie jak jest rzeczywiście idzie podwyżka!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan.
21 dni temu ocena: 79%  3
I b. dobrze. W innych państwach ludzie segregują śmieci odpowiedzialnie, a my Polacy - szkoda gadać. W Holandii nawet na szkło białe i kolorowe są oddzielne pojemniki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bip
20 dni temu 2
Hart pie...glupoty
~ Hart
20 dni temu ocena: 0%  1
Gdzie ty mieszkasz?przeciez u nas juz dawno sa pojemniki na szklo biale i kolorowe.jedz do pk to zobaczysz jak to sie odbywa.Ludzie segreguja choc nie wszyscy a w pk szklo pomieszane potłuczone na jednej wymieszanej stercie