Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AKRAFT-BOX
R E K L A M A

Rząd zapowiada spore zmiany w emeryturach [SONDA]

› Aktualności 7 miesięcy temu    5.09.2018
Redakcja
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotolia.pl

Emerytura 2019. Wiadomo już, o ile w przyszłym roku mogą wzrosnąć emerytury i renty. Rząd zapowiada też rewolucyjne zmiany dla firm i pracowników - chodzi o stworzenie tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych.

 

R E K L A M A

Wiemy już, że od roku 2019 waloryzacja rent i emerytur ma wynieść 3,26 proc. (w tym roku było to 2,98 proc.). Dla osoby, która otrzymuje z ZUS najniższe świadczenie w wysokości 1.029 zł, podwyżka wyniesie więc 33 zł brutto. Natomiast minimalna emerytura rolnicza, która dziś kształtuje się na poziomie 912 zł, ma być wyższa o 29 zł. 

Łącznie w przyszłym roku rząd planuje wydać na wypłatę rent i emerytur prawie 7 miliardów złotych. Waloryzacja ma nastąpić 1 marca przyszłego roku. 

To jednak nie koniec zapowiadanych zmian. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiada także wprowadzenie w niedługim czasie tzw. specjalnych emerytur dla rodziców rodzin wielodzietnych.

Komu by przysługiwały? Zgodnie z założeniami projektu, świadczenie mogłyby otrzymywać "osoby, które urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury". O świadczenie będą mogły się ubiegać osoby w wieku wynoszącym co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat – mężczyźni.

To nie wszystko. Od nowego roku wejść w życie mogą także tzw. Pracownicze Plany Kapitałowe - czyli nowy system oszczędzania na emeryturę. Programem PPK objęci zostaną wszyscy zapisani do niego pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Na początku ustawa obowiązywać będzie w dużych firmach, do 2021 roku ma dotyczyć każdej, która zatrudnia co najmniej jedną osobę. W teorii system jest dla pracowników dobrowolny - będzie można z niego zrezygnować. PPK nie będą musieli tworzyć pracodawcy, którzy posiadają już własne Pracownicze Programy Emerytalne i opłacają składkę na rzecz pracownika w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia.
Zgodnie z założeniami Pracowniczych Planów Kapitałowych z pensji pracownika pobieranych będzie co mieisąc ok. 2 proc. wynagrodzenia. 1,5 proc. odprowadzi z kolei pracodawca. W praktyce oznacza to, że osoba, która zarabia dziś ok. 3 tys. zł będzie musiała odprowadzić ok. 60 zł, natomiast pracodawca 45. 

A Wy? Co sądzicie o planowanych zmianach związanych z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi? Zachęcamy do komentarzy i udziału w sondzie.

 

Co sądzisz o planach utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych?

ankieta dodana 05.09.2018, ilość wszystkich głosów: 47
To dobry pomysł
21%
To zły pomysł
68%
Nie mam zdania
11%
R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zuzu
7 miesięcy temu ocena: 100%  2
A co z osobami, które wychowały czworo i więcej dzieci jednocześnie pracując? Im się nie należy, bo nie byli leniami.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ matka piatki dzieci
7 miesięcy temu ocena: 83%  1
Kto cccial pracowac to pracowal i wychowywal dzieci o nieroby siedzialy w domu i za co pieniadze to jest glupota zeby placic za lenistwo normalni ludzie pracowali i wychowywali kilkoro dzieci a patotogia sie szerzy bo rzad nygusom daje pieniadze
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A