Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

To już jutro! „Dzień Dawcy Szpiku dla Krzyśka i innych”

› Aktualności› Wydarzenia 5 miesięcy temu    7.12.2018
Przemysław Góralczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Już jutro w Gołuchowie odbędzie się rejestracja potencjalnych Dawców szpiku „Dzień Dawcy Szpiku dla Krzyśka i innych”.

Organizacja akcji została zapoczątkowana przez przyjaciół i znajomych Krzyśka, którzy w ten sposób chcą wesprzeć nie tylko 20-latka z Gołuchowa, ale wszystkich pacjentów chorujących na nowotwory krwi.

Krzysztof ma 20 lat. Mieszka w Gołuchowie. W swoim miejscowości znany jest jako człowiek o wielkim i otwartym sercu, chętny do pomagania innym ludziom, dusza towarzystwa. Od 6 roku życia gra w piłkę nożną w gołuchowskim klubie. Reprezentował swoją szkołę średnią w zawodach siatkarskich. Zawsze gotowy jest także, aby wspierać swoją rodzinę, dziewczynę i przyjaciół. Jak sam mówi – zrobiłby dla nich wszystko. Teraz to jednak Krzysiek czeka na pomoc i wsparcie. Prawdopodobnie będzie potrzebował przeszczepienia szpiku, aby wygrać z białaczką, którą zdiagnozowano na początku września. „Dzisiaj nastał czas, że to ja mogę potrzebować Waszego wsparcia. Wierzę, że je dostanę. Chcę cieszyć się życiem i spełniać swoje marzenia” – mówi Krzysztof.

Przygotowania do akcji ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty. W organizację akcji zaangażowały się lokalne urzędy i instytucje. Ponad to wydarzenie promują i wpierają organizacje, szkoły, przedszkola, strażacy, kościoły, stowarzyszenia i oczywiście media, a także dziesiątki osób prywatnych, którym los pacjentów nie jest obojętny.

Najbliższy przyjaciel Krzyśka – Kamil zapoczątkował organizację akcji: „Krzycha znam jako osobę, z którą można się pośmiać, dobrze spędzić czas i szczerze porozmawiać. Jest radosnym człowiekiem, który cieszy się życiem, ale teraz spotkał go ciężki czas. Liczę jednak, że każdy z nas pokaże swoją chęć bezinteresownej pomocy drugiej osobie i przyjdzie na Dzień Dawcy Szpiku, aby pomóc Krzyśkowi lub innym ludziom. Bo dzisiaj to Krzychu potrzebuje naszego wsparcia, ale może my kiedyś takowego będziemy potrzebować. Wierzę, że dobro wraca, więc warto pomagać. Dajmy szansę Krzyśkowi, aby dalej mógł spełniać swoje marzenia”.

Prawdopodobieństwo znalezienie bliźniaka genetycznego wynosi od 1:20 000 nawet do 1: kilku milionów. Każda zarejestrowana osoba jest na wagę złota, ponieważ każdy może okazać się zgodnym Dawcą z potrzebującym przeszczepienia Pacjentem.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 9 grudnia w godzinach 10:00-18:00 - Hala Widowiskowo-Sportowa w Gołuchowie Ul. Czartoryskich 53

Rejestracja to chwila – dosłownie 10 minut – polega na przeprowadzeniu z Państwem krótkiego wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Z wymazu zostaną wytypowane antygeny HLA na podstawie, których określa się zgodność pomiędzy Dawcą a pacjentem.

Kto może się zarejestrować – zarejestrować może się każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg i bez znacznej nadwagi. Proszę pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód tożsamości z numerem PESEL.

Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych: - Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. - Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa!!!

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 400 000 (październik 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 5 928 (październik 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

R E K L A M A
R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.
~ Ja
5 miesięcy temu ocena: 0%  1
Jutro jest 9.12 - uciekł mi z życia 1 dzień.
R E K L A M A
R E K L A M A