Prognoza pogody dla rolników - czyli na jakie warunki atmosferyczne rolnicy powinni zwracać uwagę?

Opublikowano:
Autor:

Prognoza pogody dla rolników - czyli na jakie warunki atmosferyczne rolnicy powinni zwracać uwagę? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo

Dla rolników pogoda jest niezwykle ważna. To panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne pozwalają uprawianym przez nich roślinom wzrastać, a następnie wydawać plony.
Od tego, jaka aktualnie panuje pogoda, zależy także wiele prac, jakie wykonuje rolnik na swoim polu. Czy to sianie zbóż, czy oprysk na chwasty - by osiągnąć jak najlepsze efekty, należy zwracać uwagę na wiele parametrów pogodowych. Co jest najważniejsze w prognozie pogody dla rolników i o czym pamiętać, planując prace na polu?

 


Prognoza pogody dla rolników

 

Dokładna prognoza pogody jest kluczowa w uzyskiwaniu zbiorów jak najlepszej jakości. To warunek wydajnego oraz efektywnego rolnictwa, dlatego niezmiernie ważne jest monitorowanie tego, co dzieje się na zewnątrz. Prognoza pogody dla rolników skupia się na wielu parametrach, które są ważne przy planowaniu prac na polu, takich jak oprysk na chwasty, zabiegi ochronne czy zasiewy. Panujący na danym terenie klimat, więc również związane z nim zjawiska pogodowe warunkują jakość oraz ilość otrzymywanych zbiorów. Najlepsze warunki to oczywiście dobre nasłonecznienie, odpowiednia ilość wody, a także temperatura, jednak warto zauważyć, że różne rośliny uprawne mają różne wymagania, a niektóre prace należy wykonywać tylko podczas sprzyjającej pogody.

 

Pogoda dla rolników - jej wpływ na harmonogram prac na polu i na plony

 

Jakie parametry pogodowe są ważne dla rolników podczas planowania prac oraz mają wpływ na jakość plonów?

  • temperatura powietrza

W okresie rozwoju rośliny potrzebują ciepła. Najłatwiejsze w uprawie są rośliny pastewne, które potrzebują nieco niższych temperatur, jednak wszystkie gatunki mają wymagania co do warunków, w jakich będą się najlepiej rozwijać. Dla rolników ważna jest znajomość skrajnych temperatur, powyżej lub poniżej których roślina obumiera. Szczególnie niebezpieczne mogą być przymrozki, a także ekstremalnie wysokie upały. Prognoza pogody Sygenta podaje nie tylko temperaturę przewidzianą na dany dzień, ale również minimalne i maksymalne wartości, co jest niezwykle przydatne.

  • opady atmosferyczne

Rośliny potrzebują również odpowiedniego nawodnienia, przy czym ważna jest tu nie tylko suma opadów, ale także ich rozkład na przestrzeni roku. Dzięki wiedzy, czy danego dnia ma padać oraz jakie jest prawdopodobieństwo opadów i w jakim natężeniu pozwala zapewnić uprawom odpowiednie nawodnienie w sytuacji, gdy panuje susza lub ilość wody jest niewystarczająca.

  • Wiatr

Ten parametr ma szczególne znaczenie w przypadku zbóż i innych roślin wiatropylnych. Wiatr ma także wpływ na gospodarkę rolną poprzez wysuszanie gleby, zatem świadomość siły wiatru pozwala zaplanować również odpowiednie nawodnienie dla roślin. W czasie suszy wiatr może działać niekorzystnie, jednak podczas zbyt silnych opadów pozwala osuszyć glebę i zapobiec nadmiarowi wilgoci. Prognoza pogody Sygenta pozwala określić siłę oraz kierunek wiatru.

 

Niekorzystne warunki pogodowe często krzyżują plany rolnikom, którzy mają do wykonania oprysk na chwasty. Czekanie na odpowiednie warunki może sprawić, że pozbycie się chwastów stanie się trudniejsze. Niektóre środki pozwalają uzyskać jednak wysoką skuteczność w każdych warunkach - można stosować je z powodzeniem zarówno w niższych, jak i wyższych temperaturach, a także w czasie panowania zróżnicowanej wilgotności powietrza.


Dzięki sprawdzaniu prognozy na portalach specjalistycznych, takich jak syngenta, pogoda nie sprawi niespodzianek i nie zaszkodzi plonom. Jak zostało wspomniane, pogoda ma ogromny wpływ na pracę rolników w polu oraz na to, jakiej jakości oraz ile plonów ostatecznie uda się uzyskać. Klimat w Polsce jest umiarkowany, co oznacza, że w ciągu roku występują różnorodne zjawiska pogodowe, jednak skrajności zdarzają się rzadko, mogą jednak zaszkodzić uprawom.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE