Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1

Tursko. Podkoziołek na całego [FOTO]

› Aktualności 3 miesiące temu    14.03.2019
Ewa Andersz-Wanat
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

W ostatnią sobotę karnawału w sali wiejskiej w Tursku odbyły się "zapusty". Uczestniczyło w nich prawie 100 osób, w tym przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, kościelnych, instytucji kultury, KGW oraz seniorów.

Mogli oni podziwiać występy zespołu "Głogowianie" z Głogowej (gm. Raszków), który w tym roku będzie obchodził 10-lecie istnienia oraz zaprezentowany przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko" wielkopolski obrzęd zwany ",Podkoziołkiem". Obrazek tradycyjnie przedstawia młodych kawalerów odwiedzających domy panien na wydaniu i zapraszających owe panny na wieczorną zabawę w karczmie. Towarzyszy im koźla głowa, którą ustawiają na beczce w karczmie, stawiając przed nią talerz na pieniądze. Przed każdym tańcem panny rzucały monety na talerz "pod koziołka" wierząc, że dar dany koziołkowi zapewni im zamążpójście w następnym roku. Zabawa symbolizowała koniec karnawału i rozpoczęcie Wielkiego Postu.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!