Rolnicy mają problem. Gmina chce pomóc

Opublikowano:
Autor:

Rolnicy mają problem.  Gmina chce pomóc - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Gizałki. Rolnicy mają problem. Gmina chce pomóc.

Jest szansa, że gospodarze pozbędą się foli czy innych odpadów rolnych

Folia po kiszonkach czy opakowania po nawozach - to poważny problem, z którym borykają się nasi rolnicy. Odpady te zalegają w ich gospodarstwach. Czy jest na to rada? Czy w pozbyciu się tych fantów pomoże specjalny program – do którego chce przystąpić gmina Gizałki?

- Folie to jest rzeczywiście problem – mówi radny Henryk Osman. I tłumaczy dlaczego: Owijanie kiszonki jest drogie. Za folię płacimy dużo. A w cenie tej teoretycznie jest już opłata recyklingowa. Podobnie wypowiada się Piotr Kopczyński, były członek pleszewskiej izby rolniczej, przyznaje, że to temat wszystkim znany. - Faktem jest, że nikt od rolników tych folii nie odbiera. Jeżeli ktoś zbiera, to za duże pieniądze. A przecież rolnik już raz wydał pieniądze na zakup, w który przecież wliczona jest opłata recyklingowa. Dlatego Kopczyński poinformował, że temat ma być omawiany na posiedzeniach Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Gizałki chcą pomóc swoim rolnikom. Jak? Przystępując do programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwszy krok w całym procesie stanowi przeprowadzenie inwentaryzacji odpadów rolniczych, jakie będą utylizowane z terenu gminy. W związku z tym zainteresowani programem powinni wypełnić ankietę inwentaryzacyjną i dostarczyć ją do urzędu w Gizałkach (pokój nr 8 - tel. 62 7411517 w. 108) do 29 listopada (ankiety można otrzymać w urzędzie - pokój nr 8), u sołtysa albo pobrać ze strony internetowej: bip.gizalki.pl - ogłoszenia i obwieszczenia). - Zbiórka odpadów rolniczych będzie bezpłatna, dlatego prosimy aby ankieta była wypełniona rzetelnie, ponieważ podane ilości odpadów będą podstawą do złożenia przez gminę wniosku o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie - mówi wójt Robert Łoza. Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Otóż wsparcie, jakie samorząd może otrzymać w ramach wspomnianego programu nie obejmuje samych kosztów pozbierania odpadów z gospodarstw. Dlatego tez rolnicy we własnym zakresie będą zobowiązani dostarczyć je do miejsca wskazanego przez urząd gminy. - Termin i miejsce zbiórki zostaną podane do publicznej wiadomości. Wszystkie dostarczone odpady rolnicze powinny być posegregowane i oczyszczone z pozostałości po sianokiszonce, kiszonce oraz z innych zanieczyszczeń (np. ziemi), a folie - złożone i związane – precyzuje Łoza. Gospodarze będą mogli pozbyć się – folii rolniczych, tunelowych, ogrodniczych, po balotach sianokiszonek; siatki do owijania balotów; worków po nawozach; sznurka i opakowań typu BIG-BAG.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE