Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AWOZNY A1

Suchorzew. Ach, co to były za dożynki! [ZDJĘCIA, WIDEO]

› Aktualności 3 miesiące temu    11.08.2019
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dożynki w Suchorzewie 2019Dożynki w Suchorzewie 2019

Gmina Pleszew. Suchorzew. W niedzielę - 11 sierpnia - w Suchorzewie odbyły się dożynki wiejskie. Atrakcji podczas tegorocznego święta plonów nie brakowało. Poza tradycyjnym obrzędem zaprezentowali się zarówno młodsi jak nieco starsi mieszkańcy Suchorzewa. Prawdziwym przebojem okazał się polonez w wykonaniu tych drugich.

 

Tegoroczne święto plonów w Suchorzewie rozpoczęło się tradycyjną mszą św. dziękczynną za plony w kościele p.w. św. Bartłomieja w Kowalewie, podczas której poświęcono chleb oraz wieniec dożynkowy. Po południu odbyły się główne uroczystości i obrzędy przy sali wiejskiej.

Starostami tegorocznego święta byli Emilia Olszak oraz Leszek Sobczak. Obydwoje są rodowitymi mieszkańcami Suchorzewa. Pani Emilia prowadzi wraz z mężem niewielkie gospodarstwo, które ukierunkowane jest na uprawę zbóż i cebuli, prywatnie jest szczęśliwą mamą trójki dzieci, występuje również w Teatrze Prawie Wielkim. Pan Leszek od 2008 roku prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 8 hektarów, które ukierunkowane na uprawę warzyw, hoduje także bydło. Wolny czas spędza z rodziną.

Podczas uroczystości sołtys wsi oraz radny Dariusz Dryjański przypominał, że tegoroczne plony - z powodu pogody - były niższe niż w roku ubiegłym. - Przyroda pokazuje jak bardzo człowiek jest zależny od wszechmocnych sił natury - komentował. Podkreślał jednak trud rolników - dziękując im jednocześnie za ich pracę. - Tylko rolnik wie, ile potrzeba wysiłku, aby ziarno dojrzało i mogło zamienić się w pachnący chleb - zaznaczał, życząc gospodarzom jednocześnie wytrwałości i wielu sił potrzebnych do dalszej pracy.

Podczas głównego obrzędu wieniec z tegorocznych zbóż wręczyła wicestaroście powiatu pleszewskiego - Damianowi Szewdziakowi - suchorzewska młodzież. Starostowie dożynek przekazali z kolei na ręce wiceburmistrz Pleszewa Izabeli Świątek chleb dożynkowy.

Atrakcji podczas uroczystości nie brakowało. Oprawę artystyczną zapewniali: zespół obrzędowy „Głogowianie”, kapela „Pleszewioki” oraz mieszkańcy wsi - m.in. dzieci ze świetlicy środowiskowej. Na koniec prawdziwy popis dała z kolei „nieco starsza młodzież Suchorzewa” - prezentując zebranym poloneza. A później rozpoczęły się tańce i dobra zabawa!

ZOBACZ WIDEO Z POCZĄTKU DOŻYNEK W SUCHORZEWIE:

 

ZAPRASZAMY TAKŻE DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z DOŻYNEK W SUCHORZEWIE

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!