To będzie dobry rok dla pracowników

Opublikowano:
Autor:

To będzie dobry rok dla pracowników - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Inwestycje i rozwój – pod takimi hasłami upłynąć ma ten rok w biznesie. Tak przewidują eksperci. Oznacza to nowe miejsca pracy a nawet walkę o pracownika. Kto skorzysta najbardziej?

 

            Obraz rynku pracy wyłaniający się z tegorocznej edycji Raportu Płacowego Hays, jest korzystny dla pracowników. Przede wszystkim większość, bo aż 88 proc. ankietowanych firm planuje zwiększyć zatrudnienie. W większości będą to stałe miejsca pracy, choć przedsiębiorcy nie wykluczają wspomagania się pracownikami tymczasowymi i kontraktowymi. Na najwięcej ofert pracy będą mogli liczyć specjaliści w obszarach IT, sprzedaży i szeroko pojętej produkcji oraz inżynierii.
 

Wyższe pensje

            Większość osób zatrudnionych w firmach wie, że koniunktura im sprzyja i pozytywnie ocenia swoją sytuację zawodową. Z cytowanego badania wynika, że już w 2017 roku niemal 80% pracodawców zwiększyło wynagrodzenia swoich pracowników. Ze względu na dużą konkurencję, niskie bezrobocie i chęć ograniczenia rotacji w najbliższych miesiącach podobny odsetek planuje podwyżki.      Z badań Hays Poland wynika też, że zaledwie 38% pracodawców jest pewnych, że ich firma aktualnie posiada zasoby kompetencyjne konieczne do realizacji bieżących celów biznesowych. Ponad połowa ocenia kompetencje swoich pracowników, jako tylko częściowo wypełniające zapotrzebowanie przedsiębiorstwa. Pracodawcy poszukują przede wszystkim specjalistów z rozwiniętymi kompetencjami miękkimi (elastyczność, uniwersalność) i wiedzą merytoryczną oraz menedżerów wdrażających nowoczesne metody zarządzania. W cenie są także kompetencje IT i cyfrowe. Jednocześnie te same kompetencje są wskazywane przez firmy jako najtrudniejsze do pozyskania.
 

Elastyczny czas pracy

            Oprócz wyzwania, jakim jest znalezienie kandydatów z niezbędną wiedzą ekspercką, potencjałem menedżerskim albo cyfrową biegłością, firmy borykają się z obsadzeniem stanowisk sprzedażowych, księgowych oraz wymagających zaawansowanej znajomości języków obcych. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku oferowane pensje tylko częściowo odpowiadają realnym potrzebom pracowników. Dla specjalistów największe znaczenie ma prywatna opieka medyczna, najlepiej w rozszerzonym wariancie. Drugim najważniejszym świadczeniem jest możliwość pracy elastycznej. W tegorocznym badaniu ponad połowa ankietowanych pracowników określiła ten element oferty jako najważniejszy dodatek pozapłacowy. Kolejnym istotnym dla pracowników świadczeniem jest wsparcie firmy w dalszym rozwoju zawodowym - poprzez dofinansowanie edukacji. Okazuje się, że w przypadku ponad 70% firm dostępne dodatkowe świadczenia często są niedopasowane do realnych potrzeb pracowników, albo nie ma ich wcale.

(wan)

Źródło: Hays Poland

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE