Tursko. Pozyskali pieniądze, spotkali się z tradycją

Opublikowano:
Autor:

Tursko. Pozyskali pieniądze, spotkali się z tradycją - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jak ważna jest tradycja - o tym wiedzą w Tursku.

Dlatego Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Tursku „Szansa” zrealizowało projekt „Spotkania z tradycją w Tursku”. A wszystko po to, by najmłodsi mogli poznać dawne zwyczaje kultywowane do dzisiaj w ich miejscowości. A takich nie brakuje. W trakcie warsztatów rękodzielniczych przypomniano, jak przed laty ozdabiano domy w Tursku. Dzieci własnoręcznie wykonały przedmioty użytkowe i ozdobne ze słomy, m.in, kwiaty, aniołki czy koszyczki.

Kolejne spotkania to warsztaty garncarskie „Spotkanie z garncarzem – od pacynki gliny do garnuszka”, podczas których uczestnicy poznali historię garncarstwa południowej Wielkopolski. Uczestnicy warsztatów mieli okazję prześledzić cały proces powstania ceramiki począwszy od znalezienia odpowiedniej gliny, poprzez jej przygotowanie – obróbka gliny surowej do postaci materiału, toczenie na kole garncarskim, zdobienie, suszenie i wypał naczyń w piecu. Istotą warsztatów było odtworzenie całego procesu wyłącznie przy użyciu tradycyjnych metod, technik, czy narzędzi takich jak: koło napędzane nogą, czy malowanie za pomocą krowiego rogu.

Tradycja to również lokalne potrawy. Dlatego w trakcie realizacji projektu nie mogło zabraknąć warsztatów „Kuchnia regionu”. Podczas warsztatów ich uczestnicy poznali potrawy kuchni regionalnej, a po wyborze najciekawszych przepisów kulinarnych, wspólnie przygotowywali takie potrawy jak: pyry z gzikiem, polewka, szagówki czy rogale.

Na koniec nie mogło zabraknąć rozrywki, czyli warsztatów tańca ludowego dla dzieci i młodzieży w wieku 6-13 lat. Uczestnicy poznali tańce i zabawy z obszaru południowej Wielkopolski, ćwiczyli kroki i figury taneczne pod okiem choreografa tańca i instruktora muzyki. Edukacja obejmowała grupę tańców chodzonych, wiwatów, tańców obrzędowych m.in. „Moja Maryneczka”; grupę tańców naniesionych m.in. „Gołąbek”, „Wisielok” i zabaw tanecznych wzbogaconych przyśpiewkami np. „Koza”, „Brzuchaty”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE